- Хоча Тернопіль розташований далеко від моря, цей пам’ятник з’явився не просто так, – розповідає краєзнавець Антон Марчевський. – У Тернополі існувала морська школа ДТСААФ. Також у післявоєнний період під час відбудовування міста встановлювали різні монументи. Пам'ятник матросу встановили ще й через те, що в Тернополі була човнова станція і стоянка катерів. У середині 60-х років пірс та пляж біля замку демонтували, оскільки в тому місці застоювалась вода. Ще деякий час пам’ятник стояв на своєму місці, а після того, як збудували приміщення готелю «Чайка», монумент перенесли. Тут він знаходиться вже близько 30-ти років. Щоправда, "Чайка" - уже не готель, а гуртожиток об'єднання громадян тернопільської обласної організації Товариства сприяння оборони України.
Зараз пам'ятник не видно з пляжу через дерева та забудови. Скульптуру понівечили вандали, обливши її фарбою, хоча це не завдало великої шкоди. Пам’ятник обріс травою навколо.
Періодично скульптуру очищають від моху та лишайників і приводять в належний стан. Цим займаєтьс організація Товариства сприяння обороні України, на чиєму балансі він і перебуває. Оскільки пам’ятник виготовлений із пісковика, його покривають фарбою та оброблять, бо такий матеріал не є довговічним.
Незважаючи на невеликі пошкодження, монумент - у гарному стані. Хоча пам’ятник встановлений радянському солдату, а на кепці зображена зірка, під декомунізацію він не потрапляє, оскільки зірка не поєднана із серпом та молотом, або іншою символікою СРСР, каже краєзнавець.
Окрім пам’ятника Герою-матросу, набережну Тернопільського ставу прикрашали ще кілька монументів. Раніше виготовлення таких скульптур було масовим. Як розповідає Антон Марчевський, схожий пам’ятник є в окупованому Севастополі.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер