23 серпня: День Державного прапора

Першу спробу створити жовто-блакитний прапор з двох горизонтальних смуг приблизно такої форми, як тепер, здійснила Головна Руська Рада, яка почала боротьбу за відродження української нації. У червні 1848 року на міській ратуші Львова вперше був піднятий жовто-блакитний прапор
23 серпня в Україні відзначають День Державного прапора.
Використання жовтого та блакитного кольорів на прапорах України-Русі простежується від прийняття християнства. Згодом ці два кольори набули значення державних.
У середині XVII ст., після приєднання Гетьманщини до Російської держави, набувають поширення блакитні полотнища із золотими або жовтими зображеннями хрестів та інших знаків. З часів козаччини жовто-блакитне поєднання кольорів поступово починає домінувати на українських хоругвах, прапорах і клейнодах, повідомляє dilovamova.com.
Після того, як перервалася традиція козацької символіки, тривалий час в Україні, яка перебувала у складі Російської імперії, питання про національні символи не піднімалося.
Першу спробу створити жовто-блакитний прапор з двох горизонтальних смуг приблизно такої форми, як тепер, здійснила Головна Руська Рада (орган, який представляв національний рух українського населення Галичини), яка почала боротьбу за відродження української нації. У червні 1848 року на міській ратуші Львова вперше був піднятий жовто-блакитний прапор.
Поштовхом до поширення жовто-блакитної символіки стала Лютнева революція 1917 р. в Росії.
22 березня 1918 Центральна Рада прийняла Закон про Державний прапор республіки, затвердивши жовто-блакитний прапор символом Української Народної Республіки.
13 листопада 1918 синьо-жовтий прапор став і державним символом Західно-Української Народної Республіки. Він був затверджений на Підкарпатській Русі, а в 1939 - в Карпатській Україні.
У період 1917 - початку 1919 рр.. синьо-жовтим прапором користувалися в Україні і більшовики.
Синьо-жовте поєднання кольорів остаточно оформився на початку XX ст. Символами України в новітньому їх трактуванні є безхмарне небо як символ миру - синій колір, і стиглі пшеничні ниви як символ достатку - жовтий колір.
24 серпня 1991 відбулося проголошення Акта про незалежність України, і над будинком Верховної Ради піднявся синьо-жовтий прапор.
У серпні 2004 року Президент підписав Указ № 987/2004 про встановлення Дня державного прапора України, який святкується щорічно 23 серпня.
Також 23 серпня Міжнародний день пам’яті жертв работоргівлі та її ліквідації. На 150-й сесії виконавчої ради ЮНЕСКО запропонували створити таку важливу подію. Саме цього дня 1791 року у Сан-Домінго (нині Домініканська Республіка) та на Гаїті відбулося повстання рабів. Воно запустило механізм ліквідації работоргівлі по всьому світу. 1998 року на Гаїті вперше вшанували пам'ять жертв работоргівлі.
А ще 23 серпня Європейський день пам’яті жертв сталінізму і нацизму. Дата була створена, щоб нагадувати громадськості про страшну подію, яка сталася 1939 року, коли був підписаний пакт Молотова-Рібентропа. Історики розглядають документ як злочинну угоду між Гітлером і Сталіним, яка і запустила весь механізм Другої світової війни. За цим пактом передбачалося повне знищення Естонії, Польщі, Латвії та Литви як самостійних держав та розподіл їхніх територій. Аж до 1941 року Радянський Союз постачав нациській Німеччині потрібні сировину та різні матеріали для здійснення агресії на території Європи.
23 серпня святкують День дослідників Інтернету. Свято присвячене всім користувачам Мережі, які своєю діяльністю формують цифровий світ саме таким, яким ми знаємо його сьогодні. 1989 року британський вчений-комп'ютерник сер Тім Бернерс-Лі розробив Всесвітню павутину. Тоді він працював в ЦЕРНі, Європейському фізичному дослідницькому центрі. Однак для громадськості Мережа була відкрита лише 23 серпня 1991 року.
Народні прикмети і традиції на 23 серпня
Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день:
дивилися, який сьогодні день: спокійна вода — осінь та зима суворими не будуть;
сильні дощі та спека — восени буде мокра погода з затяжними дощами;
тепло та дощ — чекайте на вдалу рибаловлю;
жолудів багато вродило — наступного року буде хороший урожай;
листя на липі почало жовтіти знизу — щедро вродять озимі.
Пам’ятні дати 23 серпня
Календар важливих подій в Україні та світі за 23 серпня:
1866 рік — за Празькою угодою Венецію передають Королівству Італія;
1904 рік — запатентували автомобільний шинний ланцюг;
1943 рік — визволення Харкова від німецьких окупантів;
1990 рік — у Бердянську на місцевому стадіоні Торпедо вперше стартує міжнародна музично-екологічна акція САМ («Врятуємо Азовське море!») і вперше на великому міжнародному форумі над стадіоном піднімають синьо-жовтий прапор;
1994 рік — створена нагорода «Герой України»;
1998 рік — встановлене звання Герой України.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.