Справа вимагання і побиття в ТЦК у Борщеві: де зараз п’ятеро підозрюваних
Влітку воєнкома гучно «брали» після наради в ОВА за вимагання, згодом фігурантів побільшало, їх звинуватили у побитті людей і катуванні, а справа набула неабиякого резонансу. Коли п’ятьом працівникам оголосили підозру, лише одному суд при обранні міри запобіжного заходу визначив заставу. Як дізналися «20 хвилин» 1 листопада, зараз ситуація кардинально змінилася.
Четверо з п’яти фігурантів гучної кримінальної справи щодо вимагання і побиття у стінах ТЦК у Борщеві вже вийшли під заставу і лише в.о. воєнкома — у СІЗО. Проте і щодо нього справу невдовзі слухатимуть в апеляції, дізналися «20 хвилин» 1 листопада.
Спочатку — неправомірна вигода
— В.о. керівника підозрюють у вимаганні та отриманні неправомірної вигоди службовою особою за вплив на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави (ч. 3 ст. 368 КК України), а його підлеглого – у зловживанні впливом (ч.3 ст.369-2 КК України), — повідомили у Спецпрокуратурі.
За даними слідства, 42-річний в.о. керівника вимагав у громадянина скретч-картки на паливо, вартістю майже 15 тисяч гривень, за «вирішення питання» про не вручення повістки його брату та не доставлення його в ТЦК та СП для проходження ВЛК.
— Водночас встановлено, що 54-річний головний спеціаліст вимагав від військовозобов’язаного 1500 доларів США та 200 літрів дизпалива, ціною 12 тисяч гривень, за оновлення військово-облікових даних та проставлення коду без проходження ВЛК та прибуття до ТЦК, — повідомили у Спецпрокуратурі.
Фігурантів вже п’ятеро
Другого серпня нові підозри вручили вже п’ятьом фігурантам. Серед них — Борщівський воєнком та головний спеціаліст РТЦК, які вийшли під заставу. Окрім неправомірної вигоди, їм вже інкримінували завдання тілесних ушкоджень середньої тяжкості та незаконне утримання людей.
Серед підозрюваних опинилися ще двоє працівників цього ж ТЦК і колишній воєнком, а тепер посадовець міськради Борщева.
Усім п’ятьом оголосили підозри за ч. 3 ст. 368 Кримінального кодексу України — неправомірна вигода. А також ч. 3 ст. 146 ККУ — незаконне позбавлення волі або викрадення людини, та ст. 122 ККУ — завдання тілесних ушкоджень середньої тяжкості, повідомляв очільник поліції Тернопільщини Сергій Зюбаненко.
У ході 37 санкціонованих обшуків правоохоронці вилучили 1 800 000 гривень, 82 000 євро, 96 000 доларів США, чорнову документацію, паливні картки, транспортні засоби, мобільні телефони, сім-карти та інші речові докази.
Як дізнались «20 хвилин» від власних джерел, А. С. — колишній правоохоронець, працював у поліції Тернопільщини. Брав участь в АТО, тому є учасником бойових дій. При обшуку вдома і в робочому кабінеті у нього знайшли шість тисяч доларів.
Підозрюють у побитті багатодітного тата
Один з потерпілих — багатодітний батько, який мав право на відстрочку. Аби її надати, чоловіка утримували в стінах ТЦК, били, зламали ребра, вимагаючи 30 000 грн.
— Після того випадку чоловік два місяці не виходив з дому взагалі, — розповів Андрій Ткачик. — Коли приїхали наші працівники, він ховався на горищі, бо думав, що це знову приїхало ТЦК. Коли йому сказали, що це працівники поліції для проведення слідчих дій, вже аж тоді він спустився. Багатодітний батько навіть не знав, що за нього в ТЦК привезли гроші. Сам він таких коштів не мав, 30 тисяч збирали родичі. А його потім вивезли з ТЦК і висадили на найближчій зупинці.
За версією поліції, «кожен з потерпілих, які вже у справі, мали право на відстрочку. Є ті, кого били, а є й без тілесних ушкоджень. Хтось збирав гроші, хтось розраховувався пальним. Були серед них і ті, хто мав бронь».
Офіційно на початку слідства було шестеро потерпілих — це стосовно оголошених 2 серпня підозр, повідомив Сергій Зюбаненко. Правоохоронці закликали тих, хто потерпів від дій працівників ТЦК, звертатись до поліції.
Детальніше читайте:
Били, ламали ребра, утримували в ТЦК: підозру оголосили вже п’ятьом
Хто в СІЗО, а хто вийшов під заставу
Другого серпня у суді обрали міри запобіжного заходу усім п’ятьом фігурантам з ТЦК Борщева.
Тоді лише одному визначили заставу, ще чотирьох відправили на два місяці в СІЗО.
Борщівському воєнкому А.С. обрали 2 серпня міру запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою на 60 діб без права внесення застави.
54-річному головному спеціалісту ТЦК Борщева І.Ш — тримання під вартою без права внесення застави.
Працівник (водій) РТЦК В.Б. мав перебувати два місяці під арештом без права внесення застави.
Старшому стрільцю взводу охорони відділу РТЦК – В.Ш. суд обрав міру запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою з правом внесення застави 181 тис. грн.
Головному спеціалісту виконкому міської ради С.Т., він же колишній воєнком, — обрали запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без права внесення застави.
Як дізналися «20 хвилин» 1 листопада, із п’ятьох підозрюваних лише в.о. районного воєнкома А.С. перебуває у слідчому ізоляторі Чорткова. Решта вийшли під заставу після зміни міри запобіжного заходу.
— Мій підзахисний перебуває у слідчому ізоляторі, — підтвердив «20 хвилин» адвокат Павло Дзюба. — Йому суд продовжив міру запобіжного заходу у виді тримання під вартою, проте визначили заставу 1 млн 800 тис. грн. Ми оскаржуватимемо в апеляції розмір застави.
Законодавство визначає розмір застави від 240 до 900 тисяч грн. за особливо тяжкими злочинами, а А.С. інкримінують тяжкі, пояснив адвокат причину оскарження.
— Оскаржуємо саме розмір застави, — каже Павло Дзюба. — Наразі скаргу зареєстрували, чекаємо, коли призначать дату розгляду. Крім того, мій підзахисний категорично не визнає інкриміновані йому злочини. Поки триває досудове розлідування, ми не розголошуємо всієї інформації. Після завершення справи — коментуватимемо.
І.Ш. теж залишили під вартою, щоправда тепер визначили розмір застави — 930 грн, підтвердив адвокат Тарас Боднарчук.
Пенсіонер, хворий і батько 6 дітей
— Це максимальний розмір застави, передбачений для даної категорії злочинів, — повідомив «20 хвилин» Тарас Боднарчук. — Родичі зібрали кошти, мій підзахисний вже вийшов під заставу. У нього проблеми зі здоров’ям і, доки був в слідчому ізоляторі, його неодноразово возили до медзакладу та проводили обстеження. Чоловікові вже майже 60 років, і безпосередньо до застосування фізичної сили до потерпілих він участі не брав. Поки що І.Ш скористався своїм правом не давати свідчення, каже адвокат. Та розповів, що підзахисний є пенсіонером. Коли почалося повномасштабне вторгнення, він добровільно пішов до ТЦК. Зважаючи на його стан здоров’я і вік, чоловіка мобілізували і він проходив службу в тцк. В нього, як дізналися «20 хвилин», двоє дітей, є й внуки.
С.Т. теж продовжили запобіжний захід у вигляді тримання під вартою та визначили розмір застави, підтвердив його адвокат Олександр Богомол.
— Коли продовжили термін тримання під вартою, ми, адвокати, клопотали, щоб суд визначив заставу — наш клієнт має важке захворювання і потребував лікування, — повідомив «20 хвилин» Олександр Богомол. — Йому потрібно було пройти лікування у стаціонарі медзакладу. Заставу визначили, родичі і друзі зібрали кошти, внесли. Наш підзахисний вийшов під заставу, пройшов стаціонарне лікування в онкологічному закладі, зараз проходить реабілітацію. Співпрацює зі слідством.
39-річного П. Ш., старшому стрільцю відділення охорони взводу охорони Другого відділу Чортківського РТЦК та СП суд єдиному 2 серпня визначив 181 680 грн застави. За кілька днів заставу внесли.
— Мій підзахисний за кілька днів вийшов під заставу, але йому продовжили обов’язки, покладені судом, також він здав закордонний паспорт, — повідомив «20 хвилин» адвокат Назар Гданський. — Наразі тривають слідчі дії, на них нас не викликають. Ми чекаємо, коли справу направлять до суду. Підозру моєму підзахисному не змінювали, він продовжує військову службу, бо мобілізований.
У військового — шестеро дітей на утриманні, з них п’ятеро — неповнолітні, каже адвокат. Чоловік є учасником бойових дій, багато разів «виходив на нуль». Згодом звільнився зі служби, але невдовзі повернувся.
Щодо водія РТЦК В.Б., якого суд 2 серпня відправив під арешт на два місяці, «20 хвилин» отримали інформацію, що він вже вийшов під заставу. Підтвердити чи спростувати це ми намагалися в його адвокатів. Один із захисників, Василь Притула, підтвердив, що розмір застави вже визначили. А от щодо того, чи внісли її за підзахисної, відповів журналістці, що не перевіряв.
Тоді ми намагалися розшукати інформацію у Судовому реєстрі. Зокрема, дізналися, що адвокати оскаржували обрану міскрайсудом міру запобіжного заходу в апеляції. Проте її залишили в силі, а підозрюваного негайно взяли під варту у залі апеляційного суду.
— Апеляційну скаргу захисників підозрюваного ОСОБА_7 адвокатів ОСОБА_8 та ОСОБА_9 залишити без задоволення, а ухвалу слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 02 серпня 2024 року про обрання запобіжного заходу відносно підозрюваного ОСОБА_7 - без змін, — йдеться у Судовому реєстрі.
Як дізнаємося з матеріалів справи у Судовому реєстрі, саме В.Б. слідство інкримінує створення злочинної групи.
Як підтвердили в Спецпрокуратурі 4 листопада, лише в.о. воєнкома А.С. перебуває в слідчому ізоляторі. Решта фігурантів кримінального провадження вже вийшли під заставу.
«20 хвилин» й надалі стежитимуть за цією справою та повідомлятимуть про зміни читачів.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
Nin Ja
Viktor
- ч. 4 ст. 187 Кримінального кодексу України — розбій
- ч. 1 та 2 ст. 255 (Створення, керівництво злочинною спільнотою або злочинною організацією, а також участь у ній);
ч. 4 ст. 28 ч. 4 ст. 189 (Вимагання);
ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 185 (Крадіжка);
ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 146 (Незаконне позбавлення волі або викрадення людини).
Прокурорам уже занесли чумадан грошей, це 100%, тому кваліфікація буде відповідна, ось попачите
Viktor
Вадим Каминский