Учнів поменшало, ДПА проводити не будуть, є й інші зміни: особливості навчального року 2023-2024

Учнів поменшало, ДПА проводити не будуть, є й інші зміни: особливості навчального року 2023-2024
  • Комітет з питань освіти при Верховній раді вирішив, що ДПА у 9 та 11 класах не проводитимуть. Про це ж повідомив заступник міністра освіти і науки. Тепер справа за народними депутатами.
  • До мультипредметного тесту, який складатимуть випускники, додадуть ще один предмет.

ДПА учні 9 і 11 класів, скоріш за все, наприкінці навчального року 2023-2024 не складатимуть, а до мультипредметного тесту, який писатимуть випускники, додадуть ще один обов’язковий предмет.

Чим ще вирізнятиметься навчальний 2023-2024 рік, з’ясувала «20 хвилин».  

Атестації не буде

Понад 6 тисяч учнів перебувають за кордоном, водночас навчаються в тернопільських школах. До десятого класу шкіл на Тернопільщині пішли цьогоріч 5 700 учнів, тому на таку кількість випускників можна розраховувати наприкінці року, адже два роки поспіль кількість випускників не змінюється, повідомила начальниця Департаменту освіти та найки ОВА Ольга Хома. Проте загалом учнів у школах Тернопільщини поменшало цього року на 2, 5 тисячі.   

Відео дня

Випускники 9 і 11 класів не складатимуть державну підсумкову атестацію в 2024 році.

Про це під час прес-конференції повідомив заступник міністра освіти і науки Михайло Винницький, повідомили на сайті https://osvita.ua.
За словами замміністра, скасування проведення підсумкової атестації пов’язано із кількома причинами, зокрема з тим, що до 9 класу ще не дійшла реформа Нової української школи.
— Ми маємо розуміти, що зараз тестування на 9 класі буде за старою програмою, тому воно не дасть того ефекту, який ми б хотіли отримати, – зазначив пан Винницький.

Чи вже прийшло офіційне розпорядження з МОН про скасування ДПА для випускників, ми запитали в Ольги Хоми.

— Скоріш за все ДПА цього року не складатимуть, — запевнила Ольга Хома. — Комітет з питань освіти Верховної ради прийняв це рішення. За процедурою, зараз за це має проголосувати Верховна рада. За нашою інформацією, це станеться найближчими днями. Тоді і буде офіційний документ, що ДПА не проводитимуть.  

На думку Ольги Хоми, ДПА у час військового стану проводити недоречно.

Зміни у мультипредметному тесті

— Якщо говорити загалом, і ви хочете почути мою думку, — коли одні роблять зрізи знань і говорять про освітні втрати, показують результати мультипредметного тесту, що рівень він суттєво нижчий — і разом з тим відміняють ДПА… Щодо мультипредметного тесту — такий формат, коли минулий рік діти складали іспит за трьома предметами в один день — це для дітей є неабияким психологічним і фізичним навантаженням, — каже Ольга Хома.  

 Але цьогорічні випускники складатимуть іспити вже з чотирьох предметів — до обов’язкових додадуть «Історію України».

— Можливі зміни обов’язкових предметів. Минулого року стався буквально соціальний вибух, чому «Історія України» не є обов’язковим предметом, і що вона на рівні із українською мовою має бути на тесті, — каже Ольга Хома. — Я переконана, що особливо зараз, в умовах війни, ці два предмети мають бути обов’язковими. Учні мають знати історію України. Якби її знали добре і раніше, в нас не було ні зрадників, ні колаборантів.

Відповідальні за ЗНО на Тернопільщині наразі отримують відповідні доручення з центру якості освіти — у регіональному центрі Франківська. Йдеться про пункти проведення мультипредметного тесту, заклади мають бути оснащені якісною комп’ютерною технікою, з гарним інтернетом і добротним, належним чином облаштоованим укриттям.  Як вказав досвід минулого року, якщо лунає сигнал тривоги, тест зупиняють, всі спускаються в укриття, а після відміни учням додають час на складання іспиту, якщо це необхідно, зазначила Ольга Хома.  

Тест проводитимуть із перервою

Про мультипредметний тест на власній сторінці у Фейсбук детальніше розповів міністр освіти і науки Оксен Лісовий.

— Національний мультипредметний тест міститиме 4 предмети (три обов’язкові та один – на вибір), — зазначив Оксен Лісовий. — В умовах війни НМТ – це найбільш оптимальний варіант вступних іспитів, який забезпечує рівні умови для кожного вступника, незалежно від місця його перебування.

До переліку обов’язкових предметів додано історію України, зазначив міністр.

— Ми чудово розуміємо, що у країні війна, яка вносить свої корективи у можливість вступників готуватися, — прокоментував Оксен Лісовий. — Відсутність очного навчання, повітряні тривоги та вимкнення світла… Саме тому у 2024 році програма тестування з історії України охоплюватиме лише період XVI - ХХІ ст. Адже так, у країні війна, і саме цей історичний період є дуже важливим для формування у молоді цілісного розуміння нашого минулого та його зв’язку із сьогоденням.

Міністр наголосив ще на одному важливому аспекті: тестування відбуватиметься протягом одного дня із перервою. Два предмети по 60 хв, перерва і ще 2 предмети по 60 хв.

— Це дійсно може бути важко. Але чому так? Бо це дає можливість вступникові з’явитися у пункті тестування лише один раз, — зазначив міністр. — Не потрібно двічі витрачати час на дорогу, особливо актуально це для тих, хто змушений їхати до сусіднього населеного пункту. Безпека та рівні умови – наш пріоритет.

Буде нова модель ДПА

Відповідний законопроєкт вже на реєстрації у Верховній Раді, наголосив міністр.

— Утім, ми розуміємо, що вступники і педагоги дуже чекали на інформацію про модель вступних іспитів, — повідомив Оксен Лісовий. — Тож повідомляємо про формат НМТ уже зараз, щоб усі мали достатньо часу на підготовку.

Крім цього, Оксен Лісовий зазначив, що поступово рухаються до формування нової моделі ДПА. Однак у 2024 атестацію у 9 та 11 класах ще не проводитимуть, водночас Український центр оцінювання якості освіти планує зробити пілотне ДПА у деяких 4-х класах.

— Важливо, що це жодним чином не впливатиме на подальше навчання учнівства, — наголосив міністр. — Атестація потрібна для моніторингу якості освіти та у разі потреби – коригування освітньої політики.

 

Довідка

Станом на 29 вересня 2023 р, 6 тис. 244 дитини перебуває за кордоном, але навчаються в тернопільських школах: дистанційно, екстерно та за сімейною формою навчання, повідомила Ольга Хома.  

Опитування

Опитування

Чи потрібно додавати на НМТ історію України?

 

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up