Партнер рубрики Події

"Червона рута" і "Водограй": як усе було 50 років тому? (ФОТО. ВІДЕО)

"Червона рута" і "Водограй": як усе було 50 років тому? (ФОТО. ВІДЕО)

13 вересня 1970 року пополудні з Театральної площі Чернівецька телестудія перед багатотисячним натовпом на всю Україну транслює “Червону руту” і “Водограй”.

Про пам'ятний день в історії і два геніальні твори Володимира Івасюка написав на своїй сторінці у facebook журналіст Михайло Маслій.

- Нев'янучим Господнім творінням — "Червоній руті", яка стала генетичним кодом українців, і "Водограю" — піввіку!!! - йдеться у дописі. - І хоча наш народ вибрав і виокремив для себе "Червону руту", нині маємо подвійне свято Івасюкового генія: по праву підносимо Володі ”червону руту” визнання і оточуємо його незабутнє ім’я ”водограєм” любові!

1970 рік, сонячний теплий осінній недільний тринадцятий день вересня. Пополудні з Театральної площі Чернівецька телестудія перед багатотисячним натовпом на всю Україну транслює “Червону руту” і “Водограй”. На площі й сусідніх вулицях зупиняється транспорт...

Відео дня

Після цього виступу мільйони людей вбачатимуть у піснях Володимира Івасюка вираження своїх почуттів.

Тепер, на віддалі часу, можна і треба сказати, що ці твори, без перебільшення, розбудили приспану всілякими заборонами українську націю, вони полетіли в небесну височінь, щоб ніколи уже не приземлятися.

Після закінчення третього курсу Чернівецького медінституту Володя почав працювати над піснею ”Червона рута”. Хоча й до цього було багато пісень про загадкове зілля — руту–м’яту, але саме ”Червоній руті” судилось полонити стільки сердець своїми ліричністю та романтизмом.

Коли Володя запропонував показати ”Червону руту” й ”Водограй” у передачі Українського телебачення ”Камертон доброго настрою”, з’ясувалось, що нікому виконати жіночу партію, оскільки всі роз’їхалися на літні канікули.

Тоді запросили володарку чудового сопрано, вчительку музичної школи №1 Олену Кузнєцову, і разом з нею Володя впродовж двох тижнів давав життя новій пісні.

Шкода, що передача транслювалася в прямому ефірі, тому не зберігся її запис. Лише завдяки тодішньому телеоператорові Чернівецького телебачення Петрові Хащіюку (на жаль, давно уже покійному) збереглися унікальні знимки того святкового і незабутнього свята Івасюкового генія. За кілька місяців до несподіваної смерті на своїй сторінці у ФБ Валерій Громцев додав важливу деталь: «Червону руту» вперше заспівали Володимир Івасюк і Ляля Кузнєцова. Супроводжував пісню легендарний ансамбль «Карпати» під моїм керівництвом. До речі, другим голосом у присвіві співав я»...

Власною рукою молодий український геній Володя Iвасюк у 1971 році в журналі «Україна» дописав до свого імені й звукорежисера Чернівецького телебачення Василя Стріховича, як автора пісні «Червона рута».

Перше публічне виконання пісні “Червона рута” відбулося на сцені Чернівецької філармонії в жовтні 1970 року під час творчого звіту обласної спілки композиторів. Її заспівав вижницький ансамбль «Смерічка» Левка Дутковського (солісти Василь Зінкевич і Назарій Яремчук). Невдовзі фірма грамзапису «Мелодія» в серії «Українська естрада» записує пісню Володі Івасюка «Червона Рута» у виконанні колективу Левка Тарасовича. Так народився перший грамзапис і публікація пісні. Наступний 1971 рік був не менш успішнішим в історії Володимира Івасюка і «Смерічки» Левка Дутковського — у серпні знято культовий музичний фільм «Червона рута», в якому солісти ансамблю та викладач культосвітнього училища Софія Ротару зіграли головні ролі. Володю Івасюка і солістів “Смерічки” Василя Зінкевича та Назарія Яремчука запросили виконати пісню у телеконкурсі “Пісня-71” під супровід оркестру Юрія Силантьєва. Пісня Володимира Івасюка «Червона рута» стала найкращою в СРСР.

«Мені «Водограй» більше до вподоби, ніж «Червона рута», — через неординарність в оркестровках, мелодиці, психології подання музики, — визнавав Василь Стріхович. — Мій запис «Червоної рути» у Чернівцях 1970 року відрізняється від того, який звучав у Москві на «Пісні–71».

Московський диригент Юрій Силантьєв, який з особливою теплотою ставився до Володі, вніс свої «корективи», і в деяких моментах твір втратив свій колорит. Хоч на перший погляд воно не особливо відчувалося.

Пісню полюбили повсюди. Та й співали її три легені–красені — Василь Зінкевич, Назарій Яремчук і Володя Івасюк. Цікавим був телезапис «Водограю» на Центральному телебаченні у Москві для популярного на той час Всесоюзного телефестивалю «Пісня–72». Коли прозвучала пісня, російська співачка Ольга Воронець схвильовано визнала: «Нада же, как пацанов прінялі! І што у мєня за звук бил такой?..» Ой, різного було. Не раз запитували у Левка Дутковського, Назарія Яремчука, Василя Зінкевича, де робили запис фонограм тої чи іншої пісні. Якщо це було у Москві, то хлопці відповідали, що у Ленінграді, якщо в Ленінграді — казали, що у Москві. Все ж повсюди визнавали професійність і «качєство». Якби відповіли, що у Чернівцях у якогось Стріховича, то негайно би змусили переписати. Хоч з роками я вже мав славу й у Москві, куди мене запрошували на запис різних передач.

До речі, Москва залюбки брала все нове українське. Благо, талантів і нових пісень нам ніколи не бракувало. А як на «ура» пройшов український музичний телефільм «Червона рута»! Правда, москвичі наполягали, щоб там прозвучали аж три пісні російських авторів. Ми ж ухитрилися записати одну. Ніхто не зміг повторити того, що колись зробили «Смерічка» Левка Дутковського і Софія Ротару. Більше від них українських пісень на всьому пострадянському просторі не заспівав ніхто».

- Фото Петра Хащіюка мені пощастило здрукувати в Тернополі з його зашкарублої і покрученої часом плівки в кінці 1990-их у фірмі "Кодак", де працювали фірмачі і витягнули якість, - пише пан Маслій. - А ось Петро, який багато років був телеоператором корпункту Українського телебаченні в Тернопільській області, невдовзі повернувся у рідні Чернівці, де й помер. Царство небесне...

До речі, у коментарях до свого допису Михайло Маслій написав ще багато подробиць про усе і усіх, хто посприяв появі пісні, яка стала однією з найвідоміших українських пісень у світі.

Довідка

Текст пісні за Вікіпедією.

Ти признайся мені,
Звідки в тебе ті чари,
Я без тебе всі дні
У полоні печалі.
Може, десь у лісах
Ти чар-зілля шукала,
Сонце-руту знайшла
І мене зчарувала?

Приспів:
Червону руту
Не шукай вечорами, -
Ти у мене єдина,
Тільки ти, повір.
Бо твоя врода -
То є чистая вода,
То є бистрая вода
З синіх гір.

Бачу я тебе в снах,
У дібровах зелених,
По забутих стежках
Ти приходиш до мене.
І не треба нести
Мені квітку надії,
Бо давно уже ти
Увійшла в мої мрії.

Приспів

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
16:05 Чи будуть в Україні додаткові вихідні на Великодні свята 15:28 Із 23 квітня тернополянам можуть вимикати світло у «пікові» години 14:55 Біля Тернополя зіштовхнулися автобус та бус: є постраждалі 14:40 У Тернополі віддали честь полеглому Героєві під час руху колони «На щиті» (ВІДЕО ДНЯ) play_circle_filled photo_camera Від читача 13:35 Українські поліцейські ліквідували шахрайський call-центр в Одесі, де громадян Чехії ошукали на 5,5 мільйонів гривень 14:15 Якою буде ціна на газ з 1 травня: є рішення «Нафтогазу» 13:36 Тернополянин зняв в оренду неіснуюче житло. Як дізнатись чи квартира, яку ви знайшли — реальна 12:56 Українські консульства в Польщі та інших країнах призупинили роботу з чоловіками мобілізаційного віку 12:22 У яких лікарнях Тернопільщини можна отримати допомогу при інсульті 11:43 На Гайовій та Сахарова ремонтують двори та тротуари. Пишіть в коментарях вулиці, де це необхідно також 11:05 Омбудсмен перевірить дитячу бібліотеку в Тернополі після конфлікту працівниці та переселенців 10:25 В Тернополі чоловік отримав два роки тюрми за те, що чинив опір патрульним 09:37 Електронний кабінет військовозобов’язаного: коли має запрацювати та чи всі повинні створити 09:00 У лікарні помер 21-річний воїн Денис Каразія з Кременецької громади 08:01 Безоплатне житло, виплати та субсидія: як переселенцям отримати допомогу на Тернопільщині 22:00 На Тернопільщині цього тижня дощитиме 21:00 Тютюн, алкоголь, нездорове харчування і гіподинамія: Ляшко назвав загрози для розвитку хвороб 20:00 Жителька Хмельниччини намагалася відкупитися від поліції за п'яну їзду 19:03 Скільки коштує зібрати великодній кошик: як змінилися ціни за рік у Тернополі photo_camera 18:30 Єгері 68 бригади знищують «тернопільськими» FPV дронами ворожу спецтехніку - Сергій Надал ( пресслужба Тернопільської міської ради)
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up