Астроном зі світовим ім'ям працює в кабінеті з целофану на хуторі Вільний птах на Лановеччині

Астроном зі світовим ім'ям працює в кабінеті з целофану на хуторі Вільний птах на Лановеччині
Астроном зі світовим ім'ям Іван Климишин (75) влітку відмовляється від цивілізації. Вчений до осені живе з родиною на хуторі Вільний птах, що за 2,5 км від села Кутиска Лановецького району. Чоловік розповідає, що онуки так назвали хутір через відсутність сусідів. Ім'ям Івана Климишина назвали планету, що обертається навколо Сонця між Марсом та Юпітерома. Окрім того, Американський біографічний інститут двічі визнав вченого Людиною року. Наразі пан Климишин готує до друку "Проблеми календаря, хронології і пасхалії". Взимку чоловік перебереться до Івано-Франківська, де викладає в Прикарпатському університеті.

Родина Івана Климишана ночує в глинобитній хаті, яку побудував батько вченого ще у 30-х роках. Їсти варить дружина на електричній плиті, бо дві пічки розібрали злодії, нарікає астроном.


Вчений показує кореспонденту "20 хвилин" свій маленький кабінет, вкритим целофаном. Книжки з астрономії та фізики акуратно поскладані на поличках. Місця в кабінеті вистачає лише двом. Іван Климишин забирає зі старого ліжка маленьку подушечку і пропонує сісти. Сам вмощується поруч, за шкільну парту, що служить за робочий стіл. Каже, що кабінет облаштував самостійно.
- Збив із гілляк каркас і обтягнув його клейонкою, - пояснює пан Климишин. - А полички зробив із дощечок.
Роботу вчений розпочинає о 4.00, а щоб не було холодно, бере батьківський кожух, шапку-вушанку і взуває солдатські чоботи.
- За стільки років наукової роботи я навчився не прив'язуватись до речей, - пояснює астроном. - А на хуторі добре думається, адже я тут чую свої думки.

Книжки, рукописи і зошити Іван Климишин возами вивозить із хутора до знайомого, що в селі Кутиска, коли повертається до Івано-Франківська.
– Інакше злодюжки усе розтягнули б, - каже пан Климишин. - Приміром, декілька років тому мисливці спалили в грубці мої архіви і рукописи нової книжки, яку я потім змушений був вдруге переписувати.
Спеціально для сільських злодіїв і мисливців господар на вхідних дверях і на вікнах наклеїв листівки.
– На одній написав свою біографію, а на іншій процитував біблійне "Не кради", - пояснює пан Климишин. - Думаю, що дізнавшись про моє життя, їм не підніметься рука щось поцупити. Адже я живу вже на 50 років більше, аніж прогнозували лікарі.

Відео дня
>

Людиною року професора Климишина двічі визнав Американський біографічний інститут. Однак вчений не любить про це говорити, зазвичай віджартовується, каже його старша донька Оксана.
- Батько дуже не любить хвальби, - пояснює Оксана. - Він каже, що титули придумують раби, а присвоюють їх осли.
Абсолютних мудреців немає, бо кожна людина щодня має право бути 5 хвилин дурнем, але не більше, вважає Іван Климишин.
- Серйозно не сприймаю ці звання, - сміється Іван Климишич. - Вперше мені прийшов лист з інституту ще у 1994 році, в якому мені запропонували заплатити 180 доларів, щоб отримати диплом. І це в той час, коли я отримував 11 доларів зарплатні.
Гнівного листа до оргкомітету написав, коли вдруге присвоїли звання Людина року, мовляв, навіщо диплом, якщо на 180 доларів треба робити цілий рік, розповідає пан Климишин.
Окрім того, ім'ям Івана Климишина назвали планету 3653. Однак він жартує, що передарує її своєму другу Степанові Пушику.
- Мій друг письменник Пушик називає мене найбільшим брехуном у світі, - розповідає Іван Климишин. - Адже хто ж перевірить мої знання?

Астрономом став цілком випадково, адже хотів бути священиком, каже пан Климишин.
– Священиком не став через туберкульоз, - розповідає Іван Климишин.
А коли йому було 13 років, то читав Апостола біля покійника. Саме це змінювало його світогляд. Після кожного похорону дивився на життя по-іншому, каже астроном.
- Відтоді дуже люблю життя, тому не повірив лікарям, які вважали, що не доживу до 30-ти, - розповідає Іван Климишин. - Я вивчив усе про свою хворобу, відмовився від операції і розпочав лікування самостійно.
Продав усі свою бібліотеку, щоб купувати ліки.
- Спершу збільшував дозу, що мені прописували, - згадує вчений. - Однак через деякий час мій організм відмовлявся сприймати ліки. Тоді я категорично відмовився від них.
Відтоді не випив жодної таблетки, запевняє астроном. Каже, що вилікувався карпатським повітрям.
- Тричі на день ходив у гори та сосновий ліс, - каже Іван Климишин. - Окрім того, готував собі салати з кропиви. Тому й живу донині.

Астроном познайомився із своєю дружиною в санаторії у Ворохті. Згадує, що закохався в очі, а познайомився через нестачу грошей.
- Катерина працювала телефоністкою, а я тоді щодня телефонував своїм львівським колегам, - розповідає Іван Климишин. - Якось вів дуже важливу розмову, а тут мені не вистачає грошей. То я й попросив дівчину, що доплачу наступного дня. А вона повірила, та й досі вірить.

Жінка молодша від вченого на 15 років. Вона забезпечила йому справжній тил, каже Іван Клинишин.
- Я підтримую домашній затишок, варю їсти, працюю на городі, - розповідає дружина вченого Катерина (60). - Мій чоловік насправді неймовірна людина. Дуже працездатний, але я хотіла б, щоб він більше часу вже приділяв онукам і родині.

Біографія
17 січня 1933 р. - Іван Климишин народився у селі Кутиска Лановецького району
1960 р. - захищає кандидатську дисертацію
1971 р. - захищає докторську дисертацію
1972 р. - видає працю "Ударні хвилі в неоднорідниих середовищах"
1976 р. - друкує "Астрономію наших днів"
1980-ті - отримує світове визнання за книжку "Релятивістську астрономію
1994 р. - ім'ям вченого назвали планету

 

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (4)
  • Anonymous
    Звичайно він молодець ми навіть його твір читали про антона, і ми вчимося в печірні а він живе в кутисках, ми його бачили і розмовляли з ним
  • Anonymous
    круто! і все це без потужного компа, вручну писати книги! він дійсно заслуговує на те, шоб його ім"я носила планета.
  • Anonymous
    Просто вражена! Виявляється, зовсім поруч живуть ТАКІ люди! Дай Бог йому ще не одних 50 років прожити і купу книг написати. України повинна гордитися такими синами і не чекати, поки їх визнають у світі, а вже потім і собі...
  • Anonymous
    молодец. дідуля!
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
22:00 У Львові провели унікальну операцію з пересадки пальця з ноги на руку пораненому військовому play_circle_filled 21:00 З гільз «проросли» квіти: у Тернополі діти створювали «вазочки надії» photo_camera 20:05 Спадковий договір: хто може укласти і чим він відрізняється від заповіту? 19:07 Тернопільщина вже має нового прокурора. Що про нього відомо? Від читача 23:01 Концерт Abraham Kenny (Австралія) 19:02 Запевняв, що це дочка, але навіть не знав її віку. Для кого збирає гроші чоловік у центрі Тернополя? 18:00 До мільйона від держави постраждалим від війни: хто може отримати і як подати заяву 17:20 Планували втечу через гори: жителів Тернопільщини спіймали на кордоні з Румунією 16:50 У рідному селі на Чортківщині зустріли воїна Миколу Лейбюка, який повернувся з полону 16:10 Коли у Сопільче встановлять оновлений водяний млин та скільки це коштуватиме: «20 хвилин»дізналися photo_camera 15:45 У «Дії» з’явиться функція скарг на держслужбовців 15:10 Маскували під далекобійників: тернополянин переправляв військовозобов’язаних за кордон 14:30 ​​​​У суді допитали ветерана, якого обвинувачують у побитті муніципального інспектора 13:56 Петриківському кільці Subaru врізався у відбійник: драгер показав 2,66 проміле 13:27 Зеленський підписав закон щодо відпусток військових 12:50 З прапорами, хлібом та сіллю у Чорткові зустріли Героя, який повернувся після двох років в полону photo_camera 12:15 На Дніпропетровщині раптово зупинилося серце рятувальника з Тернополя Богдана Черняка 11:50 Збитків на 2 мільйони: Головного інженера з Кременця підозрюють у забрудненні річки Іква 11:22 У школах та садках Тернополя встановлюють обладнання яке вимірюватиме температуру, CO₂ і вологу 10:35 У лісі на Тернопільщині знайшли мертвим чоловіка , якого розшукували понад місяць
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up