Як почався жіночий рух у Тернополі

Як почався жіночий рух у Тернополі
“Хор соловіїв”, товариство при греко-католицькій церкві, організації для просвітництва, опіки над дітьми та бідними служницями створювали у Тернополі вже з ХІХ століття. Саме з тих часів беруть початок “Марійська дружина” і “Союз українок”.


Із 1860-1880-х років розпочали утворюватися українські жіночі товариства у Тернополі. Зародився жіночий рух у нашому місті при церкві одночасно з ростом національної свідомості.

“Дружина професора Барвінського та сестри отця Навроцького почали перші ходити до нашої церкви, основуючи при ній перше жіноче товариство, так зване “Сестрицтво”. Праця цього товариства, до якого належали жінки з інтелігенції та міщанства, прямувала до підйому церковного життя та допомоги потребуючим і вбогим. Тут організовано теж церковні хори”, - пише Антонія Кордуба у першому томі діаспорного збірника “Шляхами Золотого Поділля”.

Така організація жіноцтва стала неабияким зрушенням для Тернополя. Адже до того, як подає пані Кордуба, “інтелігенція говорила ще по польськи й ходила до польських костелів”. Більше того, навіть у родинах священиків у ті часи часто розмовляли польською. Українською, яку тоді називали руською, багато отців говорили тільки з парафіянами.

Уже після Першої світової “Сестрицтво” перетворилося у “Марійську дружину” - втретє подібні організації у нашому місті відродилися уже в незалежній Україні.

“Згодом жінки виступають не тільки в церковному товаристві, але теж на вечорах чи вечерницях у національних одягах і беруть участь в організуванні бенкетів. Одним із таких бенкетів, де офіційно виступили жінки, був бенкет в домі купця Стахевича... Було приявних понад 60 осіб. Цей бенкет зробив велике враження й заохотив його організаторів, між ними й наших жінок, до дальшої суспільної праці”, - продовжує  Антонія Кордуба.

> Створило тернопільське жіноцтво за Австрії і власний “хор соловіїв”. Співала у ньому, між іншим, і Соломія Крушельницька.

З 1890 року в місті існувала “Жіноча громада”.

“Метою товариства було розвинути національну свідомість українських жінок шляхом самоосвітніх гуртків, рефератів, вистав, курсів, концертів”, - читаємо далі у розвідці пані Кордуби.

Після війни поляки закрили “Жіночу громаду”, але натомість тернопільські жінки об'єдналися у “Союз українок”.

Окремими організаціями жінок у Тернополі були ті, що займалися благодійництвом. Приміром, українське товариство “Захоронка” дбало про сиріт. І саме завдяки наполегливості жінок у нашому місті з'явився перший аналог дитсадка – будинок господарського суду на вул. Острозького. Міщанкам там допомагали черниці, запрошені отцем Володимиром Громницьким із Жужеля, що на Львівщині, пише Любомира Бойцун у книзі “Тернопіль у плині літ”. А от у газеті Glos polski за 25 листопада 1934 року зустрічаємо інформацію про “Товариство пань для допомоги вдовам і сиротам адвокатів” .

“До керівництва увійшли пані Мантльова, Бобовська, Бриковичева, Пататоффова, Гарбандова, Фішерова, Горовіцова і Лисова”, - писала тоді преса.

Збиралися тернополянки і для того, щоб поділитися секретами ведення домашнього господарства.

“Рухливий зв'язок господинь дому в Тернополі розвинув свою активну діяльність. На підтримання товариського життя кожного першого четверга місяця організовують бриджеві чаювання. У листопаді відбулася виставка, організована під керівництвом пані Музикової “Як пані робить свій стіл?”. Вершиною діяльності того Зв'язку була “Katarzynka” під керівництвом пані Куявської і пані Солярської у щонайкращих залах Офіцерського казино”, - писали у часописі Wschod 10 грудня 1937 року.

Одначе багатими були і в ті часи далеко не всі. Тому існували також товариства, що дбали про служниць. Один такий притулок тернопільське жіноцтво підтримувало біля бурси на вул. Качали.

“Тут мали вони власну харчівню й приміщення. Культурно-освітню працю вели наші жінки, а духовним провідником був о. Застирець”, - підсумовувала пан Кордуба.

А втім, незалежні жіночі рухи у місті перервала війна. Вже за СРСР усім заопікувалася партія.

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
13:03 Літні табори в школах Тернополя: пільг не буде. Скільки потрібно заплатити за дитину? 12:29 В аварії на Карпенка постраждав велосипедист 12:05 Стали відомі графіки руху маршруток до дач біля Тернополя 10:49 На вулиці 15 Квітня пошкоджена лінія електропередач — змінили рух тролейбусів Від читача 09:38 Переведення військовослужбовця з однієї частини/місцевості в іншу 10:37 На щиті повертається додому Герой з Баворова 10:11 Затвердили графіки курсування приміських автобусів до сіл Тернопільської громади 09:05 У Тернополі на ремонт зупинили ще дві котельні 08:01 Сьогодні, 30 травня: все про цей день, яке церковне свято, що не можна робити 21:03 Жінка з Чортківського району втратила понад 17 тисяч гривень, шукаючи роботу в Польщі 20:01 Що Ірина загинула, мамі сказали вже після похорону: родичі шукають свідків ДТП біля Шибалина 19:03 Ми перевірили, у якому стані підземні та надземний переходи Тернополя photo_camera 18:01 Жителька Почаєва втратила через шахраїв майже 39 000 гривень 17:00 У вертикальному озеленні Сопільче замість квітів – бур’яни: фото дня 16:40 Найкращі напрямки для літнього відпочинку дитини: огляд кращих варіантів (партнерський проєкт) 16:05 У червні в Тернополі відбудуться дитячі турніри з дворового мініфутболу 15:30 Службова таємниця? Скількох чоловіків забронювали під час війни у радах Тернопільщини та ОВА 14:45 Аварія на вул. Захисників України: є постраждалі (ОНОВЛЕНЕ) 14:15 Колекцію унікальних чоловічих вишиванок показали в обласному краєзнавчому музеї (ФОТО) photo_camera
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up