Дев'ять випадків торгівлі людьми зареєстрували в Тернопільській області за 2017 рік. І це лише офіційні дані. Тернополяни зазнавали трудової та сексуальної експлуатації за кордоном - одній з потерпілих було лише 17 років. Наразі до відповідальності за ці злочини притягнули лише двох українців.
За 2017 рік на Тернопільщині було зареєстровано 9 випадків експлуатації людей. Зокрема, працівники поліції виявили 5 випадків трудового рабства в Росії та 4 випадки сексуального рабства в Польщі.
- Переважно в рабство попадають особи з малозабезпечених сімей. Але від цього незастрахований ніхто, - каже начальник відділу по боротьбі зі злочинами з торгівлею людьми ГУ НП у Тернопільській області Олександр Буняк. - В 2017 році ми виявили чотири злочини, які стосуються торгівлі людьми. Зокрема, тернополянин разом з жителькою Чернігова через Інтернет вербували наших молодих дівчат нібито для роботи в Польщі, яка виявилась сексуальним рабством. Схема стандартна - дівчатам від 20 до 35 років розповідали про високооплачувану роботу за кордоном: прибирання, роботу в полях тощо. Коли вони приїжджають, в них забирають документи нібито для виготовлення дозволів на працю. А далі проходить кілька днів, їх закривають в приміщенні, застосовують фізичне насилля і змушують надавати сексуальні послуги в борделях, хостелах.
Окрім сексуального рабства чимало тернополян зазнають трудової експлуатації.
- Також ми виявили виявили вербувальницю з Шумщини і жителя Закарпатської області, які залучали 5-ох тернополян нібито для роботи в Росії, - продовжує поліцейський. - Чоловікам та жінкам обіцяли хороший заробіток, забирали документи. А коли люди, пропрацювавши кілька тижнів, просили в роботодавців мінімальний завдаток, щоб хоча б купити продукти, їх били та відправляли на інші роботи, щоб українці не згуртувались. І таким чином пропрацювавши кілька місяців, наші земляки не отримували платні. Хтось тікав без документів, деяким вдавалось забирати документи і вони були змушені були влаштовуватись на інші роботи, щоб назбирати гроші на квиток додому.
- Одній з дівчат на момент вивезення її в Росію ще не виповнилось 18-ти років, - розповідає заступник голови правління міського жіночого клубу "Відродження нації" Марина Пасєчник. - Її вивезли в Краснодарськ. Зараз і неї все добре - вона реабілітувалась, одружилась, народила дитину.
- Тернопільська область є єдиною, де є розроблена обласна програма. Зокрема, з бюджету виділили 600 тисяч гривень на інформаційну кампанію проти торгівлі людьми. Ми проводимо постійні тренінги та навчання для наших працівників, - каже начальник відділу у справах сім’ї та молоді Тернопільської обласної державної адміністрації Ігор Чорний.
Однак незважаючи на усі заходи, найбільшим питанням є відповідальність тих осіб, які торгують людьми. Зокрема з 9-ти випадків торгівлі людьми у 2017 році наразі до відповідальності притягли лише двох українців.
- У випадках, де до торгівлі людьми причетні іноземці, процедура значно довша та складніша, бо виконуються міжнародні доручення, - каже. начальник відділу по боротьбі зі злочинами з торгівлею людьми ГУ НП у Тернопільській області Олександр Буняк. Ми встановлюємо вербувальників та відправляємо документи в ту чи іншу країну для притягнення відповідальності. За півтори роки моєї роботи на посаді я не пригадую жодного випадку, щоб притягнули до відповідальності когось з іноземців.
За оцінками Центру безпеки людини щорічно в ситуацію торгівлі людьми потрапляє 4 мільйони осіб, а кожен 5-ий потерпілий – дитина. Загальний річний дохід від торгівлі людьми становить близько 9 мільярдів доларів США. В Україні, за оцінками, починаючи з 1991 року, до 500 тисяч українських жінок були продані за кордон, (80 % всіх безробітних в Україні є жінки). За даними опитування, проведеного неурядовою організацією «Ла Страда Україна» в 2001—2003 роках, на основі вибірки з 106 жінок, що були продані з України, встановлено, що 3 % були молодші 18 років. Державний департамент США повідомив, що в 2004 збільшилася кількість випадків, пов'язаних з торгівлею неповнолітніми.
Згідно статті 149 Кримінального Кодексу України, злочини, пов'язані з торгівлею людьми, караються позбавленням волі від 3 до 15 років.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер