Робота в компаніях світового рівня або гроші за лайки — одразу блокуйте! Це шахраї!

Робота в компаніях світового рівня або гроші за лайки — одразу блокуйте! Це шахраї!
  • Тема нова, листопадова. Ще у жовтні такої масової розсилки в додатки не було, кажуть у кіберполіції. І поки журналісти «20 хвилин» спілкувались із фахівцями, прийшли нові повідомлення про ошуканих людей, які втратили гроші, повівшись на надприбутки, обіцяні в оголошеннях.
  • 18 мільйонів збитків у вересні, ще 9 — у жовтні. За листопад ще статистики ошуканих шахраями людей не підрахували.
     

Робота в міжнародних компаніях або лайки у соцмережах і космічний заробіток у доларах за день — хвиля таких і подібних повідомлень буквально накрила мешканців Тернопільщини.

Втратили 900 грн і 63 тисяч

Одразу попереджаємо — отримали повідомлення й одразу блокуйте. Це шахраї. Як не стати їхніми жертвами та не втратити свої гроші, намагаючись заробити у соцмережах, пояснили «20 хвилин» у кіберполіції. До речі, поки ми спілкувались з фахівцями та записували рекомендації, з’явилось чергове повідомлення — тернополянка втратила 900 грн. Від ранку 27 листопада була ще одна ошукана жертва аферистів з Тернопільщини — там втрати становили 63 тисячі гривень…

Журналіст «20 хвилин» також отримали чимало подібних повідомлень. Проте одразу блокували. Ми попросили у соцмережах тернополян скинути скріни отриманих повідомлень з різних країн — за 12 хвилин їх назбирали з пів сотні. Що пропонують і чим заманюють — дивіться у фотогалереї. Одразу зазначимо, що кілька цифр номерів закривали умисне, аби ще хтось, повівшись на обіцяні надприбутки, не втратив власні кошти.

Відео дня

— Такі повідомлення почали масово надходити тернополянам у листопаді, — каже Роман Свірський, старший інспектор з особливих доручень відділу протидії кіберзлочинам в Тернопільській області. — І вже, на жаль, є чимало заявників, які втратили гроші.

Чому пишуть до вас?

Що це і як це працює, пояснили у кіберполіції. Шахраї розсилають повідомлення, пропонують, скажімо, співпрацю чи отримати непоганий заробіток. Чому вам? Надсилає бот, змінюючи кілька цифр в номерах абонентів певної мережі. Є спеціальна програма, за допомогою якої йде розсилка. А далі, як ви відреагували, вони розуміють: номер живий, абонент зацікавився — можна обробляти.

До редакції, коли читачі надсилали скріни, писали про те, що стурбовані, чому саме на їхній номер приходять повідомлення і звідки його взяли? Чому звертаються по імені — значить, по той бік екрану знають, чий це номер? Але звідки? У кіберполіції це пояснили просто: подивіться, чи ідентифікований ваш контакт. Якщо ви там вказали своє ім’я або прізвище – так до вас бот і звертатиметься.  

— Здійснюється розсилка з метою нібито залученням людей на роботу до великих міжнародних компаній, пропонують роботу у соцмережах. І під виглядом цього здійснюють реєстрацію особистих кабінетів на веб-ресурсах — таким чином виманюють гроші, — пояснив Роман Свірський. — Спочатку вони вам навіть можуть заплатити, скажімо, 100 грн, потім ще дріб’язок. А згодом лише примушують поповняти рахунки шахраїв: зароблені гроші можна вивести, якщо поповните кабінет, приміром, на тисячу чи 40 тис. грн.

Що робити?

Аби не стати жертвою шахраїв, кіберполіцейські радять ретельно перевіряти особу, з якою спілкуєтесь в мережі Інтернет. Пам’ятати, що великі компанії не здійснюють набір людей, які не шукали роботу до того. Як вже погодились на роботу, великі іноземні компанії не змушуватимуть поповнювати картки українських банків для подальшої роботи з ними.

Якщо ви вже стали жертвою шахраїв, потрібно зафіксувати, на які картки здійснювали поповнення, зберегти чеки про оплату і звертатись в будь-яке відділення поліції чи за номером 102. Або написати про це електронне звернення на сайт кіберполіції, прикріпивши докази.

— Лише цих вихідних, 25-26 листопада, мешканці Тернопільщини втратили близько 400 тис грн., минулих вихідних — мільйон гривень – це суто Тернопільщина, показники в Україні в рази більші, — повідомив Роман Свірський. — Щодня є заяви від ошуканих тернополян.  

Скільки втратили мешканці Тернопільщини у листопаді через «співпрацю» з шахраями — такої статистики поки немає. А от у вересні це було 18 млн грн., у жовтні ще дев’ять.

Тому будьте уважними і не ведіться на пропозицію легкого заробітку чималих грошей, бо ризикуєте втратити в рази більше. А якщо вже так сталось, телефонуйте 102.

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up