Скасували умовно і відправили на п’ять років до тюрми військового, який покинув службу

Скасували умовно і відправили на п’ять років до тюрми військового, який покинув службу

Як проаналізували «20 хвилин», якщо раніше дезертири й ухилянти отримували в судах Тернопільщини здебільшого умовні терміни покарання, відтепер майже кожен вирок — реальне позбавлення волі. Людям, яких суд визнав ухилянтами, призначають три роки тюрми, дезертирам, які без поважної причини покинули місце служби, — 5-6 років в’язниці

Військовослужбовця однієї з тернопільських бригад відправили на п’ять років до в’язниці. Чоловіка мобілізували ще у перші дні повномасштабного вторгнення. Два місяці він перебував у відпустці після операції, потім мав з’явитись до військової частини, але зник майже на пів року.

Умовно скасували

Суд Чортківщини пошкодував чоловіка і засудив його до трьох років умовно.

 Вирок кілька разів оскаржували, суди тривали майже рік і врешті колегія апеляційного суду, де справу слухали вже вдруге, відправила чоловіка за грати на п’ять років.   

Відео дня

Чоловіка звуть Андрієм К. Він — уродженець одного з сіл Вінниччини і в нього двоє неповнолітніх дітей на утриманні.  

Як проаналізували «20 хвилин», якщо раніше дезертири й ухилянти отримували в судах Тернопільщини здебільшого умовні терміни покарання, відтепер майже кожен вирок — реальне позбавлення волі. Людям, яких суд визнав ухилянтами, призначають здебільшого три роки тюрми, дезертирам, які без поважної причини покинули місце служби, — 5-6 років в’язниці.  

І цей напрямок, за словами керівника Тернопільської обласної прокуратури Андрія Миколайчука, — один з пріоритетних в час війни для органів прокуратури.

— Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком кожного громадянина України, — розповів «20 хвилин» Андрій Миколайук. — Але водночас є особи, які різними шляхами намагаються уникнути виконання свого конституційного обов’язку під час агресії ворога.

Якщо у 2022 році прокурори скерували до суду 24 кримінальні провадження за статтею 336 КК України, а у 2023 році  таких проваджень вже 66, повідомив прокурор області. Йдеться про чоловіків, які ухиляються від військової служби. 

— Щодо вироків, то з 25 винесених судами у 2023 році по 12 вироках військовозобов’язані особи, які знехтували обов‘язком захищати Батьківщину у період воєнного стану, сидітимуть за ґратами, — повідомив Андрій Миколайчук.  
Вирок Чортківського суду, за яким Андрій К. отримав умовний термін, оскаржували вже тричі. Спочатку апеляційний суд залишив в силі рішення суду першої інстанції, Верховний відправив на нове розслідування, новий вирок апеляційного — позбавлення волі строком на п’ять років. І це ще може бути не остаточне рішення, адже й це рішення можна оскаржити в касаційній інстанції.
 

Хронологія подій

25 лютого 2022 р. Андрія К. призвали на військову службу по мобілізації.

8 березня 2022 року солдата зарахували до списків особового складу однієї з військових частин Тернопільщини на посаду старшого стрільця третього стрілецького відділення другого стрілецького взводу четвертої стрілецької роти вказаної військової частини.

З 8 травня 2022 року по 6 червня 2022 року солдат перебував у відпустці у зв`язку з хворобою. Після завершення відпустки повинен був з`явитися 7 червня 2022 року о 09 год. 00 хв. до військової частини.

У період з 7 червня 2022 року по 22 листопада 2022 року, солдат без поважних причин перебував поза межами розташування військової частини та свої службові обов`язки не виконував, проводячи час на власний розсуд.

22 листопада 2022 року добровільно прибув за викликом Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Львові.

Обвинувачений свою вину у вчиненому кримінальному правопорушенні визнав повністю. Суду пояснив, що від червня до листопада 2022 року він перебував вдома без дозволу командування частини, не з`являючись на службу. Просить не позбавляти його волі, оскільки, вперше притягається до кримінальної відповідальності, має на утриманні двоє неповнолітніх дітей.

6 лютого 2023 року Чортківський райсуд засудив його до трьох років умовно.

Прокурор у справі подав апеляцію, — там залишила вирок Чортківського райсуду без змін.

Прокурор оскаржив рішення апеляційного суду і в листопаді 2023 року справу розглянули у касаційній інстанції, скасували рішення попередніх судів і відправили на новий розгляд.  

9 січня колегія Тернопільського суду відправила солдата на 5 років до тюрми.

 

Аби не подавати поганий приклад іншим

В апеляційній скарзі заступник керівника Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону просив вирок суду скасувати та ухвалити новий, яким засудженого визнати винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.407 КК України та призначити йому покарання у виді позбавлення волі строком на п’ять років.

На думку сторони обвинувачення, призначене судом покарання не відповідає ступеню тяжкості злочину та особі обвинуваченого внаслідок його м`якості. Прокурор наголосив, що злочин, у скоєнні якого обвинувачувався Андрій К., є тяжким, за його вчинення законодавцем передбачено покарання у виді позбавленням волі на строк від п`яти до десяти років.

— Прокурор посилається на те, що обвинувачений проходив військову службу у військовій частині, в якій, окрім нього, проходить службу велика кількість інших військовослужбовців, які задіяні у відбитті нападу агресора, ризикуючи при цьому своїм життям, — йдеться у вироку суду. — Вважає, що на переконання сторони обвинувачення, звільнення від відбування покарання з випробуванням, на підставі ст. 75 КК України, в умовах воєнного стану, не тільки не запобігає вчиненню аналогічних злочинів засудженим та іншими особами, але й навпаки може сприяти їх вчиненню.

Обвинувачений в апеляційному суді запевняв, що вирок суду вважає законним, справедливим, а призначене покарання достатнім для виправлення, тому просив апеляційну скаргу прокурора залишити без задоволення, а вирок без змін.

...демотивує та знижує рівень дисципліни

Але суд, дослідивши докази, з’ясував, що Андрій К., будучи військовослужбовцем, був відсутній у військовій частині понад п`ять місяців та не вжив будь-яких дій для повернення на службу, що свідчить про негативне ставлення до служби та свого військового обов`язку, ганебний приклад нехтування вимогами військової дисципліни, що підриває боєздатність Збройних Сил України в цілому.

— Колегія суддів враховує, що в умовах воєнного стану, коли військовослужбовці виконують свій військовий обов`язок безпосередньо у регіонах ведення бойових дій, ризикуючи своїм життям, захищаючи суверенітет України, звільнення військовослужбовців, які ухиляються від виконання таких обов`язків, від відбування покарання з випробуванням, демотивує та знижує рівень військової дисципліни боєготовність підрозділів Збройних Сил України та інших військових формувань, що є неприпустимим наслідком такого правозастосування, — йдеться у матеріалах справи.

Колегія суддів Тернопільського апеляційного суду скасувала вирок суду першої інстанції в частині умовного покарання та постановила в цій частині новий вирок, яким засудила Андрія К. до п`яти років позбавлення волі.

Вирок набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржений шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом трьох місяців.

 

Юридична довідка

Кримінальний кодекс України

Стаття 407. Самовільне залишення військової частини або місця служби

1. Самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем строкової служби, а також нез’явлення його вчасно без поважних причин на службу у разі звільнення з частини, призначення або переведення, нез’явлення з відрядження, відпустки або з лікувального закладу тривалістю понад три доби, але не більше місяця, — караються триманням у дисциплінарному батальйоні на строк до двох років або позбавленням волі на строк до трьох років.

2. Самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем (крім строкової служби), а також нез’явлення його вчасно на службу без поважних причин тривалістю понад десять діб, але не більше місяця, або хоч і менше десяти діб, але більше трьох діб, вчинені повторно протягом року, — караються штрафом від однієї тисячі до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або службовим обмеженням на строк до двох років, або позбавленням волі на строк до трьох років.

3. Самовільне залишення військової частини або місця служби, а також нез’явлення вчасно на службу без поважних причин тривалістю понад один місяць, вчинене особами, зазначеними в частинах першій або другій цієї статті, — караються позбавленням волі на строк від двох до п’яти років.

4. Самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем, а також нез’явлення його вчасно на службу без поважних причин тривалістю понад три доби, вчинені в умовах особливого періоду, крім воєнного стану, —караються позбавленням волі на строк від трьох до семи років.

5. Самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем, а також нез’явлення його вчасно на службу без поважних причин, вчинені в бойовій обстановці, а так само ті самі дії тривалістю понад три доби, вчинені в умовах воєнного стану, — караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.

 

Довідка

Вирок Чортківського райсуду https://reyestr.court.gov.ua/Review/108798163

Ухвала Тернопільського апеляційного суду https://reyestr.court.gov.ua/Review/110358243

Постанова Верховного суду https://reyestr.court.gov.ua/Review/114994301

Вирок Тернопільського апеляційного суду https://reyestr.court.gov.ua/Review/116173077

 

Читайте також:

Дезертира суд відправив до тюрми на шість років, а ухилянт отримав вдвічі менше

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (15)
  • масаж
    А можна ім'я з прізвищем героя прокурора який оскаржував суди і дав 5 років
  • Читач32
    Путін памагі вже..
  • Semenushun Nina
    Добре що наші влада за цим пільнує,чому вони не пільнують хабарників які в екран телевізора мордами вже не влізають. Чому не добиваються і не вимагають щоб депутати йшли на війну також захищати .Але я вони підуть якщо гроші тільки рахують .
  • Volodymyr Chornobai
    Пішли нахуй гандони (влада) маю на увазі

keyboard_arrow_up