Унікальна картина «Зняття з Хреста» зберігається у музейному фонді Тернопілля

Унікальна картина «Зняття з Хреста» зберігається у музейному фонді Тернопілля
  • У фондовій збірці Тернопільського обласного краєзнавчого музею зберігається унікальна живописна картина «Зняття з хреста» або «Предверіє радости» 16-17 ст.
  •  Ця унікальна знахідка мистецтва була оберегом голеєвських лицарів.

На полотні відтворено прихований глибокий драматизм, проникливо передано страждання, почуття любові і материнства. Відчувається внутрішній динамізм, рух почуття і думки, глибока осмисленість погляду Марії. Сумний, невблаганний, страдницько-втомлений вираз лику Христа, в якому проявляється мужня стійність і гідність, самопожертва.

Історію цієї унікальної старовинної картини розповіла головний зберігач фондів Тернопільського обласного краєзнавчого музею Ірина Ленчук.

Відео дня

Цікаво, що цей витвір мистецтва був оберегом воїнства у 16 столітті. Про це свідчить наявна паперова наліпка у правому куті картини, на якій є напис польською мовою грифельним сірим олівцем. Ось його переклад: «Цей старожитній образ «Зняття з Хреста» возили із собою голеєвські рицарі до обозу на війну, який обороняв від турків і татар». М. Козібродська, 1932 рік.

Справа в тому, що до середини ХІХ століття польські шляхтичі Голеєвські (м.Голеєв, Центральна Польща) володіли замком в селі Кривче Борщівського району. Він був збудований у 1639 році і виконував оборонну функцію, як і багато замків на Тернопіллі. Замок не один раз зазнавав нападів турків і татар, але вдало підібране місце розташування зробило його неприступним. У 1687 році турецькі загони взяли в облогу поляків, що знайшли захист за мурами Кривченського замку. Ікона «Зняття з Хреста» вберегла голеєвське воїнство від нападу ворога.

Продовжуючи розповідь про історію старовинної знахідки мистецтва, Ірина Ленчук зазначає, що в 1786 році власники села Кудринці (Борщівщина) графи Козіброцькі розбудували палац. Вони переторили свою резиденцію на музей, де зберігали картини і старовинні меблі. До речі, частина з них експонується нині у залах Тернопільського обласного краєзнавчого музею.

Масової руйнації замок зазнав у другій половині ХХ століття, коли його купила єврейська родина Зейдманів. Працівники музею припускають, що картина «Зняття з Хреста» із мистецької галереї родини Голеєвських перейшла (шляхом продажу) в замок у с.Кудринці Борщівського району уже до колекції Козібродських.

У 1939 році Регіональний Подільський музей разом із українським музеєм товариства «Рідна школа» були реорганізовані в історико-краєзнавчий музей. Саме до його колекції передали націоналізовані мистецькі надбання із замку Потоцьких у с. Поморяни Золочівського району і с. Кудринці Борщівського району Тернопільської області.

Нагадаємо, раніше «20 хвилин» розповідали секрети Тернопільського обласного краєзнавчого музею з нагоди його 110-го ювілею, який відзначали 13-го квітня. Наші журналісти також досліджували, як змінився музей за останні 40 років.

 

Читайте також:

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up