Пані Галині Гусятинський райсуд оголосив вирок за вбивство матері — найближчі роки вона проведе за ґратами. Що буде з її малолітньою донькою Оленкою? Адже батька дівчинка не має.
50-річну Галину Ч. суд відправив за грати – жінку звинуватили у побитті рідної матері. Причому донька так обтовкла стареньку, що на тілі та обличчі живого місця не було. З півгодини Ірина Михайлівна повільно помирала у власній оселі, доки донька з онукою пішли до сусідів. Мала прибігла додому скоріше і з криком кинулась до старших, мовляв, там бабусі погано. До приїзду швидкої 75-річної Ірини вже не було серед живих.
Нагадаємо, трагедія сталася у селі Жабинці Гусятинського району в неділю, 4 жовтня 2020 р. Медикам донька загиблої розповідала, що матір невдало впала. Її слова викликали підозру, адже у старенької були чисельні травми обличчя та голови, а також було видно сліди крові, які вже намагалися змити.
Того дня 50-річна Галина святкувала свій ювілей. Коли ж гості стали розходитися, старенька матір намагалася вийти зі своєї кімнати, аби попрощатися з ними, проте іменинниця кинулася до пенсіонерки, заштовхала її назад до помешкання і веліла не виходити. Пенсіонерка, обурена поведінкою нетверезої доньки, замахнулася на неї палицею, на яку опиралася під час ходьби. Галина вихопила тростину і взялася гамселити немічну матір. Від отриманих тілесних ушкоджень жінка померла.
Спочатку Галина не зізнавалась, що саме вона до смерті затовкла рідну матір. За її версією – мати впала, вдарилася і від цього померла. Донька навіть пробувала відмити сліди крові, проте була нетвереза і робила це незграбно.
Згодом Галина у всьому зізналась. В суді теж підтвердила все.
– Зараз Галина перебуває під домашнім арештом – відколи почалось слідство, — розповів староста Жибинців Анатолій Лахман. — Щодо її малолітньої доньки – будемо скликати комісію та вирішувати подальшу долю дівчинки, як того вимагає закон.
14-річна Оленка навчається у місцевій школі. Відколи сталась трагедія, дівчину поставили на облік служб. Бо проживала разом з мамою Галиною, її співмешканцем та бабусею Іриною. Батька у дівчинки офіційно ніколи й не було. Галина народила дитину від тодішнього співмешканця. По батькові дала його, а прізвище дівчинка завжди носила материне.
Можливо, опікуватись сестричкою захоче старша донька Галини – жінка проживає через три села і має своїх трьох дітей. Але ще раніше лишила їх на Хмельниччині. Кажуть у селі, це не надто надійний варіант для опікунства.
Про померлу Ірину Михайлівну люди говорять більш охоче. Дехто із сусідів давав покази у суді, що бабуся вже «блудила», а Галина добре опікувалась а доглядала за матір’ю. Проте односельці, лише почувши цю версію, опускали очі та посміхались. Дехто припускав, що люди в суді таке казали, аби вигородити Галину, щоб її не посадили. Насправді померла бабуся не була ані надто хворою, тим паче розумово, ані прикрою. Звичайна старість – але доживати її довелось з такою донькою. А от про Галину люди розповіли. Правда, просили не називати їхніх прізвищ на сайті.
— Зловживала алкоголем, чоловіків часто міняла, — так односельці кажуть про Галину. — Коли завагітніла Оленкою, жила з черговим співмешканцем в сусідньому селі. Що у них там сталось – не знаємо. Але вона повернулась додому. І на батька дитину не записала. Ми його й не бачили. Брат Галі давно вже помер – мав проблеми з легенями. Тата теж давно нема на тому світі. Отак і жила Ярина з донькою та внучкою.
У день 50-річчя єдиної доньки, Ірина Михайлівна пішла зі світу. Причому в муках від побоїв. Галина взяла дерев`яну палку та нанесла численні удари в область голови, шиї та тулуба. Експерти виявили згодом у бабусі закриту черепно-мозкову травму з крововиливами, закриті переломи під`язикової кістки та щитовидного хряща гортані з крововиливами, відкритий перелом кісток спинки носа, рани та садна на обличчі, голові, шиї, грудях та спині. Загалом опис травм займає майже сторінку тексту. Внаслідок заподіяних ушкоджень потерпіла померла.
У суді донька свою провину визнала. Пригадала, як до неї прийшли гості. А коли розійшлись, матір хотіла вийти на вулицю, проте донька не дозволила, мовляв вже темно. Бабуся пручалась і замахнулась палицею, за допомогою якої ходила. Донька вирвала палицю з рук матері і почала бити...
Невдовзі разом з донькою пішла до сусідки, яка допомагала малій готувати уроки. Коли збирались додому, дівчинка побігла вперед. За кілька хвилин повернулась з криком, що бабусі погано. Всі побігли до помешкання Галини. На обличчі і тілі Ірини Михайлівни не було живого місця, а сама старенька ледь дихала. Перелякані люди викликали швидку. Але ще до приїзду медиків бабуся померла.
У суді жінка каялась і просила пробачення. Та запевняла: через алкоголь вона не пригадує, скільки саме ударів завдала матері. Очевидців конфлікту немає, тому що в момент нанесення ударів мамі її співжитель перебував на кухні, а донька в іншій кімнаті.
Співмешканця теж допитали у суді. Чоловік розповів, що Галина добре доглядала за матір’ю. А та, мовляв, віддячувала нецензурними словами та проклинала її. Також, на його думку, бабуся хворіла на старечий маразм, могла кудись піти в село, а донька її потім шукала. Того вечора він не чув, щоб обвинувачена та потерпіла сварились, можливо через те, що перебував в стані алкогольного сп`яніння.
Спеціальна медична комісія КНП «Тернопільський обласний медичний центр соціально-небезпечних захворювань» виявив у Галини розлади психіки та поведінки внаслідок вживання алкоголю. Згідно з висновком судово-психіатричної експертизи, в період інкримінованого їй кримінального правопорушення тимчасовими розладами психічної діяльності не страждала, тому вона могла усвідомлювати свої дії та керувати ними.
— Визнати винуватою в пред`явленому їй обвинуваченні за ч.2 ст.121 Кримінального кодексу України і призначити їй покарання у виді 5 років позбавлення волі, — таким був вирок Гусятинського райсуду. — Запобіжний захід — домашній арешт, до набрання вироком законної сили залишити без змін. Строк відбування покарання у виді позбавлення волі обвинуваченій рахувати з моменту її затримання та приведення вироку до виконання.
Тим же вироком суд зобов`язав службу у справах дітей Васильковецької громади вирішити питання щодо влаштування малолітньої доньки Олени у будинок дитини, або встановлення над нею опіки чи піклування.
На вирок може бути подана апеляційна скарга до Тернопільського апеляційного суду через Гусятинський районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а обвинуваченою з часу отримання нею його копії.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 22 від 31 травня 2023
Читати номер
Марія Бойко
Світлана Топольницька
Виктория Тамонова
Татьяна Продан