Адвокати Василя Гнатюка, якого обвинуватили у вбивстві та зґвалтуванні в неприродний спосіб випускниці з Вишнівця Іринки Мукоїди, збираються до Європейського суду з прав людини.
- Ми будемо звертатись згодом в Європейський суд з прав людини з приводу тривалого тримання під вартою понад нормою нашого підзахисного, - повідомив один з адвокатів хлопця Андрій Русин.
Тим часом справа вже три роки в суді. Причетні припускали, що на початку вересня 2020 р. мав би бути вирок. Однак вже грудень, а до завершення слухань, як нам вдалось дізнатись, мине ще чимало часу.
Нагадаємо, тіло випускниці Іринки Мукоїди зі слідами насильницької смерті виявили зранку 26 червня 2017 р. на узбіччі траси у смт. Вишнівець Збаразького району. Підозрюваного Василя Гнатюка затримали через тиждень після убивства. Тоді ж йому обрали міру запобіжного заходу – тримання під вартою, без права внесення застави. Йому інкримінують, окрім убивства, згвалтування в неприродний спосіб. Приблизно пів року тривало слідство, і справу передали до суду. Підготовчі засідання відбувались в Тернопільському міськрайсуді, де, окрім іншого, обрали присяжних. Згодом перенесли розгляд до Чорткова - так вирішила колегія апеляційного суду.
Тоді ще 16-річного Василя Гнатюка звинуватили в особливо тяжких злочинах: за п. 10 ч. 2 ст. 115 (умисне вбивство, поєднане зі зґвалтуванням або насильницьким задоволенням статевої пристрасті неприродним способом) та ч. 3 ст. 153 Кримінального кодексу України (насильницьке задоволення статевої пристрасті неприродним способом, що спричинило особливо тяжкі наслідки).
Від вбивства минуло майже три з половиною роки, а вироку у цій резонансній справі ще немає. Адвокати Василя кажуть, яким би не був вирок першої інстанції, готові пройти всі щабелі та шукати правди у Верховному суді. Принаймні, кажуть, бачать з практики, що до цього все йде.
Справу слухають, нагадаємо, у закритому режимі, відповідно до ст. 27 КПК України. Тобто, в присутності лише учасників кримінального провадження, оскільки обвинувачений був неповнолітнім і обвинувачення стосується злочинів проти статевої свободи та статевої недоторканості особи.
Адвокати подавали апеляційні заяви, і Верховний суд розподілив слухання справи до Хмельницького суду. Адже в Тернопільській апеляції не мають права її розглядати, бо нікому – вже всі судді брали участь в слуханнях на етапі досудового розслідування.
Чому досі немає вироку і хто затягує розгляд справи, ми попросили прокоментувати керівника Тернопільської обласної прокуратури Андрія Миколайчука.
- Нещодавно, а саме 19-20 листопада, відбулось останнє судове засідання, на якому стороною обвинувачення надано всі наявні письмові докази, - повідомив обласний прокурор. - Тепер сторона захисту має право надати письмово свої докази для дослідження в суді. Що стосується прокуратури - свою функцію щодо доказів, які ми зібрали і вважали за необхідне дослідити в судовому засіданні у цій справі, ми виконали. Питання, наскільки це швидко зробить сторона захисту, – я прогнозувати не можу.
Щодо довготривалості розгляду у суді цієї резонансної справи, прокурор області переконує: з боку прокуратури затягувань немає. Коли докази нададуть і від сторони захисту та не буде жодних доповнень, суд перейде до дебатів. Тоді виступить сторона обвинувачення, захисту, потерпілі – і за цим в нарадчій кімнаті ухвалюватимуть рішення колегія суддів та присяжних.
Сторона захисту, тобто троє адвокатів Василя Гнатюка, запевняють: зацікавлені чимшвидше розглянути справу, адже переконані, що Гнатюк невинуватий.
- Ми якраз на етапі дослідження доказів з боку прокуратури, - повідомив один з адвокатів Андрій Русин. - Суд встановив порядок розгляду справи і спочатку йде подання доказів органів прокуратури. Далі наші. Але, окрім того, цікавлять матеріали службової перевірки, які будуть трактувати кримінально-процесуальний кодекс. Йдеться про викривлення доказової бази з боку органів прокуратури.
Василь тим часом дорослішає та проходить всі етапи життя у СІЗО, каже адвокат.
- Йому важко, звичайно, ми його підтримуємо, - каже Андрій Русин. - Щоразу оскаржуємо міру запобіжного заходу через апеляційний суд. Але той приймає рішення про тримання під вартою. Є рішення Європейського суду, яке трактує «тривалість судового засідання понад норму», а це понад три роки, що шкодить самому обвинуваченому. Ми будемо звертатись згодом в Європейський суд з прав людини з приводу тривалого тримання під вартою понад нормою.
Адвокати у Хмельницькій апеляційній інстанції оскаржують рішення тримання під вартою Василя Гнатюка. Але суд, на думку захисника, чинить формально, бо не їхня область.
- Два роки прокуратура подає ідентичне клопотання щодо міри запобіжного заходу – тримання під вартою, - каже Андрій Русин. - Але на цю мить всі свідки допитані, експертизи досліджені, ризик впливу на свідків, експертів, потерпілих відсутній. Ризик що він (Василь Гнатюк – прим. авт.) переховуватиметься від суду та слідства не доведений і не підтверджений ніякими доказами прокуратури. Пошкоджувати речі чи документи, як мають істотне значення у справі, обвинувачений не має наміру. Уже все досліджено. Мало того, одна з ключових експертиз доводить те, що Гнатюк не причетний до злочину. Але суд на це не звертає уваги.
Адвокат також не може передбачити строки проголошення вироку. Запевняє, що сторона захисту зацікавлення у швидшому розгляді. Проте корективи вносить COVID – не так давно хворів сам Русин, тепер його колеги. Тому чи проголосять вирок ще цього року – питання відкрите.
Стежте за новинами Тернополя у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.
№ 12 від 22 березня 2023
Читати номер
Pietrov Vlad
Ростислав Палій
Олег Гулик
Гіль Василь