Про це повідомили під час прес-конференції, приуроченої Всеукраїнському тижню підтримки грудного вигодовування.
Головні експерти обласного управління охорони здоров’я розповіли найважливіше, що потрібно знати про здоров’я мами і дитини, яку годують грудним молоком.
Фахівці вкотре наголошують, що грудне молоко матері неможливо нічим замінити, якими не були б сучасні технології.
- Наскільки мама зрозуміє необхідність і важливість цього процесу, настільки її дії в цьому питанні будуть правильними, настільки успішним буде грудне годування, - наголосила головний експерт з грудного вигодовування УОЗ ТОДА Зоряна Король.
95% відсотків жінок можуть годувати своїм грудним молоком, зазначила експерт. І тому мама має виробити домінанту, що вона може і буде вигодовувати своє маля. Це той скарб, який стане запорукою формування її майбутнього здоров'я .
Медична спільнота області проводить багато заходів, щоб спонукати матерів годувати дитину від самого народження. У кожному медичному закладі, який надає допомогу вагітним жінкам, матерям в пологах, а також в дитячих консультаціях є підготовані спеціалісти, які надають інформацію, як правильно налагодити грудне вигодовування.
- В області 17 медичних закладів підтвердили сертифікацію на звання «Лікарня, доброзичлива до дитини», - зазначає Зоряна Король. - Це ті заклади, які ведуть правильну політику підтримки грудного вигодовування. Вони вчать жінок як підготуватися до пологів, сімейні пологи теж є запорукою налагодження правильного грудного годування. В перші хвилини після пологів дитина повинна отримати перші крапельки молозива, які мають налагоджувати годування в майбутньому. В перші години і дні після народження дитина повинна бути з мамою і її треба часто прикладати до грудей, щоб стимулювати лактацію. Виписавшись додому, можливо, мама може мати труднощі, тому закликаю звертатися до медичних працівників, до групи підтримки матерів, які працюють у кожному медичному закладі, також запрошую відвідати Центр підтримки грудного вигодовування, який функціонує на базі відділення патології новонароджених обласної дитячої лікарні, аби налагодити грудне годування.
Обласний перинатальний центр «Мати і дитина» став першим закладом в області, який отримав звання «Лікарні, доброзичливої до дитини».
- Із кожним роком кількість матерів, які хочуть годувати грудьми, збільшується, - розповідає заступник головного лікаря обласного перинаталного центру "Мати і дитина" Валентина Якимчук. – Тепер 92% жінок, які виписуються з перинатального центру, годують немовлят грудним молоком.
Цьому сприяє зокрема і те, що після реконструкції заклад має комфортабельні палати для сумісного перебування матері і дитини.
- В процесі підтримки грудного вигодовування активно задіяні і батьки, - продовжує лікар. - В нас проводяться заняття батьківства і материнства, де вчать правильно прикладати немовля до грудей. Створена група підтримки грудного вигодовування. У нас роздають пам"ятки про те, як правильно годувати грудним молоком, яка користь для немовляти і матері, даємо телефони підтримки, щоб в будь-який час мама мала інформаційну допомогу.
Про важливість раннього прикладання до грудей для успішного налагодження грудного вигодовування наголосила завідуюча відділенням новонароджених, які перебувають спільно з матерями перинатального центру "Мати і дитина" Світлана Васьковець.
- Перші крапельки молозива надзвичайно важливі, – зазначила лікар. - Хоча їх небагато, але вони найцінніші, бо з ними передаються антитіла до хвороб, якими хворіла мама. Молоко мами індивідуальне, у ньому збалансовані білки, жири і вуглеводи, малюку передаються фактори росту, також важливо, що шлунок і кишечник дитини заселяється материнською флорою. Це сприяє тому, що дитина краще буде засвовати материнстке молоко.
Як тільки в дитини є прояви того, що вона хоче смоктати, дитину прикладають до грудей. І важливо правильно прикласти.
Тиждень підтримки грудного вигодовування перекликається з цілями тисячоліття – в боротьбі з голодом і бідгністю, тому заохочувати і підтримувати грудне вигодовування - це обов'язок усієї медицини, також потрібна і підтримка сім"ї.
Лікар зазначила, що є дуже небагато протипоказів до грудного вигодовування.
- З боку дитини - якщо дитина народжується у важкому стані, потребує інтенсивної терапії, а з боку жінки – коли жінка ВІЛ-інфікована, категорично заборонено годувати грудьми, і коли жінка має відкриту форму туберкульозу, - зазначила Світлана Васьковець. – При інших формах екстрагенітальної патології при консультації спеціаліста жінки можуть годувати.
Про грудне вигодовування як метод післяпологової контрацепції розповів завідуючий консультативною жіночою консультацією з центром планування сім'ї Павло Кашуба.
- Питання про післяродову контрацепцію піднімається як в консультативній жіночій консультації перинатального центру, так і в усіх жіночих консультаціях у районах, у школах відповідального батьківствва та безпечного материнства з підготовки і навчання жінок до грудного вигодовування, - зазначив лікар. - Тому що користь для дитини - це одне, але життя продовжується і не можна відкидати сексуальну складову життя сім'ї. Якщо жінка годує на вимогу і якщо нічні перерви не перевищують 6 годин, то до півроку у неї спрацьовує післяродова контрацепція, в цей час жінка не може завагітніти. Сім’ї можуть економити кошти як на сумішах, так і на контрацептивах.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 48 від 27 листопада 2024
Читати номер