Зйомки короткометражного фільму "Гість на одну ніч" відбулись у містечку Бучач на Тернопільщині в серпні 2018 року. Стрічку вже презентували у Львові, Тель-Авіві та Єрусалимі.
Поки що картину показують лише на презентаціях в Україні та закордоном, але згодом її оприлюднять в соцмережі.
- Бучач у фільмі постав дуже цікавим, органічним, поетичним та десь поза часом у кадрах фільму, - розповідає програмна директорка Літературного центру імені Аґнона в Бучачі Мар'яна Максим'як. - Цьому ми завдячуємо особливому баченню режисера Олександра Фразе-Фразенка. Він єдиний в Україні, хто робить поетичне кіно на тему літератури. Також Олександр є автором фільмів про Грицька Чубая, Ігоря Калинця, Василя Махна, про поетів Нью-Йоркської групи. Це говорить про високий професійний рівень режисера.
Пані Мар'яна була учасником зйомок фільму. Вона розповідає, що екранізація «Гість на одну ніч» знята на основі одноіменного твору Шмуеля Йосефа Аґнона, Нобелівського лауреата з літератури, уродженця Бучача.
- Наприкінці жовтня фільм презентували у Єрусалимі та Тель-Авіві, - розповідає Мар'яна Максим'як. - В рамках презентаційного туру, приуроченому 130-літтю з народження Аґнона. це проект, ініційований Літературним центром в Бучачі, і включав у себе друге видання збірки есе "Ключ в кишені" - підсумок літературної резиденції 2016 року в Бучачі, в якій взяли участь укр. письменники Євгенія Сенік, Андрій Любка та Софія Андрухович.
У поїздці на презентацію книги та фільму участь взяла Софія Андрухович - учасниця літературної резиденції в Бучачі.
- Це унікальні презентації, оскільки вперше на міжінституційному рівні поміж Бучачем та Єрусалимом, містами, які були найважливіші у творчості Аґнона, відбувся такий міжкультурний та літературний діалог, - каже пані Максим'як, - і що найголовніше, презентація у Єрусалимі відбулася у Домі Аґнона - будинку, де він свого часу мешкав. Тепер це національний музей. Презентації в Ізраїлі стали можливі завдяки підтримці канадського фонду "Українсько-єврейська зустріч" та Посольству України в державі Ізраїль.
Довідка:
Літературний центр імені Аґнона в Бучачі, де працює Мар'яна Максим'як, діє від 2015 року та має на меті повернення забутих літературних імен та авторів, що народилися чи писали про Бучач. серед них ціла низка українців, євреїв та поляків, творчість яких ми повертаємо на літературну мапу України, тим самим привертаючи увагу до Бучача, яку культурного осередку серед малих міст Галичини.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 28 від 9 липня 2025
Читати номер