Блаженніший Любомир Гузар — родом із Тернопілля

Блаженніший Любомир Гузар — родом із Тернопілля

26 лютого минула 90-а річниця з дня народження Верховного Архиєпископа Української Греко-католицької Церкви, кардинала Любомира Гузара. На його честь Тернопільська «Просвіта» спільно з Тернопільсько-Зборівською Архиєпархією УГКЦ організували вечір світлої пам'яті «Бути собою — це єдиний вірний шлях». Вечір відбувся в Тернопільському обласному краєзнавчому музеї.  

У Тернопільський краєзнавчий музей заходять гості та крокують до зали. У перших рядах сідають Боголюбивий Владика, єпископ-помічник Тернопільсько-Зборівської Архиєпархії УГКЦ Теодор Мартинюк та ректор Тернопільської вищої духовної семінарії ім. Йосипа Сліпого, отець Іван Римар. 

Зійшлися чимало місцевих, зала була переповнена.

— Блаженніший Любомир Гузар для кожного українця є уособленням такої людини, яка у своєму житті насправді реалізувала буття українців, — вважає Боголюбивий Владика Теодор.

Відео дня

Яким був Любомир Гузар?

Вечір пам’яті розпочався з молитви «Отче наш» у виконанні жіночого вокального тріо. 

Далі першим слово провадив Боголюбивий Владика Теодор. Він пригадав Блаженнішого Любомира таким, який він йому запам’ятався, коли мав честь особисто його бачити та спілкуватися з ним.

— Любомир Гузар мав багато позитивних рис. Найперше, це людяність. Зростаючи в еміграції, в США, Блаженніший ввібрав у себе всю людяність, що йому передали батько й мати. Разом з людяністю Блаженніший був дуже шляхетним. Він ніколи не нервувався, лише міг легенько виразити невдоволення. А ще вагомою рисою кардинала було те, що він з усіма знаходив спільну мову та мав хороше почуття гумору, що робило його близьким з народом, — зауважує єпископ. — Одного разу ми запитали Блаженнішого: «Звідки ви берете так багато ідей?» А він відповідає: «Мені ідей не бракує, мені слів бракує»».

Після спогадів владики семінаристи Тернопільської вищої духовної семінарії виконали декілька зворушливих пісень в пам’ять про Блаженнішого.

Зв’язок Гузара з Тернопіллям

А виявляється, що коріння родини Гузарів походить саме з Тернопільщини. Над такою дослідницькою роботою працював історик, краєзнавець Володимир Чистух. Він ще за життя Блаженнішого Любомира дослідив його тернопільське коріння, а через племінницю та похресницю архиєпископа Марію Рипан  результати дослідження пана Володимира дійшли до рук самого Гузара. 

Володимир Чистух дослідив, що дід Любомира Гузара Лев Гузар народився в селі Завалів, що на Підгаєччині. а Любомирів прадід Дмитро Гузар 52 роки очолював Завалівську парохію і там похований з дружиною. Любомир Гузар навіть згадував, що побував на могилі прадіда. 

А найбільше, що вразило ще тоді живого Любомира, що його рід мав тісні стосунки з Іваном Яковичем Франком. Він навіть приїздив у Завалів на Великдень до родини Гузарів у 1883 році. 

Також Володимир Чистух простежив багато ювілеїв у цей рік в родині Гузарів: 90-ліття з уродин Любомира Гузара, 200-ліття з уродин прадіда Дмитра Гузара, також ювілейні дати з дня народження дідів Любомира: Лева Гузара та Луки Демчука, приїзду Івана Франка до родини Гузарів, будування нової кам’яної церкви в селі Завадів. Саме тому Синод УГКЦ своїм рішенням від 2 лютого оголосив 2023 рік — рік родини Гузарів на Тернопільщині.

Також до слова доєдналася Галина Груць, доцентка кафедри педагогіки та менеджменту освіти ТНПУ ім. В. Гнатюка. Вона розповіла присутнім про морально-духовне виховання сучасної української молоді за Любомиром Гузаром та навела низку цитат Блаженнішого, що стануть у пригоді для батьків і не тільки. А в кінці розповіді прочитала одну надважливу постанову Блаженнішого:

— Любити Україну — це любити українців, — казав він.  — Україна поділяється не на схід і захід, а на тих, хто її любить і хто її не любить. Молитися і працювати, і тоді буде справжня перемога, буде Україна такою, як має бути — квітучою та успішною — заповіт Блаженнішого Любомира нам, живим, і ще ненародженим.

А розчулив усіх своїми розповідями кандидат історичних наук, політолог, доктор політичних наук, громадський діяч, професор ЗУНУ та військовий Микола Лазарович. Він розповів декілька події із життя під обстрілами, де кожен на межі життя і смерті та що його рятувало від смерті.

— У цей час, коли ми були під обстрілами, моїй сестрі приснилась покійна мама і сказала їй молитися за мене… А коли ми з побратимом врятувались від смерті, від мовив до мене: «Ти або намолений, або хтось дуже щиро за тебе молився», — згадував Микола Васильович. — І головне, що я виніс з цього, — потрібно завжди допомагати один одному, сьогодні ти допоміг, а завтра тобі допомогли.

І наостанок керівниця абонентського відділу Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки та просвітянка  Віра Горошок розповіла, які книги про Любомира Гузара можна взяти в їхньому відділі: Оксани Климончук «Любомир Гузар», Ольги Опанасенко «Любомир Гузар», «Про гріхи і чесноти» самого архиєпископа. Каже, що дуже зворушливою книгою є «Найдорожча мати», в основу якої лягли листування о. Любомира Гузара з матір’ю.

Автор Андрій Менько

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up