На Тернопільщину теж прийшли скандальні підручники з української мови. Що буде з ними?

На Тернопільщину теж прийшли скандальні підручники з української мови. Що буде з ними?
В електронному варіанті підручника карту вже замінили. Друкований наклад вилучатимуть і передруковуватимуть

«20 хвилин» дізналися, чи потрапили підручники без Криму на карті України до шкіл області. Яка процедура при виборі книги вчителем?

Тернопільщина перед початком навчального року отримала понад пів тисячі підручників з «Української мови» для 7 класу, навколо яких останніми днями розгорівся скандал на всю Україну. Бо на одній зі сторінок на ілюстрації мапи не було зображено Криму. 

 

Чому і коли виник скандал

На карту України без Криму звернула увагу літературна критикиня, книжкова оглядачка Тетяна Гонченко у своєму Telegram-каналі «Нерозбувний книгочитун», повідомляє РБК-Україна

Відео дня

— Вгадайте, звідки ця карта України без Криму? У шкільних підручниках з української мови для 7 класу (авт. Онатій А. В., Ткачук Т. П.). Це надруковано прямо поруч з текстом гімну України, — написала Тетяна Гончаренко.

В електронній версії підручника карту вже замінили, однак помилка залишилася у друкованій книзі. Підручник надрукований у 2024 році й має рекомендацію від Міністерства освіти і науки України.

«20 хвилин» відшукали на сайті Інституту модернізації змісту освіти наказ МОН №124 від 5 лютого 2024 року про рекомендації даного підручника до використання.

 

Користувачі у соцмережах обурювалися, про проблему у підручнику «Української мови» для 7 класу писали більшість ЗМІ. Скандал набирав обертів. 

У Міністерстві освіти і науки невдовзі відреагували. Назвали мапу без Криму некоректною і повідомили, що видавництво передрукує їх за власний кошт. 

 

Що кажуть у МОН і міністр

— Видавництво «Літера ЛТД» зобов’язалося передрукувати за власний кошт підручники з української мови для 7 класу з некоректною мапою України, — повідомили у МОН. — Наклад підручників відкликають зі шкіл, передрукують і наново доставлять у школи. Також в електронній бібліотеці Інституту модернізації змісту освіти (ІМЗО) розміщено підручник з виправленою піктограмою мапи України — українським Кримом. Видавництво й авторський колектив визнали помилку та пояснили її появу недоглядом під час підготовки підручника до друку. 

Зображення на фотостоці мало два шари — мапу України та Криму окремо. Через помилку під час верстки в підручник потрапив тільки один шар зображення — мапа України без півострова, пояснили в Міністерстві освіти і науки. 

Міністр освіти і науки України Оксен Лісовий також відреагував на підручники з ілюстрацією мапи України без Криму на власній сторінці у Фейсбук.  

 — Сьогодні в інформаційному просторі шириться фотографія з підручника «Української мови» для учнів 7 класу, на якій зображена карта без Криму, — написав Оксен Лісовий. — По-перше: Крим – це Україна! По-друге: технічну помилку за власний рахунок виправить видавець, який допустив некоректність дизайну. І наостанок, Міністерство освіти і науки України має питання до якості шкільних підручників. Ці питання пов’язані з діяльністю Інституту модернізації змісту освіти. Їх ми порушуємо не вперше. 

Від 2 вересня 2024 року рішенням міністерства експертизу забезпечуватиме Український інститут розвитку освіти (УІРО). У 2025-2026 році МОН завершує реорганізацію Інституту модернізації змісту освіти. Щоб питання з якістю підручників зняти раз і назавжди, зазначив Оксен Лісовий. 

У видавництві «Літера ЛТД» публічно вибачилися перед авторами підручника.
Видавництво «Літера визнає свою помилку в ситуації з мапою України, відкликає підручники і видає виправлений наклад за свій рахунок, опублікували на сторінці видавництва у Фейсбук. 

У видавництві також повідомили, що ухвалили кадрові рішення. Головного дизайнера видавництва звільнили з роботи, усім причетним до випуску книги винесли догани зі штрафними санкціями. Та попросили вибачення у всієї громадськості , учнівської та педагогічної спільноти.  Як помилка сталася технічно — можна прочитати в поясненні від верстальників 

 

Хто обирає і чи купуватимуть батьки

«20 хвилин» звернулися до Департаменту освіти та науки ОВА і управління освіти міськради, аби дізнатися, чи отримали місто й область скандальні підручники. Обдзвонили ми й десяток шкіл — як керівників закладів, так і батьків семикласників. Цікавилися, чи отримували цього року підручники без Криму на мапі. Всі в один голос запевняли, що таких не було. 

Натомість батьки тернопільських школярів нарікають, мовляв, через цей скандал всіх собак спустили на видавництво і дизайнерів. А направду МОН приймає такі роботи, затверджує і рекомендує. А вчитель самостійно обирає, за яким підручником вчитися. Тому «20 хвилин» одразу поцікавилися процедурою: хто ухвалює рішення, за якою книгою діти здобуватимуть знання. 

У міському управлінні одразу відхрестилися, що питання нових підручників — компетенція обласної структури. 

— Учителі Тернопільщини замовили 510 таких підручників, до нас прийшло 515, — повідомила «20 хвилин» начальниця Департаменту освіти та науки ОВА Ольга Хома. — Проте у школи і дітям їх не роздавали, тому що наші працівники помітили порушення. 

Неточність зауважила працівниця Департаменту, яка займається підручниками. Коли і що саме виявила, — про це відмовляються говорити. Зазначили, що весь наклад, який надійшов до нашої області, зараз на складі, запевнила головна освітянка області. 

 — Підручники ми ще не повертали, бо не було листа від Інституту модернізації змісту освіти, який став би підставою для повернення, — каже Ольга Хома.   

Вибір, якого автора підручник обрати для навчальної програми, — за вчителем. Якщо раніше методисти радили, на що звернути увагу, зараз вчитель приймає рішення самостійно. Ні керівництво школи, ні МОН, ні батьки учнів на цей вибір не впливають, запевнила Ольга Хома. Та додала, що ті ж вчителі самостійно замовляють підручники потрібного автора  напередодні нового навчального року за допомогою електронної форми на платформі Інституту модернізації змісту освіти. Там є методисти, які мають перевірити все — ще до наказу МОН «Про надання грифа «Рекомендовано Міністерством освіти і науки України». Коли ці етапи пройшли — Інститут замовляє друг підручників у видавництві.  

— Підручники ще доставляють на Тернопільщину, станом на 11 вересня, школи та учні забезпечені підручниками на 90-100% зі всіх предметів, — повідомила Ольга Хома. — Я не раджу вчителям рекомендувати батькам учнів купувати підручники вже. Школи і діти будуть ними забезпечені. Батьки не мають купувати підручники за власний кошт. Крапка. 

 

Опитування

Опитування

Чи отримала ваша дитина (діти) підручник з української мови?

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (10)
  • Nadezda

    Спалити
  • Андрей

    А на слідуючих підручниках вони скажуть чому нема Курськоі області і теж заброкуютт

    Игорь Дуда reply Андрей

    Напевно, мало заглядав ти в будь-які підручники - інакше  не писав би "слідуючих".
  • Петро Єфременко

    Скільки москаля в Україні не годуй, а він все на Росію оглядається. Ці лоббі всюди влазять, на секунду втратиш пильність, а вони вже тут як тут. Це і церкви стосується та інших сфер суспільства...
  • Ольга

    Всі підручники вже відкликали зі шкіл і вони будуть знищені.  За це вже звільнили дизайнерку і ще оштрафували (по моєму) редактора.

    Читач15 reply Ольга

    А не дешевше видерти той листок з підручник???

keyboard_arrow_up