"Пам'ятники не повинні перетворювати місто на цвинтар", каже художник Олег Шупляк

"Пам'ятники не повинні перетворювати місто на цвинтар", каже художник Олег Шупляк
  • Унікальні скульптури-ілюзії та картини-анімації створив митець з Бережан Олег Шупляк. Коли проходиш повз з них, здається, що картина рухається.
  • Такі роботи, до речі, можуть стати чудовою окрасою міських парків та скверів. Вони недорогі, проте креативні та нестандартні. І є хорошою альтернативою пам’ятникам.

Художник цікавиться оптичними ілюзіями вже давно. Зокрема, Олег Шупляк відомий по всьому світу своїми двозначними картинами. Тепер митець вирішив спробувати себе в створенні об'ємних фігур.  

- Вирішив застосувати у скульптурі ефект "мотографу" - це старовинна технологія, яка стояла на зачатках кінематографу, і вона полягає в зміні кількох кадрів повз решітку. Однак виникла проблема, що решітку потрібно постійно рухати. Тому я подумав - а що як зробити сам об'єкт нерухомим, а ефект анімації нехай буде за рахунок руху глядача повз нього. Я не опирався на чийсь приклад, а придумав технологію сам. На першість я, звісно, не претендую, просто аналогів в інтернеті не знайшов. Було чимало невдалих спроб - сантиметр вправо-сантиметр вліво, і не буде видно точної картинки. Часу на розрахунки та виготовлення макетів пішло чимало, але результатом я задоволений.

Наразі в колекції Олега Шупляка близько десятка таких скульптур, з них він планує зробити виставку. Макети зроблені з картону, але якщо виготовити такі об'єкти з металу, то їх можна встановити будь-де, як паркову скульптуру, каже митець. Також це буде ефектно працювати, наприклад, на вітринах – такі об'єкти можна наклеїти на скло.

Відео дня

- Спонукало мене до таких розробок не в останню чергу і те, що зараз ситуація з культурою пам'ятників просто плачевна, особливо в невеличких містечках, - продовжує пан Олег. - В нас чомусь таке стереотипне мислення, що пам'ятник має бути як надгробок - статуя з гранітними плитами, а бажано взагалі хрест. Така ситуація виникла через дві причини: бідність та невігластво. Зокрема, влада та суспільство надають перевагу максимально дешевому проекту. А за безцінь майстри-професіонали працювати не готові, а роблять все хлопці, які займаються надгробками. Виникає замкнуте коло - автори-аматори мимоволі несуть цвинтарну естетику у міське середовище і ці об'єкти підсвідомо формують в людей (а особливо у дітей) не просто поганий смак - люди сприймають гранітні меморіальні таблиці могильного типу за норму. Своїми скульптурами я хочу показати, що пам'ятники мають бути цікавими, а не перетворювати місто на цвинтар. Для креативної скульптури достатньо шматок бляхи та схема.

Проект меморіального знаку - коли рухатись попри скульптуру, полум'я свічки тріпочеться. Це полум'я, яке символізує пам'ять про Голодомор неможливо загасити вітром часу, каже художник.

Митець каже, що він готовий готовий до співпраці з усіма, хто зацікавиться його ідеєю.

До слова, нещодавно  з нагоди Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва Президент Петро Порошенка нагородив Олега Шупляка званням "Заслужений художник України". 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (2)
  • Анонім

    Тим більше на цей рік вирішили потратити мільйон на памятник вчителю це просто п....ц . Мало того сфальшували  все то діло на голосувані , а тепер будуть витрачати гроші на кусок бетону ,коли можна було за цей мільйон поміняти крани в підвалах багатоповерхівок ,замінити лампочки на енергоефективні ,але ж у нас  прислухаються до хворих людей на голову .
  • бурундук

    золоті слова, але чим дорожчий памятник, тим більший відкат
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
22:00 У поліції попередили про смертельну гру, яка поширюється серед підлітків 21:00 Діти Біліївської парафії з Чортківщини пройшли «Хересну дорогу» photo_camera 20:03 Як штучний інтелект оживив ретрофото Тернополя 70-х: дивіться відео! photo_camera 19:01 Танець, що торкається сердець: тернопільська Bright Team здобула золото у Кракові photo_camera Від читача 17:52 Яких працівників потребують роботодавці Тернопільщини та яку зарплату готові платити? 18:04 Учениці Тернопільської музичної школи перемогли на міжнародному фестивалі 17:55 Що відбувається у Варшавському мікрорайоні Тернополя у березні 2025 (новини компаній) 17:30 Військові віком до 25 років зможуть здобувати вищу освіту без відриву від служби 17:01 Тернополянка у власному будинку виявила тіло малознайомого чоловіка 16:35 Як суд покарав підприємицю, яка давала хабар керівнику психоневрологічної лікарні 15:55 В одному з гуртожитків Тернополя виявили тіло чоловіка 15:50 Сергій Надал на фронті у День українського добровольця вручив відзнаки воїнам 105 бригади ТрО (пресслужба Тернопільської міської ради) 15:05 Заробляли по п'ять мільйонів в місяць: судитимуть двох чоловіків з Тернопільщини за наркобізнес 14:30 Помер багаторічний директор Тернопіьського ЦУМу Володимр Фостик 13:45 Сім протоколів склали муніципали на тернополян за підпали 13:10 Якість пального перевіряють на автозаправках Тернопільщини. А ви задоволені? 12:35 5,7 млн гривень на утримання та ремонт мостів можуть витратити у Тернополі photo_camera 12:05 Три бойові гранати та майже три сотні патронів знайшли в жителя Кременеччини — Поліція 11:30 Що тернополяни очікують від переговорів про закінчення війни (ОПИТУВАННЯ) photo_camera 11:05 Аварія в Озерній: перекинулася вантажівка
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up