Незнані парки Тернополя

Незнані парки Тернополя
Площа Собєського – одне з улюблених місць прогулянок тернополян у ХІХ столітті. Саме вона, а потім і новий міський парк - теперішній Старий Парк – замінили найдавніші парки міста

Два незнаних парки – на місці сучаних перинатального центру і третьої школи – були першими, відомими в історії Тернополя.

Парки зі встановленими межами і більш-менш визначеним статусом у Тернополі - це гідропарк “Топільче”, парк Національного відродження, парк імені Шевченка, “Старий парк” і парк “Здоров'я”.

А були ж у минулому нашого міста парки, яких і слід зник.

Французький парк

Отож, парки у Тернополі існували ще у XVIII столітті – це засвідчує план міста 1797 року авторства барона Антоніо Посареллі. І парків цих було два. Перший з них зеленів справа від замкового палацу – на місці нинішнього перинатального. Дивлячись на план Посареллі, можна зробити висновки, що це був так званий “регулярний парк”, який ще називають “французьким” або “геометричним”. Він і справді мав регулярне планування, осі симетрії і добре продумані алеї.

Відео дня

Поки невідомо, хто заснував французький парк у нашому місті, але з великою мірою імовірності можна припустити, що це сталося у XVIII ст. із повсюдним поширенням моди на все французьке. Та ще й власниками Тернополя па початку цього віку були королева Марисенька Собєська та її сини Костянтин-Владислав і, після незначної перерви, Людвік-Генрік-Якуб. Хтозна, чи не вони звеліли так прикрасити свою тодішню власність. А якщо ні, то це могли зробити наступні вланики Потоцькі чи Понятовські.

"В другій половині XVIII ст., за припущенням тернополезнавця В. Блозви, Потоцькі заклали перший у місті парк, що називався, найімовірніше, "Старий город". Архітектор Домініканського костелу Август Мошиньський, не менш відомий як архітектор парків, – пише історик Володимир Окаринський у першому тому книги "Тернопільщина. Історія міст і сіл".

Щодо первісного характеру назви "Старий город", то у цьому можна сумніватися. Бо ж яка логіка в найменуванні новозаснованого парку "старим"? Адже за аналогією, і теперішній "Старий парк" у нашому місті називали після його заснування "Новим городом".

Переконливим можна вважати те, що не міг занувати цей, перший у місті, парк власник міста із 1815-го Францішек Коритовський. Адже парк існував у 1797-му.

Наступне зображення парку біля замку знаходимо на кадастровій карті нашого міста 1829 року, тобто саме з часів Коритовського і докорінної руйнації оборонних споруд. Як виглядає з тієї мапи, парк займав уже меншу площу. Відсутні й зображення алей. Чи це свідчення занепаду – невідомо. Згідно з мапою Другого військового опису імперії Габсбургів 1860- років найдавніший тернопільський парк ще існував. А от на всіх натупних планах і картах його немає. Натомість у цьому районі постали військові казарми – попередники перинатального. Парк біля замку пішов у минуле...

Ogrod dominikanski

Ще однією пам'яткою, для вивчення якої старовинні плани і карти залишаються чи не єдиним джерелом, є Ogrod dominikanski, тобто сад біля домініканьського костелу. Нам не вдалося знайти жодного зображення цього місця – його забудували до поширення фотосправи. А от згідно з планом Посареллі, сад той можна було б теж сміливо назвати парком із замашкою на “французький” – він мав шість алей, що по три паралельно одна до іншої перетинали засаджену деревами площу по діагоналі.

І хоч монастирські сади зазвичай призначали передусім для монахів, доступ до тернопільського мали й прості городяни.

“3.VI.1870 із саду єзуїтського (подомініканського) намірено випустити кулю, сконструйовану єзуїтами, на котру витрачено дуже багато грошей і праці... не вдалося на розчарування численних глядачів, зібраних у саді та вікнах сусідніх домів”, – занотовано у “Хроніці конвікту отців єзуїтів у Тернополі”.

Та десь на межі ХІХ-ХХ ст. домініканський сад почали займати будинками. І вже навіть на листівці 1901 року ту ділянку затупає дім. Водноча маємо спогади, що сад існував і в 1939-му.

“... брат Яцек вирвав у поспіху, коли вже горів костел, чудотворний образ Матері Божої Вервичної з рам і передав його пані Турецькій, котра винесла його через сад і нестережену браму, що виходить на вул. Конарського...”, – говорив чернець Яцек Матога у 1979-му.

Слова ці вміщені у другому томі Miscellanea Tarnopolskie Чеслава Бліхарського.

Швидше всього, що знищення домініканського саду припало на час боїв за Тернопіль 1944-го. Адже радянська авіація під час бомбардувань не була надто вибірковою, а близький костел слугував для німців важливою точкою оборони.

Так місто втратило ще один парк. Щоправда, брама до нього, як виглядає, таки збереглася. Хай і перероблена. Тепер це брама на асфальтоване подвір'я школи. І людині, яка не знає минулого цієї ділянки, навіть на думку не спаде, що тут був “французький” парк. Але хіба ж то єдиний випадок, коли ми не знаємо нашої історії...

P.S. Уже в ХІХ ст., до заснування у 1861 році Старого парку – тоді Нового міського саду, функцію парку для городян виконувала дбайливо доглянута площа Собєського, сучасний майдан Волі. Любими проголюватися жителі міста і стометрівкою, де уже в ХІХ столітті була зелена зона. На кадастрі 1829-го її немає, а от на військовій карті 1860-х – присутня.

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
14:52 Вулицями Чорткова ходив 20-річний чоловік з чотирма сотнями патронів до автомата 14:20 Нечистоти в річку Золота Липа: директора КП звинувачують у службовій недбалості 13:47 На Тернопільщині стартувала вступна кампанія до закладів професійної освіти 13:09 У Чорткові деякі вулиці без води: прокладають нову мережу photo_camera Від читача 14:43 Концерт гурту «K not K” (Румунія) 12:35 Із задимленої квартири на Вишневецького рятувальники звільнили 15-річну дівчину 12:00 Помер колишній головний тренер «Ниви», відомий футболіст Юрій Дубровний 11:46 На Бандери зіткнулися три авто. Рух ускладнений 11:10 На Вишневецького пожежа у багатоповерхівці: що відомо photo_camera 10:36 Мешканці Микулинецької та Молодіжної, які постраждали від ракетної атаки в Тернополі, отримають виплати 10:30 Застосунок «е-Тернопіль» увійшов до шортлиста премії Mobile-First Award 2025 (пресслужба Тернопільської міської ради) 10:05 З липня державні допомоги призначатиме Пенсійний фонд 09:31 У Білозірці на Лановеччині в пожежі загинула людина 09:00 «На щиті» на Тернопільщину повертаються Герої Анатолій Свідер та Сергій Нестерук 08:03 Євро б'є усі рекорди: новий курс валют 22:00 У Львові провели унікальну операцію з пересадки пальця з ноги на руку пораненому військовому play_circle_filled 21:00 З гільз «проросли» квіти: у Тернополі діти створювали «вазочки надії» photo_camera 20:05 Спадковий договір: хто може укласти і чим він відрізняється від заповіту? 19:07 Тернопільщина вже має нового прокурора. Що про нього відомо? 19:02 Запевняв, що це дочка, але навіть не знав її віку. Для кого збирає гроші чоловік у центрі Тернополя?
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up