“Доктор Лучаківський*, більше, як хто інший залужився для свого міста Тернополя”, – писав у збірнику “Шляхами Золотого Поділля”, у нарисі про Лучаківського, Микола Новіна.
Справді, портрет саме цього керманича міста недарма єдиний висить у міськраді – бурмістрів було ж чимало. Але таких, як Лучаківський, – один. Він же, крім політики і господарства, активно займався громадською і просвітницькою діяльністю. Герой цієї статті народився у селі Ременів теперішнього Кам'янко-Бузького району Львівської області, але вже у 1845-му його батько Дмитро Лучаківський став парохом у селі Довжанка теперішнього Тернопільського району і до його смерті 28 серпня 1885 року сім'я жила біля Тернополя. У 1850/1851 навчальному році Володимир навчався у Львівській гімназії, а вже у 1853-1858 – у Тернопільській. Надалі осів у Тернополі до смерті у 1903-му. Похований на Микулинецькому кладовищі.
Упродовж усього свого життя Володимир Лучаківський був діяльною людиною. Основним його заняттям була адвокатура і знанням законів він часто служив громаді.
Уже з 1867 року Лучаківський увійшов до гурту тих людей, кого об'єднала справа видання українського журналу “Правда” у Львові.
Коли ж у 1876 році у Тернополі створили повітову філію товариства “Просвіта”, то її очолив Володимир Лучаківський, а секретарем став Олександр Барвінський.
“Окрім місцевих священиків та народних вчителів і свідоміших околичних селян у члени товариства записалися міщани і кілька міських скарбових та судових посадовців, урядників. Саме це, на нашу думку, й заспокоїло представників намісництва і філія була заснована. Не останню роль в цьому відіграло й те, що головою філії “Просвіти” на зборах було обрано доктора Володимира Лучаковського, авторитетного урядника і радного магістрату Тернополя, – пише історик Володимир Окаринський у розвідці “Володимир Лучаковський (“Лучаківський”) (1838-1903) – громадський діяч, перший українець бурмістр королівського міста Тарнополя (Тернополя): постать в контексті доби”.
Також тернополянин був у складі товариств “Руська бурса” і “Руська рада”. Збори “Просвіти” і “Руської бурси” проходили саме у конторі Лучаковського, бо інших приміщень не було.
Коли 1 січня 1881 року у Тернополі відбувся перший “руський”, тобто український, концерт, Володимир Лучаківський написав про нього відгук до львівської газети “Діло”. У 1884-му він уже допоміг відновлювати міський благодійний заклад – шпиталь. Річ у тому, що документи первісного шпиталю, закладеного у XVI столітті власником міста Костянтином Василем Острозьким загубилися, а виділені на його утримання землі розібрали підприємливі люди.
“Завдяки заходам старостинського комісара, українця Глинецького (звався тоді ще Микитка) і... доктора Володимира Лучаківського, свідомого і діяльного українця, відновлено в 1884 році цю фундацію, для якої теперішній статут напрацював доктор Володимир Лучаковський, що й став першим головою управи. За його управління вибудувано одноповерхову каменицю для приміщення шпиталю, а в ньому старі, бідні і знемощілі міщани й міщанки дістали мешкання, харч та одяг – синій інвалідський однострій”, – писала газета “Діло” 11 вересня 1937 року.
Також у 1884-му Лучаківський очолив новостворене товариство “Руська бесіда” і доклався до популяризації української культури.
“Завдяки великій особистій привітності і товариській культурі йому це у великій мірі вдалося. Балі “Руської Бесіди” стали славні на ціле галицьке Поділля і то не тільки між українцями. З правила бували на них старшини стаціонованих у Тернополі австрійських полків з генераліцією на чолі. Це теж був свого роду успіх. В ніякому другому галицькому місті такого не бувало. Велику заслугу мала в тому дружина доктора Володимира, Амалія з Громницьких. Була це красуня, знана на весь край, яка своєю елеґанцією перевищувала польських аристократок з багатого Поділля”, – писав Микола Новіна.
При “Руській Бесіді” створили театр аматорів. І тут тернополянин знову знайшов для себе роботу.
“Володимир Лучаківський переклав для театру з німецької та польської мов понад 20 п'єс, які стали головним репертуаром українького театру в Галичині. Пізніше, як бургомітр, він спричинився до того, що місто відпустило “Руській Бсіді” площу під будинок із залою”, – зазначала Віра Стецько у статті “Володимир Лучаківський в історії Тернополя”.
Також уже за перебування Лучаковського на посаді бурмістра у Тернополі затвердили статут товариства “Руська бурса у Тернополі”. Його приміщення – теперішня будівля “Укрсоцбанку” і в ній гімназисти з-поза меж міста могли знайти помешкання, дешевше, аніж винайм квартир. Узагалі Лучаковський старався для громади, як міг – тому він і став бурмістром. Але це – вже інша історія. Як і про Лучаківського-правника, Лучаківського-літератора чи Лучаківського-сім'янина.
* Серед дослідників немає одностайності щодо написання прізвища “Лучаківський” чи “Лучаковський”. Сам діяч, згідно з тодішньою традицією, використовував літеру “о”, але вже по його смерті “і” у прізвищі почали вживати все частіше. Ми вживаємо варіант “Лучаківський”.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 18 від 30 квітня 2025
Читати номер
ЯКИЙ ПРИСВЯТИВ СВОЄ ЖИТТЯ НА БЛАГО РІДНОГО НАРОДУ.
Децентралізація підвищує вимоги до професіоналізму посадовців місцевого самоврядування, адже ресурси та повноваження пропорційно збільшуються. Чи впораються місцеві очільники з викликами? Впораються, бо підвищують свій рівень і вчаться. Ось живий приклад - Школа місцевого самоврядування DESPRO. Так що "зрада" відміняється. Прорвемося!
http://despro.org.ua/news/news/?ELEMENT_ID=1742