Малознана Соломія Крушельницька: «як співала, вікна дзеленчали»

- Дитинство і рання юність всесвітньознаної співачки — «Вагнерівської примадонни» ХХ століття — Соломії Крушельницької пройшли у притернопільському селі Біла.
- 23 вересня 2022 року минає 150-та річниця від Дня народження української оперної співачки Соломії Крушельницької.
Соломія була третьою дитиною у батьків і народилася у селі Білявинці Бучацького району. Та вже незабаром батька-священика перевели у Білу.
- Свого батька Амбросія Васильовича (1840-1902 рр.) Соломія називала ідеальним чоловіком, - розповідає науковий співробітник Музею Соломії Крушельницької у Білій Марія Федун. - Він був дуже активним і різнобічним чоловіком. Окрім того, що священик, він ще тримав зразкову господарку, організував школу диригентів, де навчалися хлопці з Тернопільщини, Львівщини, Франківщини...
Мати Соломії, Теодозія Григорівна (1844-1907 рр.), була народною цілителькою.
- Вона дуже любила дітей. І як тільки дізнавалася, що десь у Білій захворіла дитинка, брала гостинець - а це було нелегко, бо ж своїх дітей восьмеро і ще й сирота на вихованні - прихоплювала свої цілющі трави і бігла рятувати, - продовжує пані Федун.
Музей у Білій працює у колишній церковній хаті, де жили священики. Подвір'я у закладу спільне зі шкільним.
- Це тепер усе тут заасфальтоване, а колись усе було у квітах і лікарських рослинах Теодозії Григорівни, - говорить жителька села. - І от мені старші люди розповідали, як Соломія ще малою дівчиною виходила, ставала поміж квітами та починала співати... Голос було чути аж ген-ген у поля - кілометрів на три.
Від сили голосу тендітної священичої доньки, коли та співала, гасла лампа, додає працівниця музею.
- А колишня сусідка Крушельницьких, жінка, якій було уже 90 і яка тільки нещодавно відійшла у вічність, мені розповідала, що як Соломія співала, дзеленчали шиби, - каже пані Федун.
Талант — від батька
Талант дівчина успадкувала саме від батька, вважає дослідниця. Але й мати Соломії, за її словами, вміла гарно виконувати колискові, гагілки тощо.
Гарні голоси мали й інші діти Крушельницьких, тож не дивно, що їх запрошували співати на різних урочистостях у Тернополі. Приміром, 2 серпня Соломія, Осипа та Олена Крушельницькі брали участь у літературно-музичному вечорі у Новому замку, що стояв на місці сучасного готелю «Тернопіль".
А 4 березня 1887 року 15-річна виконавиця брала участь у виставі «Прокляття пісняра" під час вечору з нагоди 10-річчя школи «Товариства друзів музики». 5-6 липня голос Соломії, її сестер Емілії та Олени лунав уже на концерті хору під час Першої Галицької етнографічної виставки, яку відвідав спадкоємець австрійського престолу. Був тут також Іван Франко - як журналіст.
Проводжали всім селом
- Коли ж 17-річна Соломія їхала на навчання у Львівській консерваторії, до поїзда її проводжало усе село - від старого і до малого. І не просто йшли, а співали! - наголошує Марія Федун.
У Білу виконавиця відтоді приїжджала до батьків і рідних, а в Тернопіль - на концерти. Наприклад, 1 червня 1893 року співала спільно з Олександром Мишугою у залі «Сокола» - теперішньому «Палаці кіно». Причому виступали вони обоє для благодійності - зібрані гроші пішли на розбудову «Руської бурси» - сучасної будівлі «Укрсоцбанку» на вул. Качали.
У 1893 році співачка виїхала на навчання до Італії, де спів їй викладала Фауста Креспі, а драматичну гру й міміку - професор Конті. Останньому українка - а Соломія завжди наголошувала, що вона українка - настільки сподобалася, що він вивчав нашу мову. І, за словами Марії Федун, розмовляв з батьком Соломії українською.
- Щоразу Соломія зі світу старалася повернутися додому, у Білу, - переповідає любов виконавиці до рідного краю працівниця музею. - І завжди заходила до низенької хати дяка. Запитувала про сусідських дітей...
Не забувала про земляків
Люди дуже дивувалися, як співачка, перед якою схиляється увесь світ, не збуває про звичайних односельців.
Ще один концерт для тернополян Соломія дала у 1898-му, перед від'їздом до Варшавської опери. До речі, у нашому місті жінка зупинялася у готелі Шидловської - пізнішому готелі «Україна».
У 1902-му помер отець Амбросій, і донька не змогла приїхати на похорони, бо перебувала за океаном. Соломія дуже страждала через це, каже пані Федун. Згодом вона замовила в Італії надмогильний пам'ятник з білого мармуру, що досі стоїть на кладовищі у Білій. А оскільки парафіяльну хату родині потрібно було звільняти, Соломія придбала будинок у Львові і всі перебралися туди. Уже там, у 1907-му померла мати співачки.
У 1910-му виконавиця вийшла заміж за Чезаре Річчоні - мера міста В'яреджо. Шлюб брали у Буенос-Айресі. Весь світ насправді схилявся перед талантом нашої землячки, але вона у 1920-му раптово вирішила покинути оперну сцену. Натомість зайнялася концертами. Відтак у 1928 і 1934 знову тішила виступами тернополян. А були ж іще близькі Бережани, Збараж...
- Востаннє відвідала наше місто у 1939-му, - каже Марія Федун.
Далі прийшли совіти і Крушельницьку просто не випустили з Союзу, хоча вона зверталася, щоб дали можливість виїхати в Італію. Родинний будинок націоналізували, залишивши, щоправда, чотирикімнатну квартиру. Уже після війни влада фактично змусила співачку переписати на державу віллу в Італії. У 1951-му Соломія отримала звання заслуженого діяча мистецтв УРСР, а вже 16 листопада наступного року померла і була похована на Личаківському кладовищі. В останні роки життя співачку цькували, але її завжди цінували і поважали люди, близькі до музики та земляки. Музеї Соломії Крушельницької діють у Білій і Львові. Пам'ятники виконавиці є у Тернополі та Львові, скульптурний портрет - в італійському театрі «Ла Скала». Зрештою, запис голосу примадонни можна знайти навіть в Інтернеті.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.