Мандувати світом с кожним днем стає все дешевше. Для невибагливих подорожуючих економити в дорозі стало легше. 23-річний тернополянин Володимир Стус, який нещодавно мандрував Грузією та Вірменією, провів лікбез для тернополян як відпочити дешево і сердито.
Удвох із дівчиною, Володимир відправився у першу закордонну подорож. Перед цим щоправда проїхався автостопом по Західній Україні, аби набратись досвіду у спілкуванні із водіями та жителями різних міст та сіл. Спочатку пара прилетіла у Туреччину і відвідала Кападокію. Тут влітку проходить один із найбільших фестивалів повітряних куль у світі. Близько 800 куль заповнюють все небо і створюють затори над водами Середземного моря. Далі пара вирішила податись у двотижневу мандрівку Грузією та Вірменією. Добирались туди автостопом. У цій мандрівці скористалися практикою практику каучсерфінгу. Це модна тенденція в туризмі, коли подорожуючі зав’язують контакти із жителями міст, через які збираються мандрувати. Нові друзі знаходять мандрівнику нічліг, часто виступають екскурсоводами та радять дешеві забігайлівки. Володимир розповів, що сам приймав гостей із США і Тайваню. Єдиний недолік цієї системи – ніколи не знаєш, де будеш спати наступного дня.
Поліцейські налиють кави
Подорож по Грузії пара почала із Батумі. Кажуть місто можна обійти за пару годин, оскільки всі цікаві об’єкти розташовані на невеликій прибережній території. Умови в Грузії більш ніж комфортні для мандрівників: тут можна спокійно встановити намет в міському парку і випити гарячої кави, яку вам налиють місцеві поліцейські. В Батумі варто відвідати легендарний ботанічний сад та чорноморський дельфінаріум, в якому водяться тропічні риби.
Привітність жителів мандрівники відчули, в гірській долині Кахетії. Місцеве населення живе в побоюванні постійного землетрусу, але не втрачає оптимізму. Тут виготовляють 50 сортів вина, кожен з яких обов’язково потрібно скуштувати. Місцеві жителі гордяться тим, що з їхнього села ніхто ще тверезим не від’їжджав.
- В Грузії в принципі можна прожити без витрат на їжу. Місцеві люди настільки гостинні, що будуть на вас гніватися, якщо ви відмовитеся їсти і пити за їх рахунок. Якщо все таки захочете спробувати коронні страви грузинської кухні, обов’язково спитайте, де найнижчі ціни, бо інакше ризикуєте суттєво переплатити.
Водоспад у місті
В Тбілісі є дві дивовижі, повз яких не можливо пройти осторонь. По-перше, це єдина європейська столиця, на території якої тече водоспад. По-друге місто цінне древньою кам’яною архітектурою, яка внесена в Список всесвітнього культурного спадку ЮНЕСКО. Два храми тут збудовані давньоруським художником Євлампієм, якого із Києва вкрали князівські воїни.
- Загалом подорож по Грузії та Вірменії обійшлася у 140 доларів на особу, - каже Володимир Стус. - Можа було вкластися і в меншу суму, якби ми не брали екскурсійних турів по горах, але це зекономило нам час. Наприклад, ми побували в декількох кілометрах від гори Арарат, до якої причалив Ноїв ковчег. Вірмени збудували тут жіночий монастир, в який приймають людей будь-якої релігії та національності. Послушниці вирощують на схилах корів і дотримуються нескладних ритуалів. Раніше сюди тікали від заміжжя дочки вірменських багатіїв, а зараз жінки просто приїжджають сюди на канікули.
Подолав страхи
У Вірменії мандрівникам найбільше запам’ятався небезпечний маршрут в Єчміадзіні.
Головним враженням від поїздки для Володимира стало подолання власних страхів. Раніше йому було непросто спілкуватися з іншими людьми, а під час подорожі довелось пересуватись автостопом і спілкуватись із балакучими шоферами. Також юнак зміцнив свої стосунки з коханою.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Будь ласка, знайдіть мене, Володимир Стус, у фейсбуці, щоб уточнити деталі.