Батько змінив ім’я. Чи обов’язково дитині змінювати по батькові?

З досягненням 16-річного віку будь-який громадянин України може по власному розсуду змінити своє прізвище, ім'я та по батькові. У 14-ть це можна зробити лише за згодою батьків.
Якщо батько змінив ім’я, чи потрібно дитині змінювати по батькові, поцікавилася читачка.
— Чи це є обов’язковим? Бо ж тепер, коли біологічний батько моїх дітей змінив своє ім’я, потрібно буде переробити чимало документів — розповіла мама двох синів у розмові із журналісткою. — Чи можна все залишити як є?
Жінка також цікавилася, з якого віку можна без згоди батьків змінювати персональні дані.
Питання читачки ми адресували до Людмили Гетьман, заступниці начальника Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в Тернопільській області.
— Ім’я дитини визначається за згодою батьків. Ім’я дитини, народженої жінкою, яка не перебуває у шлюбі, у разі відсутності добровільного визнання батьківства, визначається матір’ю дитини, — повідомила Людмила Гетьман. — Дитині може бути дано не більше двох імен, якщо інше не випливає із звичаю національної меншини, до якої належать мати і (або) батько.
По батькові дитини визначають в Україні за іменем батька. Але якщо дитину народила жінка, яка не перебуває у шлюбі, за умови, що батьківство щодо дитини не визнане, визначають за іменем особи, яку мати дитини назвала її батьком. Спір між батьками щодо визначення прізвища та імені дитини може вирішуватися органом опіки та піклування або судом, пояснила керівниця обласної юстиції.
Хто і коли може змінити ім’я?
З досягненням 16-річного віку будь-яка дієздатна фізична особа, яка є громадянином України, може на власний розсуд змінити своє прізвище, власне ім’я та по батькові. З 14-років це можна зробити лише за згодою батьків. За згодою одного з батьків лише у випадку, коли інший помер, визнаний безвісно відсутнім, оголошений померлим, визнаний обмежено дієздатним, недієздатним, позбавлений батьківських прав щодо цієї дитини, а також якщо відомості про батька чи матір дитини виключили з актового запису про її народження. Або якщо відомості про чоловіка як батька дитини внесені до актового запису про її народження за заявою матері. Якщо над дитиною встановлене піклування, на заміну персональних даних потрібна згода піклувальника.
Заяву про зміну прізвища, імені або по батькові мають подати батьки або піклувальник особисто. Якщо ж через поважну причину зробити цього не можуть, така заява, справжність підпису на якій засвідчується нотаріально, від його імені може бути подана другим з батьків.
— У разі заперечення одного з батьків щодо зміни по батькові дитини спір щодо такої зміни може вирішуватися органом опіки та піклування або судом, — повідомила Людмила Гетьман. — Звертаємо увагу, що за загальним правилом державна реєстрація зміни імені не тягне за собою внесення змін до актових записів цивільного стану, складених щодо особи, яка змінила ім’я. А також щодо її малолітніх, неповнолітніх і повнолітніх дітей.
Але з цього правила є виняток, кажуть у юстиції. Так, актовий запис про зміну імені є підставою для зміни прізвища батьків в актовому записі про народження їх малолітніх дітей у разі одночасної зміни прізвища дітей. А також для зміни імені батька та по батькові дитини в актовому записі про народження малолітньої дитини. Проте така зміна не відбувається «автоматично».
Обов’язково змінювати чи ні?
Зміна по батькові дитини при зміні імені батька не є обов’язковою процедурою. Вона рекомендована, оскільки дозволяє одним документом – свідоцтвом про народження дитини, підтвердити факт родинних відносин.
— Але якщо такі зміни не внести до актового запису про народження дитини – усі раніше видані їй документи залишаться чинними, а факт родинних відносин підтверджуватиметься ще одним додатковим документом — свідоцтвом про зміну імені батька, — пояснила Людмила Гетьман.
Якщо ви вирішили після зміни імені батька змінити і дітям по батькові, потрібно подати до ДРАЦС заяву батьків про зміну по батькові дитини. Та за результатами її розгляду отримати нове свідоцтво про народження дитини з оновленими даними.
На час дії військового стану в Україні заяву про зміну імені, а також заяву про зміну імені батька та по батькові малолітньої дитини в свідоцтві про народження дитини, можна подати, особисто звернувшись до будь-якого відділу ДРАЦС України, незалежно від зареєстрованого місця проживання заявника, пояснили в юстиції. Для подання заяви потрібно також надати паспорт громадянина України.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.