Білити дерева заборонено! Але хто цим займається?

Білити дерева заборонено! Але хто цим займається?

Навесні біля деяких будинків тернополяни проводять благоустрій після зими та білять дерева. Ми запитали у експертів, чи потрібно це робити. Що варто знати, аби побілка дійсно принесла користь дереву.

Дехто фарбує вапном не лише стовбури дерев, а й бордюри та електростовпи. На вулиці Богдана Хмельницького побілили фруктові дерева.

Біля будинку №26 на вулиці Торговиця пофарбували не лише дерева, а й бордюри.

Відео дня

На вулиці Федьковича ми побачили вибілені дерева, однак вапно вже обсипається.  

Опитування

Чи подобаються вам побілені дерева?

Чи є користь від побілки?

Ми запитали у експертів, чи варто навесні білити стовбури дерев та чи приносить це користь.

Тернопільський еколог Орест Сінгалевич пояснює – побілка дійсно може бути корисна, але лише для плодових дерев. Інші білити немає сенсу – це лише витрата часу та грошей для сумнівної краси. 

– Побілка дерев має користь для плодових дерев, причому для захисту дерев потрібно білити їх не навесні, а взимку, – радить еколог. – Це допомагає захистити плодове дерево від шкідників та сонячних опіків. А от декоративні дерева не рекомендується білити взагалі.

Для захисту фруктових дерев на своїй ділянці можна використати вапно. Це один з найбюджетніших способів, каже пан Сінгалевич.

– У промислових масштабах застосовують інші методи обробки і захисту плодових дерев. Побілка – це більш простий і домашній варіант. Але і йому є альтернатива, щоб захистити дерево від шкідників. Можна використовувати інші засоби для обробки. До прикладу – розчин з мідного купоросу, спеціальні засоби від шкідників тощо. Побілка також дозволяє захистити стовбур молодого деревця від сонця. Але білити чи не білити – це вже вибір кожної людини, особисто мені така «краса» не подобається. А от раніше, ще за радянських часів, це вважали гарним. Особливо вибілювали все біля військових частин, держустанов, — зазначає еколог.

Професійний лісник, садівник Теодозій Кухарський, який понад 20 років був науковим співробітником в інституті лісового господарства, каже – побілка дерев може принести користь, але здебільшого люди роблять це для краси. 

– Щоб побілка дійсно принесла користь для дерева – краще робити це у грудні, до настання морозів. Чому це важливо? Побілка захищає дерево від сонця взимку. До прикладу, цього лютого були теплі і сонячні дні. Стовбури дерев вдень від сонця гріються, а вночі, коли температура різко падає, виникають морозобійні тріщини. Побілка в такому випадку буде корисна, вона захищає дерево від прогрівання. Також білити варто дерева персиків. Покривати розчином їх треба повністю, а не тільки стовбур. Це захист від передчасного розпуску бруньок, якщо є потепління посеред зими, – каже він.

Пан Кухарський додає – побілка вапном не захищає від шкідників. У вапновий розчин треба додавати мідний купорос або інші речовини, які справді ефективні від комах. Але вапно можна використовувати для того, щоб знищити яйцекладки комах, які шкодять дереву. 

Скільки коштує побілити дерева

Ми дізналися ціни на вапно для побілки дерев. На Центральному ринку продають вапняну пасту від різних виробників. Коштує вона в середньому 10-15 грн за кілограм. Продають її як на вагу, так і фасовану по 4-5 кг в упаковці.

— Приблизно 3-4 кілограми йде на відро води, — радять продавці. – Щоб вапно не обсипалось за кілька тижнів – можна додати до розчину клей ПВА або звичайний шпалерний клей. 50-100 грамів на відро буде достатньо. Він коштує 20 гривень за 100 грамів. 

Продавці кажуть – «рецептів» розчину для побілок є чимало. Дехто додає мідний купорос, можна додавати глину та навіть коров’ячий гній.  

Побілка дерев та бордюрів – заборонена

Білити дерева та бордюри у містах заборонено. Про це йдеться у наказі Міністерства будівництва, архітектури та житлово–комунального господарства України від 10.04.2006 року.

У пункті 9.1.17. наказу йдеться наступне: «Забороняється білити вапном декоративні дерева і малі архітектурні форми (прим. ред. бордюри, загородження тощо)». Однак відповідальності за порушення немає. Тому багато людей продовжують це робити.

Ми звернулися в управління ЖКГ, аби дізнатися, хто ж займається цим у Тернополі. 

– До обов’язків управління ЖКГ та обслуговуючих організацій не входить побілка дерев. Ми цим не займаємося. Але деякі тернополяни продовжують білити дерева самостійно, або ж звертаються до своїх обслуговуючих організацій, щоб вони це зробили. Хоча побілка дерев заборонена, покарання за це не передбачене. Муніципальна інспекція також не може притягувати до відповідальності. Ми закликаємо тернополян не білити дерева та бордюри. Я вважаю, що це пережитки минулого. 

У міській раді додають, що побілка дерев не передбачена нормативними документами, тож це роблять містяни на власний розсуд. 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (8)
  • Андрійко М
    До речі, побілка бордюрів часто спасає від наїзду на них в темну пору доби, особливо там, де якісь кретини додумались утворити фігурні тротуари
  • Андрійко М
    Заборонено - це для тих, і для майна тих,  для кого писали наказ. Так що це все ні про що
  • Читач36
    Білити треба свіжозгашеним вапном.

    Свіжозгашене вапно вбиває різних хробаків і ненесе шкоди навколишньому середовищу.

    Віповідаючи на питання нище у коментарі:за кордоном не білять дерева тому,що на протязі року їх так поливають хімією,що ні один паразит не вижеве.
  • myvova83
    Чому ніде в світі не білять дерев, крім совєтського союзу?
    Читач12 reply myvova83
    У Туреччині обов'язково білять плодові дерева, а в великих містах - і звичайні, в залежності від виду. Але знання пересічного українця про Туреччину обмежується курортами, де пальми і фікуси, звичайно, не білять (хоча побілені стовбури пальм я бачила неподалік Коньї - це не курортне місто).  Плодові дерева також білять в європейських країнах. Особисто бачила у Німеччині та Великобританії. Загугліть "купити побілку для дерев" різними мовами, будете здивовані ;)
    Читач11 reply myvova83
    У Туреччині обов'язково білять плодові дерева, а в великих містах - і звичайні, в залежності від виду. Але знання пересічного українця про Туреччину обмежується курортами, де пальми і фікуси, звичайно, не білять (хоча побілені стовбури пальм я бачила неподалік Коньї - це не курортне місто).  Плодові дерева також білять в європейських країнах. Особисто бачила у Німеччині та Великобританії. Загугліть "купити побілку для дерев" різними мовами, будете здивовані ;)
    Читач36 reply myvova83
    Тому що там поливають деререва хімією так що ні один паразит не вижеве.Як думаєте що більше шкодить природі хімія чи вапно?
    Петрович топ reply Читач36
    Щось в нас дерева не виглядають від того здоровішими, швидше навпаки. Крім того, якось же живуть дерева в лісах, може таки не варто псувати вид міста цією радянською звичкою?

keyboard_arrow_up