Середня церква у Тернополі: архітектурна історія

Середня церква у Тернополі: архітектурна історія
Несхожою на сучасну була церква Різдва Христового – Середня – у давнину. Цей храм звели на межі XVI і XVII ст., але перебудовували уже на початку ХІХ ст. Колись під його дахом була ще й капличка і навіть образи у стилі епохи Відродження.

“Якби не зовнішній вид церкви, якийсь дуже віковий, то за самим її інтер'єром можна би було вважати її модерною погоже-веселою каплицею”, - описувала у 30-х роках XX ст. тернопільський храм Різдва краєзнавець Стефанія Садовська. Її описи пам'ятки можна знайти у фондах обласного краєзнавчого музею.

Сама святиня у центрі міста – колишній головний парафіяльний храм. Вже у ті часи церква втрачала автентичність.

Відео дня
> Вівтарів було аж три

“Первісно вона сягала по нинішній бабинець (частину храму, над якою зазвичай були хори – прим. ред.)... Пізніше спереду добудували притвор, але в такий спосіб, що над ним була стеля. А над нею, на поверсі, церквиця, а точніше приділ Пресвятої Тройці. Тоді ж добудували два невеликі бокові бастіони і перехідні галереї. Практично під одним куполом діяло дві церкви – Різдва і Святої Тройці”.

Наступна перебудова, за інформацією пані Бойцун, сталася у 1808-му. Тоді калицю розібрали, заваливши стіну. Але навіть стан тієї модернізованої церкви ХІХ століття бачити ми вже не зможемо. Більше того, через брак малюнків і світлин залишається тільки читати про інтер'єри у старих джерелах.

“Раніше галерея від півночі мала кам'яні сходи поза проповідальницею усередині церкви, із західного боку в мурі, куди заходилося дуже малими дверцятами, - подає Стефанія Садовська. - Дальшу зміну, що торкалася архітектоніки, викликало замуровування віконця над великим вівтарем в апсиді і вибиття двох більших по боках апсиди у 1927 році”.

Надмір світла у храмі, за Садовською, призвів до втрати старовинного поетичного характеру храму. До війни навіть проповідальниця у церкві була іншою - не дерев'яною, а металевою. А через брак площі цю проповідальницю монтували на свята і розбирали у будні. Натомість постійно у храмі стояли три сповідальниці - кабінки для сповіді. Вівтарів у 20-30-х роках XX ст. було три.

Образи – у золоті

Внутрішні стіни Середньої церкви з південного боку були вкриті розписами – образами апостолів і сценою Благовіщення. Над головним вівтарем стіни вкривали зображення ангелів. Але розписи обсипалися через вологість.

“Мальовило хатнє (внутрішнє – прим. ред.) розсипається і обсувається від вогкості і задухи, бо церква мала, а людей сходиться з цілого Тернополя”, - зазначала краєзнавець.

Справді, уже до війни на великі свята, як-от Різдво, церква була замалою - віруючі заповнювали і все подвір'я, і частину дороги.

А от унікальні образи у часи Стефанії Садовської збереглися краще. Серед них - образ святого Миколая, мальований олійними фарбами.

“Цілий одяг і корона – із золотої бляхи, лише руки мальовані. Його виставляють на великі свята, - знаходимо у документах пані Садовської. - Бічний вівтар з північної сторони має олійний образ Різдва Христового”.

Історик вважала, що стиль останнього образу нагадував роботи славетного художника епохи Відродження Джорджоне Барбереллі да Кастельфранко.

У тому ж північному вівтарі був образ Богоматері, мальований під впливом візантійського іконопису. Проте його виставляли тільки на свята. Натомість у головному - чудотворний образ Тернопільської Божої Матері. Його перенесли з Надставної церкви. Первісно ця реліквія належала родині шевця Маркевича.

У наші дні чудотворна ікона Тернопільської Божої Матері перебуває у бічному вівтарі, у лівій частині храму. Тут же – дарунки-воти, які люди жертвували церкві за зцілення. А втім, змінилося з тих часів іще дещо - ікону й воти поклали під особливим броньованим склом. Часи, як кажуть, тепер непевні. Сам храм декілька років тому знову реставрували.

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (1)
  • Anonymous

    Давно хотів написати. Церква стара, але стільки втрачено! От читаю, які там були образи - навіть у стилі Ренесансу. І так шкода, що їх уже не побачити. Хіба десь вивезли...
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
21:01 Шахраї заволоділи коштами трьох жителів Тернопільщини 20:00 Оголосили вирок штаб-сержанту, який отримав від військовозобов’язаного хабар у вигляді дверей 19:45 Українські міста оголошують День жалоби за загиблими у Кривому Розі 19:07 Тернополяни можуть подарувати паску потребуючим дітям, доєднавшись до передвеликодньої акції Від читача 16:30 Освіта як передумова до відновлення ветеранів: у Луцьку відбувся виїзний круглий стіл Комітету ВРУ 18:01 Тернопільщина попрощалася із Героями Сергієм Лясковичем та Андрієм Лагуном 17:00 Вісім років ув’язнення присудили чоловіку за те, що до смерті побив односельця у Великих Бірках 16:00 На Тернопільщині 6 квітня стартує футбольний сезон-2025 15:00 Укрзалізниця відновила ще низку сервісів: що стало доступно 14:00 Гравці U17 футбольної академії «Тернопіль» здобули перемогу у матчі Чемпіонату України 13:00 Помер ветеран пожежно-рятувальної служби Андрій Коцюлим — коли і де прощатимуться 12:00 На війні загинули Герої з Тернопільської громади Іван Склярик та Андрій Луцик 11:00 Терор по мирних кварталах. Кривий Ріг оголосив триденну жалобу за загиблими 10:00 Коли на Тернопільщині стається найбільше аварій з потерпілими 09:02 Готуємо пісні котлети
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up