Били, обзивали, погрожували психлікарнею і не навчали: що виявили у спецшколі на Тернопільщині
Керівництво спецшколи на Тернопільщині знало про випадки сексуального насильства між вихованцями і не реагувало, хоча йдеться про малолітніх дітей, зазначили представники моніторингової місії Офісу уповноваженого з прав людини. «20 хвилин» дізналися подробиці, що відбувалося у спецшколі на Тернопільщині
Ставили на коліна, били, обзивали «скотами», «інвалідами» та «неповносправними». У спецшколі «лікували» дітей психотропними препаратами без медпризначення, більше того — вони були у вільному доступі вихованців. На дітей чинили тиск і залякували, а освітній процес фактично відбувається на папері — в Офісі уповноваженого з прав людини при Верховній Раді оприлюднили деякі подробиці результату моніторингової місії до Новосільської спеціальної школи Тернопільської облради.
Діти гуляють на… цвинтарі
— У закладі відбувається сексуальне насильство між дітьми, — повідомила журналістів представниця Уповноваженого з прав дитини Ірина Суслова. — Керівництво знало про це і не реагувало. Поставили на коліна одного з дітей, примусили попросити вибачення — і все. Але нікому не надали допомоги, зокрема й психологічної.
До дітей застосовують фізичну силу, навіть під час моніторингового візиту його учасники стали свідками, як вихователь почав шарпати дитину. Тут зафіксували, що дітей у спецшколі б’ють, шарпають, обзивають і дають ляпаси.
— Напередодні нашого візиту у закладі відбувалася перевірка — ми поки що не можемо встановити, хто її проводив, — каже Ірина Суслова. — Діти кажуть: «Добре, що ви приїхали — нас хоч погодували нормально». Після перевірки їм роздали нові зубні щітки і пасти. Мило і рушники, а також туалетний папір, який має бути, — їх не було. Керівництво закладу це пояснювало, що не дають, бо діти його їдять.
Ванні кімнати не закриваються, чим порушують право дитини на гідність, каже Ірина Суслова. Територія не організована належним чином. Вона занедбана, а на території самого закладу розташований… цвинтар.
— Діти гуляють на кладовищі! — зазначила Ірина Суслова. — І це чи не єдина їхня розвага. Заклад і цвинтар навіть не відгороджені. На вулиці є єдиний майданчик, але діти його практично не відвідують, бо, як розповіли, майже не виходять на двір.
За словами Ірини Суслової, за списком у спецшколі — 95 дітей. Медичні висновки протерміновані, і лише в однієї дитини є статус дитини з інвалідністю, хоча керівниця запевняла, що таких 19.
— У Тернопільському закладі перебувають дві групи дітей, батьки яких не можуть забрати їх зі спецшколи, тому що керівниця не віддає ані документів, ані дітей, — зазначила Ірина Суслова. — Як розповіли батьки, їм пояснюють, мовляв, якщо ви заберете, нам не підтримають фінансування. Чому діти, які не мають особливих освітніх проблем, перебувають там? Це чесно по відношенню до дітей?
Дітей вчила прибиральниця?
У цій же школі, як зафіксували в Офісі уповноваженого, прибиральниця виконувала роль вчителя молодших класів. Освітній процес не можуть налагодити, не знають навіть, скільки дітей є у групах, адже немає журналів відвідування. Відповідно, заклад не може спланувати й харчування вихованців належним чином.
— Освітній процес фактично відбувається на папері, — повідомила Ірина Суслова. — Так, на папері тут існують і 9, і 11 класи. А їх немає. Ми зайшли у приміщення, де мав би займатися 9 клас, а там виявився 10-ий. Як повідомили освітяни, в 9 класі є лише одна учениця, і вона займається із 10 класом. Програми немає. Діти питають, а який у нас урок, бо у них немає щоденників. Йдеться про елементарні речі. Вихованці не виконують домашніх завдань — це виявили у зошитах.
Діти 8-10 років не знають літер і цифр та часто не вміють читати і рахувати. Не налагоджена система освіти, кажуть в Офісі уповноваженого. У закладі мають бути нейропсихолог, дефектолог, логопед та інші фахівці, які мають допомогти вихованцям адаптуватися та покращити їхній стан, натомість з усього переліку був тільки психолог. Надати документи представнику Офісу психологиня не могла, плани роботи надавати не готова і врешті погрожувала звільнитися з роботи. Право на освіту тут не забезпечене, зазначили в Офісі уповноваженого з прав дитини.
Представниця Уповноваженого з прав дитини зазначила, що це далеко не весь перелік, що зафіксували під час моніторингового візиту. Зокрема, наразі побували у двох закладах на Львівщині та одному на Тернопільщині. І всюди виявили факти застосування до дітей психотропних препаратів. Про все зазначили у звітах та передали інформацію правоохоронним органам.
11 листопада готовий звіт моніторингової місії надіслали усім дотичним держструктурам та голові ОВА — з супровідним листом і проханням вжити заходів, повідомив «20 хвилин» представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Тернопільській області Олександр Криницький.
Він розповів, що моніторинг проводили після двох дзвінків на гарячу лінію Омбудсмена з інформацією, що у спецзакладі порушують права дітей. Дзвонили в жовтні і в листопаді, після чого моніторингова група вирушила в заклад. У складі команди було 12 фахівців.
Випадок секснасильства непоодинокий
— Зокрема нам стало відомо про факти сексуального насильства, на які керівництво закладу не відреагувало належним чином — щонайменше мали би повідомити правоохоронні органи про вчинення злочину, — каже Олександр Криницький.
Журналісти поцікавилися віком і статтю дітей, які чинили насильство і потерпіли від нього. Представник уповноваженого лише зазначив, що йдеться про непоодинокий випадок і що діти малолітні.
— Враховуючи, що це спецшколи і вихованці мають певні ментальні захворювання, у закладі не залучили фахівців, які мали би надати певну допомогу таким дітям, — каже пан Криницький. — Нами також зафіксовані факти психологічного насильства, тиску на дітей, у якості покарання дуже широко йшли погрози в бік дітей, що їх доправлять на лікування до психіатричного закладу. Як казали діти — до «психушки». Також виявили факти неналежного використання не за призначенням благодійної та гуманітарної допомоги.
Вона у закладі була. Її просто тримали у закритому приміщенні спецшколі, натомість дітям роздавати не поспішали. Були питання й до матеріально-технічного забезпечення.
— Ще є кричущі випадки лікування дітей з використанням психотропних препаратів без належного лікарського призначення, — підтвердив Олександр Криницький. — Всі обставини є у звіті. Ми надали зокрема й правоохоронцям доказову базу. Через чутливість тематики, розголошувати дані не можемо. Але зазначу, що діти мали відкритий доступ до психотропних препаратів. Зокрема й до аптечки, яка була в укритті…
Розпочали розслідування
В Офісі Генерального прокурора повідомили, що розпочали розслідування за фактами насильницьких дій в одному зі спеціальних навчальних закладів Тернопільщини.
— За результатами моніторингового візиту Представниці Уповноваженого з прав дитини до однієї зі спеціальних шкіл на Тернопільщині виявлено факти порушення прав дітей, у тому числі вчинення насильницьких дій щодо вихованців спеціального навчального закладу, — зазначили в Офісі Генпрокурора.
За інформацією поліції Тернопільщини, за цими фактами ювенальні прокурори Тернопільської обласної прокуратури розпочали кримінальні провадження за ст. 137, ст. 151, ст. 153, ст. 364 КК України. Йдеться про неналежне виконання своїх професійних обов’язків щодо охорони життя та здоров’я неповнолітніх, незаконне поміщення здорової людини у психіатричний заклад, сексуальне насильство, зловживання службовим становищем.
Як з’ясували «20 хвилин» у Тернопільській обласній прокуратурі 12 листопада, підозр нікому не оголошували.
Скільки коштів йде на школу
Омбудсман України Дмитро Лубінець повідомив, що їхня служба має право відвідувати заклади без попередження, аби контролювати додержання прав дітей.
— Як правило, коли приїжджає моніторингова команда, у нас вже є попередня інформація, що в даному закладі порушуються права дитини, — повідомив Дмитро Лубінець. — Інколи ми її отримуємо від громадських організацій, інколи — від самих дітей.
Омбудсмен говорить, що після візиту його команди до закладів, у захисників прав дитини вимагали вибачень та спростувань. Та нагадав, що за перешкоджання діяльності представникам його команди існує як адміністративна, так і кримінальна відповідальність.
— Непорушення прав дітей – має бути основним напрямком органів влади і місцевого самоврядування, — каже Дмитро Лубінець. — Я ці справи тримаю на особистому контролі.
Як повідомили в Офісі уповноваженого з прав дитини, на Новосільський спецзаклад за рік виділяють близько 23 млн грн. З них 18 йде на утримання приміщення, оплату комунпослуги і зарплату персоналу. Трохи більше 1 млн 300 тис йде на харчування дітей і близько 800 тис. грн — на додаткові прилади, які мали би допомогти навчатися і розвиватися. У спецзакладі на Тернопільщині представники Офісу омбудсмена побачили сенсорну кімнату. Вона облаштована близько року. Там є обладнання та ігри. Але все це… досі запаковане.
«20 хвилин» звернуться також із запитом до облради, аби з’ясувати, скільки коштів виділяли на утримання спецшколи і на що їх витрачали.
Проводять власне розслідування
У Тернопільській обласній раді розпочали службове розслідування за фактом виявлених порушень прав дітей. Про це повідомили на сайті облради 8 листопада.
«Відповідно до розпорядження першого заступника голови Тернопільської обласної ради Володимира Болєщука «Про проведення службового розслідування за фактом виявлених порушень прав дітей-вихованців Новосільської спеціальної школи Тернопільської обласної ради» створено комісію, перше засідання якої відбулося 8 листопада», — йдеться у повідомленні.
Комісію очолила Ірина Шумада – заступник начальник відділу фінансово-економічного планування, бюджету та обласних програм виконавчого апарату Тернопільської обласної ради. До складу комісії увійшли працівники апарату Тернопільської обласної ради і представники департаменту освіти і науки, департаменту охорони здоров’я та служби у справах дітей Тернопільської обласної військової адміністрації.
Члени комісії вирішили зобов’язати директора спеціальної школи надати ґрунтовні пояснення за всіма фактами виявлених порушень та провести наступне виїзне засідання безпосередньо у Новосільській спеціальній школі Тернопільської обласної ради.
Начальник Служби у справах дітей Ростислав Дрозд каже, що школа — заклад освіти. А їхня служба відповідає за дітей зі статусом сиріт і позбавлених батьківського піклування. У зазначеному закладі навчається таких восьмеро. Чи є серед їхніх підопічних діти, які зазнавали зокрема й сексуального насильства, інформацію поки не коментують.
Що кажуть у Службі дітей і освітяни
— Якщо йдеться про випадки булінгу між самими дітьми, директор інформує відділ освіти громади, створюють комісію, і фахівці Служби у справах дітей з’ясовують, чи це справді боулінг, складають програму роботи з такими дітьми — як з тими, хто вчинив насильство, так і з тими, хто його зазнав, — пояснив Ростислав Дрозд. — Якщо будуть в рамках розслідування встановлені випадки і факти, які свідчать про порушення прав дітей, тоді зможемо коментувати.
Керівницю закладу поки від посади не відсторонили, адже для цього треба підстава чи документальні підтвердження, а жодного листа чи то від уповноваженого, чи будь-якої іншої структури поки не отримували, повідомила «20 хвилин» начальниця Департаменту освіти та науки ОВА Ольга Хома. І зазначила, щойно документи отримають і підстава буде, виконають всі рекомендації.
— Що стосується освітнього процесу, — у суботу, 9 листопада, спеціалісти Департаменту освіти ОВА виїжджали до навчального закладу, перевірили особові справи усіх вихованців, — каже Ольга Хома. — Зарахування дітей до закладів освіти, в даному випадку до спецшколи, може відбуватися лишень за умови висновку інклюзивно-ресурсного центру. Усі особові справи мали ці висновки. Немає жодної справи, де такого висновку не було.
Діти навчаються за відповідними навчальними програмами, які власне стосуються спеціальної школи. Щодо інших заявлених порушень, у Департаменті все вивчатимуть, запевнила головна освітянка Тернопільщини.
«20 хвилин» намагалися почути позицію керівництва Новосільської спеціальної школи Тернопільської облради. Телефонували за різними номерами, зазначеними у довідках. Проте жодного разу протягом кількох днів ніхто так і не взяв слухавку. Тому ми публічно звертаємось до адміністрації спецшколи з проханням надати коментар щодо випадків, які виявили у закладі.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
Iren Abramets-Vakaliuk
Ігор Коменда
Володимир Малінович
Світлана Незбрицька
Брехню задля спасіння можна вибачити.