- Ми давно були готові до розкопок, бо це історія нашого міста, але потребували підтримки, - розповідає директор охоронної археологічної служби України «Подільська археологія» Богдан Строцень. - Зараз у нас є підтримка від влади. Ми розробляємо проект реконстуркції укріплень замків, які ще можна відновити. Це від цього місця - поруч з закладом "Шинок" і до замку.
Як пояснює пан Строцень, для початку потрібно знайти залишки стіни. Тоді можна буде виготовити проект для реконструкції призамкової території. В першій половині дня над розкопками працюють студенти-історики, а в другій - волонтери.
- Ми розпочали дослідження, - каже Богдан Строцень. - Наше завдання - знайти стіну. Ми працюємо в шарі XX століття, який насипався поруч з бастіоном. Більше коментарів я зможу дати, коли ми знайдемо стіну.
Поки археологи знайшли речі XX століття, але вони ще не досліджені. За словами Богдана Cтроценя, окрім того, що це перші знахідки розкопок, великої цінності ці речі не мають. Востаннє розкопки біля Замку проводили кілька років тому.
- Тернопільщина вперше ввійшла в програмиу транскордонної співпраці з Європейським союзом, - коментує Леонід Бицюра. - І ці розкопки один з перших проектів. Зараз ми на фазі підготовки кошторису, який буде вкладений у цю програму.
Вперше за 25 років у Тернополі поставили на облік перший підземний обʼєкт. Під час сесії міської ради, 28 липня, у програму охорони культурної спадщини внесли деякі поправки.
- Є три додаткових блоки. Перший - знакування пам'яток архітектури та археології, - каже пан Бицюра. - Другий блок стосується розкопок. А третій - я його умовно називаю відтворення історичного архітектурного обличчя міста. Він наповнений ідеями наших скульпторів, архітекторів, істориків та просто активних людей, які хотіли б додати певні цікавинки у наше місто. Одна з ідей - відтворення чавунної колонки XIX століття на вул. Валовій.
Розкопки та відновлення історичних обʼєктів можуть затримувати більшу кількість туристів у місті, вважає Леонід Бицюра. Тернопіль хочуть зробити ключовою точкою у маршруті туриста.
- Проблема Тернополя у тому, що Друга світова знищила усе місто - в нас дуже мало памʼяток архітектури, як затримували б туриста більше ніж на пів дня, - додає посадовець. - І це проблема, бо турист не залишається на ночівлю. А економіка показує, що турист, який ночує, приносить в півтора-два рази більше коштів.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер