"Я говорю замість тебе" - випускниця технічного коледжу Тамара Вощило створила рукавицю та програму, які перекладають мову жестів.
Щоб рукавиця працювала, потрібна спеціальна програма, яку Тамарі допомагав написати її викладач Андрій Недошитко.
- Працює ця програма так - людина одягає рукавичку, - пояснює Тамара. - Перед користуванням потрібно включити bluetoоth на телефоні і створити пару між цими двома пристроями. На кожному пальці є датчик. Мікроконтролер зчитує дані з датчиків, обробляє інформацію та передає її на мобільний телефон.
Кожен жест має свій порядковий номер, який записаний і в рукавичці, і в програмі. Коли на телефон приходить порядковий номер, то можна почути фразу, яка закріплена за цим номером. Кожен може індивідуально під себе запрограмувати і жест, і фразу. Рукавиця живиться або від павербанку, або від телефону. Програма підтримує українську мову, але не всі телефони її відтворюють.
Винахід став дипломною роботою
Спочатку рукавиця - ISIOY ("Я говорю замість тебе" - прим. ред) була курсовою роботою дівчини, а потім - дипломною. Дівчина отримала диплом молодшого спеціаліста з напрямку "Обслуговування компʼютерних систем та мереж". Кілька днів тому подала документи на вступ в технічний університет.
- Почалась уся історія на третьому курсі коледжу, - розповідає Тамара. - Я прийшла на першу пару - мікропроцесорні системи. Викладач Андрій Недошитко тоді сказав, що в кінці навчального року має бути захист курсового проекту. І потрібно зробити готовий робочий макет.
Навів приклад - розумний дім, керування світлом через гаджет. Викладач дав студентам кілька днів на роздуми, щоб вони визначились з проектами. Дівчина каже, що не знала що робити, бо було безліч думок, ідей.
- Але чи реально було їх всі зробити, я не знала, - продовжує Тамара Вощило. - Подала ідею з цією рукавицею. Викладач схвалив і ми сіли разом над нею працювати. В курсовому проекті вона була більшою - до ліктя. Все б нічого, але там була одна проблема - дуже ламкі дротики. Я не знала, які дротики брати і взяла від інтернет-кабелю.
Курсову дівчина захистила і разом з викладачем вони вирішили, що дороблятимуть проект на дипломну роботу.
- Ми розібрали стару рукавицю, бо нових деталей у нас не було, - пригадує студентка. - І почали створювати нову. Спочатку витравили, тобто розробили, плату. І зібрали все разом, взяли нові дротики, які не так часто ламаються.
Ще одна проблема рукавиці, яка відійшла на другий план, але все-таки вона важлива - неточні датчики. Бо вони також розроблені самостійно.
- Просто, коли я подивилась на ціну одного датчика - 700 гривень, а мені потрібно було пʼять, то вирішила, що краще зроблю сама, - каже дівчина. - Один датчик обійшовся в 15-20 гривень. Дешевий, але не дуже якісний. Тому, все таки, хочу купити хороші датчики.
- Коли був курсовий проект, ми орієнтувались на мову жестів, - каже Тамара Вощило. - Тобто були запрограмовані жести для глухонімих людей. Зараз ми орієнтуємось на людей, які навіть тимчасово не можуть говорити і не знають мови жестів. І такі люди можуть створити свою мову жестів. Тобто, ця рукавиця підходить в обох випадках.
На створення рукавиці дівчина витратила 200 грн та чотири дні. Якщо б дівчині не довелось самій робити датчики, а мати уже готові - то на рукавицю пішло б менше часу.
В планах юної винахідниці та її викладача підлаштувати цей проект під пацієнтів у лікарнях, в яких робоча одна рука.
- Уявіть - людина зробила жест, а медперсонал отримав чи дзвінок чи повідомлення - крапельниця закінчилась чи подайте води, - каже дівчина. - Це також можливо. Для цієї рукавиці є багато роботи - нею можна замість джойстиків грати в ігри. Просто потрібна відповідна програма. Навіть є думка, що нею можна керувати квадрокоптером замість пульта керування.
Це поки єдина розробка дівчини. Але, як розповіла Тамара, зараз в технічному коледжі створюють команду з викладачів та студентів, які займатимуться подібними розробками.
- Але проблема в тому, що ми не знаємо чи потрібні людям ті ідеї, які ми маємо, - каже винахідниця. - Тобто було б добре, якби до нас звернулись і сказали, який продукт точно потрібен.
Грає у театрі
- Я з дитинства любила розбирати різні схеми, - каже Тамара Вощило. - Мене тягнуло до цього - щось розібрати, подивитись. У мене є старший брат і ми разом любили щось розбирати. У нього теж технічна освіта.
В дитинстві дівчина разом з татом їздила на риболовлю. А якусь жіночу роботу, як каже сама Тамара, вона не дуже хотіла робити.
- Спершу я хотіла вступати у театральний, але я тоді закінчила лише девʼять класів в школі №11, - розповідає дівчина. - І на той рік не було набору в театральний. А до 11-ого класу я не хотіла вчитись. Почала розглядати інші варінати - кухар, лікар. Мама не хотіла, щоб я була лікарем.
До перукарства чи чогось подібного у Тамари душа теж не лежала. Отже, лише один варіант - йти по стопах брата.
- Але наприкінці першого курсу ми пішли на екскурсію в музей політвʼязнів, - продовжує Тамара. - І під час екскурсії до мене підходить екскурсовод і питає, чи я не хочу грати в театрі. Це мене насторожило, бо просто так нічого не буває.
Дівчина з тим чоловіком ні про що не домовились, але вона залишила номер свого телефону.
- Потім було літо, ми з сімʼєю вирвались на кілька днів у Карпати, - пригадує Тамара. - А коли повернулись, до мене зателефонували і сказали, що за два дні до вистави від ролі відмовилась акторка. І пропонують цю роль мені. І зараз я уже три роки граю в театрі-студії "Сузір'я".
Минулого року цей театр отримав звання народного. Хоча жодного актора з відповідною освітою - немає.
- Але наш режисер 40 років пропрацював у театрі в Копиченцях і він знає свою справу, - додає Тамара.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 14 від 2 квітня 2025
Читати номер
Анонім
Piter Savka reply Анонім
Анонім reply Piter Savka
Piter Savka reply Анонім
Люся Інокентіївна reply Piter Savka
Молодець, дівчина.
trubamaniac reply Анонім
Анонім reply trubamaniac
Анонім reply trubamaniac
тойво reply Анонім
а потім буде видно.
до застосування в медицині ше дуже далеко,і наявність корпусу діло десяте.та і то все можна запакувати між двома рукавицями і товщина того буде 1мм.все бу4де залито просто герметико
м.
то коли діло дойде до серійного виробництва.
Анонім reply тойво
тойво reply Анонім
з живленням тоже не проблема.береться плоский аккумулятор 3,7в 300маГ.
культура монтажу,значить пояснюю 3й раз (для тих хто в танку).
для захисту диплома в коледжі! того хватає повністю.
купа студіків які закінчили той коледж,насилу би змогли самі спаяти 2 дрота докупи..і які після того коледжу йдуть на стройку працювати чи шкарпетками на базарі торгувати.
млять набігло купа "чимось невдоволених"...
Анонім reply тойво
Anviguk
Анонім reply Anviguk
trubamaniac reply Анонім
Бєлозьоров Олександр
Вже років 5 як це винайшли студенти з України і виграли всеможливі конкурси, враховуючи дуже престижну виставку в Австралії.
http://www.segodnya.ua/ukraine/ukrainckie-ctudenty-poluchili-ot-microsoft-priz-v-25-tycjach-dollarov-za-perchatku-perevodchik.html
Piter Savka
Анонім reply Piter Savka
тойво reply Анонім
розумний дім (а тих систем зараз просто дофіга є і шось нове розробляти часто немає змісту) то кафедра електротехніки.
а на біомедицині (сам там вчився) є купа варіантів що можна придумати.
Анонім reply тойво
trubamaniac reply Анонім
Анонім reply trubamaniac
тойво reply Анонім
про живлення від мобіли - от якраз для показу принципу дії того і достатньо.
Анонім reply тойво