Мандрівка у минуле: 5 замків і палаців Тернопільщини, які вражають

Мандрівка у минуле: 5 замків і палаців Тернопільщини, які вражають

Тернопільщина – край, де кожен камінь зберігає історію. Тут серед мальовничих краєвидів височіють величні замки, вишукані палаци та унікальні пам’ятки, що захоплюють своєю красою й архітектурною довершеністю. Ми підготували для вас добірку місць, які варто відвідати, а також розповідаємо, що цікавого там можна побачити, скільки коштує вхід і які розваги пропонують туристам.

3агалом в Україні зберегли 100 замків і замкових споруд, з них на Тернопільщині – 34. Розповідаємо про п’ять, які розташовані у Теребовлі, Скалаті, Збаражі, Білокриниці та Вишнівці. 

Вишнівецький палац (Вишнівець, вулиця Замкова, 5)

Палац збудували у XVIII столітті. Він був родовою резиденцією однієї з найвпливовіших династій Східної Європи – князів Вишневецьких, які походять із давнього українського роду. Він розташований на мальовничих берегах річки Горині. Інтер'єри палацу вражають сучасників своєю розкішністю. Саме там була бібліотека, яка висвітлювала науково-художні смаки епохи, театральний зал, на сцені якого постійно ставили спектаклі, новинки театрального мистецтва. Колись тут зберігалася надзвичайно велика колекція картин, які були усюди: і на стінах, і на меблях. Стіни декорували бісером, золотом та шовком. До сьогодні там залишилося чимало меблів з деревини та й ручної роботи. 

Відео дня

Кожен елемент є архітектурним та мистецьким взірцем. Наприклад, в'їзна брама вражає своєю величчю, а огорожа – красою декоративності, стилістичністю та символізмом. Осередком духовності та взірцем храмової архітектури є призамкова церква Вознесіння Господнього. Важливим елементом є ландшафтний англійський парк, який приваблює природністю й загадковістю. 

У різні часи комплекс відвідали такі відомі люди, як: Тарас Шевченко, Оноре де Бальзак, Микола Костомаров, Іван Мазепа та інші. 

Під час Другої світової війни палац був пошкоджений, але згодом частково відреставрували. У 2005 році палац отримав статус Національного заповідника. Довкола палацу є масштабний парк, площею орієнтовно 220 га. А ще біля палацу є легендарний каштановий гай, де висаджені десятки дерев, що схожі на шахову дошку. 

Білокриницький палац (Білокриниця, вулиця Молодіжна, 1)

Його збудували в середині XIX столітті. Це неймовірно красива будівля у стилі англійської неоготики, схожа на казковий замок, знаходиться в селі Білокриниця Тернопільської області. Він пережив татарську навалу, вистояв пожежу, кілька війн, зазнав нищівної руйнації від недбальства власників. Попри це вцілів і дожив до наших днів. 

На готичний стиль вказують дві вежі із невеликими зубцями по кутах та унікальне неоготична в'їзна брама. Інтер'єр від палацу мало зберігся, але в коридорах можна побачити готичні арки. Досі збереглись фрагменти рову навколо замку.

Поруч із палацом розташований Білокриницький дендропарк. Разом із парком, гуртожитками та господарськими спорудами територія коледжу займає близько 32 гектарів. У приміщенні палацу влаштований невеликий музей. Нині у приміщенні палацу розташований Кременецький лісотехнічний коледж.

Збаразький замок (Збараж, вулиця Морозенка, 28)

Його зводили впродовж 1626-1631 років. Двоповерховий палац побудований в стилі пізнього Ренесансу. Головний вхід до палацу акцентувався балконом на кам'яних колонах. Фасади казематів витримані теж у ренесансних формах.

А вже у 1649 році замок став епіцентром війни Богдана Хмельницького з Річчю Посполитою. Він потерпав від загарбників і лише в середині XIX століття перестав нести фортифікаційну місію. 

Наразі в стінах Збаразького замку працює музей, на території фортифікаційних укріплень є глибоченний колодязь, до дна якого понад 70 метрів. По периметру замку розташовані каземати. Зв'язок замку з навколишнім світом здійснювався через браму, розміщену у двоповерховій вежі, до якої провадив звідний міст. 

Скалатський замок (Скалат, вулиця Тернопільська, 3)

Замок заснували у 1630 році. Він зазнав великих руйнувань за часів Визвольної війни 1648-1657 років, від татаро-турецьких набігів у 1670-х роках, під час Другої світової війни. 

В кінці 50-х років XX століття в замку провели ремонтні роботи, під час яких відреставрували кутові оборонні вежі. У наш час він складається з чотирьох кутових веж, оборонних мурів, які збереглися лише до рівня внутрішнього подвір’я замку. Нині в них відкрили музейну експозицію. У ній представили середньовічну зброю, картини й дерев`яні скульптури. 

Теребовлянський замок (Теребовля, вулиця Підзамче) 

Першим укріпленим замком була дерев’яна фортеця. Саме з нею пов’язані імена теребовлянського князя Василька, якого в 1097 році захопив і осліпив київський князь Святослав Ізяславович. У 1241 році теребовлянський замок вщент зруйнували війська Батия. Також він пережив цілий ряд штурмів з боку турецько-татарських завойовників. Внаслідок тих боїв замок був дуже понищений. 

У 1631 році місцевий староста Олександр Балабан зводить на замковій горі нову грандіозну кам’яну фортецю, руїни якої збереглися до наших днів. Ця споруда витримала ряд наступів. А вже у 1648 році замок був взятий військами Богдана Хмельницького. Напади ординців у 1673, 1675 роках мали для фортеці жахливі наслідки. Вона була настільки зруйнована, що більше не піднялася з руїн. Але і сьогоднішній огляд древньої твердині над річкою Гнізною дає змогу уявити, якою вона була в часи своєї могутності. 

А які палаци та замки ви відвідали на Тернопільщині? Що сподобалося найбільше – пишіть у коментарях. 

 Читайте також:

До 4 000 грн за один квиток: скільки коштує доїхати з Тернополя до міст Європи

Пропонують навіть люкс: вартість квитків на потяг з Тернополя до різних міст області

До 200 гривень за один квиток: скільки коштує доїхати з Тернополя до міст області

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up