Навчання в умовах війни: як готуються школи Тернополя та для яких класів можуть скасувати дистанційку

Навчання в умовах війни: як готуються школи Тернополя та для яких класів можуть скасувати дистанційку
  • За кілька тижнів в Україні стартує вже другий навчальний рік в умовах повномасштабного вторгнення. Тож питання: навчатимуться онлайн чи у школі? - знову актуальне.
  • Журналісти «20 хвилин» поспілкувалися з керівництвом освіти Тернополя, директорами місцевих шкіл і дізналися, на що розраховувати школярам.

Заступник міністра освіти і науки України Андрій Сташків розповів в ефірі Українського радіо, що за візією МОН для більшості школярів навчання має розпочатись в офлайн форматі. Проте наголосив, що це можливо лише за умови, якщо в школі є надійно захищене укриття.

— Тут важливо зрозуміти, що міністерство закликає до повернення на очне навчання лише там, де для цього створені відповідні безпекові умови. У 2022 році 75% закладів освіти мали укриття, які могли вмістити половину учнів. Уряд України виділив 1,5 мільярда гривень на облаштування укриттів. Тому кількість шкіл, які мають укриття, зросте. Але у Міністерстві розуміють, що не всі школи зможуть розпочати навчальний рік офлайн через низку причин, — каже пан Сташків.

Відео дня

Підготовка триває

Станом на 17 серпня у Тернопільській міській територіальній громаді налічують 41 заклад загальної середньої освіти. Цього року у школах здобуватимуть освіту понад 30 000 дітей, серед яких місцеві та переселенці.

Зі слів начальниці відділу дошкільної, середньої та позашкільної освіти Ірини Сум, наразі у школах триває активна підготовка до 2023/2024 навчального року. Після чого управління освіти проведе відповідну перевірку.

— З 22 по 24 серпня відповідна комісія буде виїжджати до кожного закладу освіти і перевіряти його готовність. Якщо будуть певні недопрацювання, то ми на них вкажемо і дамо час на виправлення. Наразі ми проводимо моніторинг і можу сказати, що у закладах тривають ремонтні роботи, але до першого вересня все завершать і діти зможуть отримувати знання, — каже пані Сум.

Щодо форми навчання, то відповідно до розпорядження голови Тернопільської ОВА, кожен освітній заклад може самостійно розв'язувати дане питання.

— Річ у тому, що формат навчання залежить від наявності укриття, його площі, кількості місць та придатності до використання. Ми вже спілкуємося з директорами шкіл і бачимо, що переважно обирають очну або змішану форму навчання. Але учні початкової школи 100% будуть навчатися за очною формою, — наголошують в управлінні. — Крім того, наразі визначені рекомендації щодо окремих питань здобуття освіти в закладах загальної середньої освіти в умовах воєнного стану в Україні. У рекомендаціях прописали, що діти, які навчаються в Україні, але проживають за кордоном, можуть бути переведені на індивідуальну, сімейну, домашню форму здобуття освіти або екстернат. Для цього треба, щоб батьки або інші законні представники написали відповідну заяву в школі.

А ось питання щодо проведення Першого дзвоника знову ж таки мають вирішувати безпосередньо в школах. За рекомендаціями Міністерства освіти і науки України, кількість осіб на святі має відповідати кількості місць в укритті. Аби на випадок повітряної тривоги чи обстрілів, всі могли сховатися.

Що кажуть у школах

Журналісти «20 хвилин» звернулися до керівників трьох освітніх закладів Тернополя і поцікавилися, чи готові вони до 2023/2024 навчального року, а також чи є серед учнів переселенці, як бути з дітьми, що навчаються за кордоном та чи розраховувати дітям на святкування Першого дзвоника.

Для опитування ми обрали школу-ліцей №6 імені Назарія Яремчука, школу №24 та школу №10. Про готовність кожної розкажемо окремо.

Школа-ліцей №6 імені Назарія Яремчука 

З першого вересня школа відкриє двері для 1200 учнів, серед яких 15 переселенців з Херсонщини, Запоріжжя та Харківщини.

Станом на 17 серпня керівництво школи розглядає виключно очний формат навчання. Зі слів директора Олександра Остапчука, так буде краще для дітей та вчителів, але все залежить від безпекової ситуації.

— Ми вирішили, що діти мають навчатися за партами, мають комунікувати з вчителями не через монітори комп’ютерів, а віч-на-віч. Це стосується всіх класів без виключення. Ще минулого року ми мали 20 учнів, які проживають через війну за кордоном. Та цього року прийняли рішення з батьками, що діти мають навчатися в іноземній школі. А якщо повернуться до Тернополя, то ми їх з радістю приймемо назад, — каже пан Остапчук. – Плануємо, що навчатимуться діти у дві зміни. У другу зміну навчатимуться учні третіх, четвертих, п’ятих та шостих класів. Всі інші мають приходити зранку. Перша зміна триває з 08.15 до 14.15, а ось друга – з 12.40 і до 18.00.

Наразі продовжують наводити лад в шкільному укритті, аби при першій необхідності діти змогли там перечекати небезпеку. Керівництво закладу переконує, одночасно в укритті зможуть перебувати 650 осіб.

— Укриття у нас було придатним ще в минулому навчальному році, але ж ви розумієте, що все потребує оновлення та удосконалення. Щось підфарбувати, щось відремонтувати. Головне – вентиляцію нам встановили і вона працює. До 24 серпня маємо все завершити. Бо ми не знаємо, що очікувати від сусідньої країни, а ризикувати життям дітей та педагогів не хочемо. Якби в наше укриття вміщувалися всі 1200 учнів, то певно ніхто б не розділяв навчальний процес на дві зміни. Але маємо те, що маємо, — каже директор.

Щодо першого вересня, то керівництво вирішує, як привітати учнів та не влаштовувати масові зібрання на подвір’ї чи в приміщенні школи.

Школа № 24

У 2023/2024 навчальному році знання у цій школі здобуватимуть 1600 учнів, з яких майже 70 дітей – переселенці з Херсонщини, Миколаївщини та інших прифронтових регіонів. Та чи відкриє школа для дітей свої двері? Чи не доведеться знову сидіти за ноутбуками і все вивчати вдома?

— Станом на 17 серпня, ми більше схиляємося до змішаної форми навчання. Тобто, діти навчатимуться у дві зміни, а деякі уроки вчителі будуть проводити в онлайн-форматі. Думаємо, що в онлайн можна перевести образотворче мистецтво, музику, трудове навчання, фізичну культуру. Якщо говорити за зміни, то у першу ходили і будуть ходити учні молодшої школи, а в другу – середня та старша школи. Ми вже говорили з батьками і я почув від них, що більшість хочуть все ж звичайного навчання для своїх дітей. Бо це дисципліна, це соціум. Але всі розуміють ситуацію з воєнним станом, — розповідає директор Ігор Каразія.

Майже 150 учнів здобувають знання та освіту в школі №24 перебуваючи за кордоном. Зі слів пана Ігоря, вони готові й надалі працювати в такому форматі, якщо дозволить Міністерство освіти і науки України.

— Я чув, що Міністерство освіти і науки України планує створити одну єдину державну школу для дистанційного навчання. Тобто там зможуть навчатися діти, які через війну переїхали в інші країни. Проте поки нам стосовно цього чітко ще нічого не говорили і ми очікуємо остаточного рішення, — каже співрозмовник. — МОН України та управління освіти нам також радять не втрачати контакт з тими дітьми, які виїхали за кордон, а навпаки підтримувати зв’язок і допомагати. Та і я так думаю, що домашню форму навчання ніхто не скасовував. Якщо захочуть залишатися з нами, то ми знайдемо вихід.

Щодо укриття, то одночасно в ньому можуть вміститися 500 осіб. Наразі розв'язують питання, аби облаштувати додаткове приміщення. Це дозволить дітям навчатися в одну зміну.

— У нас неподалік школи є ще приміщення, яке може слугувати укриттям і дозволить помістити туди всіх 1600 учнів. Я вже чув, що міська рада нам має виділити кошти на облаштування того приміщення. Проте коли ми маємо їх отримати, в якому розмірі – питання відкрите. То зараз я і не можу сказати, коли настане той момент, що всі діти будуть навчатися в одну зміну. Всьому свій час,— додав керівник закладу.

Також керівництво разом з колективом та батьківським комітетом розв'язує питання про проведення першого вересня. Для кого влаштують свято в школі – мають повідомити батькам пізніше.

Школа №10

Виступають за змішану форму навчання і в даній школі. Як повідомляє директор Андрій Газилишин, це все через недостатню кількість місць в укритті навчального закладу.

— 650 дітей навчаються в основній школі і ще 150 дітей відвідують вечірню школу та сімейного типу. Наше укриття розраховане на 260 дітей. Якщо буде повітряна тривога і обстріл, то ми не зможемо всіх 650 вмістити в одному приміщенні, — наголошує співрозмовник. — Тому ми розділимо класи на групи і вони будуть ходити до школи через день. Тобто, у понеділок перша група йде до школи, а друга займається онлайн. У вівторок навпаки.

Станом на 17 серпня школа прийняла 15 дітей-переселенців. Це переважно ВПО з Миколаївщини, Дніпровщина, Херсонщини та Запорізької області.

— Якщо говорити про загальну кількість учнів ВПО, то наразі їх понад 60. Але останні кілька тижнів батьки активно звертаються з проханням оформити дитину чи дітей до нашого закладу і хочуть, щоб вони навчалися офлайн. Ми приймаємо, бо розуміємо, що дитина має право здобувати якісну освіту, — каже Андрій Газилишин.

Діти, які продовжують здобувати освіту в школі №10 та проживають за кордоном, можуть розраховувати на сімейну форму навчання.

— Ми таке практикуємо не один рік. Навчання сімейної форми відбувається за такою схемою: вчителі надають дитині весь необхідний матеріал та завдання. Дитина має самостійно з ним ознайомитися і все вивчити. Для перевірки знань дитина мінімум два рази на пів року вирішує контрольні роботи та завдання для перевірки. За результатами цих робіт вчителі виставляють оцінки, — додає пан Газилишин.

Також директор наголошує, сховище та класи готові приймати учнів. Цього року обійшлися без капітальних ремонтів та не залучали батьків, адже під час війни вважають це недоречним.

Перший дзвоник святкуватимуть у школі лише учні перших та 11 класів. Наразі визначають дату – 31 серпня чи 1 вересня.

Тернополяни, а яку форму навчання підтримуєте ви? Пишіть свою думку у коментарях.

Читайте також:

Вища освіта в Тернополі: про умови прийому-2023 та кількість місць в університетах

Сільських шкіл цього року поменшає на Тернопільщині: що буде із учнями та вчителями

Навчальний рік 2023-2024: назвали дату початку та формат занять

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (2)
  • Кондрацький Юрій

    А що про гімназію?

    Polina Daineha reply Кондрацький Юрій

    Вітаю. Вчора редакції повідомили, що заклади об'єднали і вже зареєстрували новий Академічний ліцей "Українська гімназія імені Івана Франка"

keyboard_arrow_up