Чи можливі дострокові вибори і чи загрожує Тернопільщині об’єднання із сусідами — В’ячеслав Негода

Чи можливі дострокові вибори і чи загрожує Тернопільщині об’єднання із сусідами — В’ячеслав Негода
  • Законопроект про зміни до Конституції може бути внесений не раніше як після припинення воєнного стану.
  • В Україні реформа з децентралізації має бути продовжена і завершена. Про це говорять очільники влади, це розуміють і підтримують наші закордонні партнери.

«Сьогодні немає підстав говорити про дострокові вибори. Адже для цього потрібно внести зміни до Конституції, а це можливо зробити після припинення воєнного стану, — повідомив «20 хвилин» В’ячеслав Негода, керівник Офісу Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України. — Нам краще розраховувати на швидку перемогу. Вибори, зокрема й місцеві, заплановані на 2025 рік».

Чи голосуватимуть ті, хто виїхав за кордон

Потрібно ще вирішувати питання, а чи всі після війни збережуть своє виборче право? Частина потенційних виборців під час війни не має паспорта громадянина України, декому потрібно відновити громадянство. Вирішити питання, як голосуватимуть ті, хто виїхав з України, а частина з них, як вказують результати опитування, не планує повертатись додому, хоча залишається громадянами України та має право голосувати. Гостро стоїть і питання щодо колаборантів, які перейшли на бік держави-агресора, але колаборантами ще не визнані судами — ці всі питання потрібно вирішувати ще до проведення виборів усіх рівнів.

Для того, аби проводити дострокові вибори, потрібно зокрема вносити зміни до Конституції України, а це можливо зробити не раніше як після припинення воєнного стану, повідомив В’ячеслав Негода під час зустрічі з журналістами «Школи ефективних медіа», яку організував Український кризовий медіа-центр у рамках Програми USAID DOBRE.

Відео дня

В’ячеслав Негода, нагадаємо, — колишній міський голова Тернополя, є одним із авторів та ідейним натхненником децентралізації в Україні. Протягом дев’яти років він реалізовував завдання реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади на посаді заступника Міністра, а зараз очолює Офіс Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України, метою якого є організація діяльності з питань, що стосуються продовження реформ у сферах розбудови ефективної системи місцевих органів влади, упорядкування і розмежування повноважень місцевого самоврядування і органів виконавчої влади на засадах децентралізації.

Реформа децентралізації: що треба змінити

— Конгрес — це не орган влади, але вся влада — у ньому, — так охарактеризував В’ячеслав Негода структуру, в якій працює. — Це великий майданчик, на якому є можливість створити умови для комунікацій між місцевими та центральними органами влади для вирішення актуальних проблем. Він, що важливо, дає змогу виробити більшу взаємну довіру між органами влади і стимулює їх бути чесними та відкритими.

За словами В’ячеслава Негоди, в Україні реформа з децентралізації має бути продовжена і завершена. Про це говорять очільники влади, це розуміють і підтримують наші закордонні партнери. Також результати реформи місцевого самоврядування та децентралізації влади повинні бути закріплені в Конституції України, зокрема:

  • визначити нову систему адміністративно-територіального устрою України;
  • гарантувати матеріальну та фінансову основу місцевого самоврядування;
  • визначитися із системою влади на регіональному на субрегіональному рівнях;
  • запровадити інститут префектів та переформатувати місцеві державні адміністрації в органи префектурного типу;
  • закріпити адміністративний нагляд за законністю рішень.

В’ячеслав Негода зазначив, що законопроект про зміни до Конституції може бути внесений не раніше як після припинення військового стану, а далі потрібно привести чинне законодавство у відповідність до оновленого Основного закону України.

Чи існуватиме Тернопільська область?

— Щоби закріпити реформу місцевого самоврядування та децентралізації влади в Конституції України, потрібно розробити пакет основних законопроектів, а саме: проєкт внесення змін до Конституції України в частині децентралізації, проєкт закону про місцеве самоврядування (нова редакція) та проєкт закону про префектів, — пояснив В’ячеслав Негода.

Чи можливе у рамках децентралізації об’єднання Тернопільщини з іншими областями, про що неодноразово обговорювалось на різних рівнях, В’ячеслав Негода тут був категоричним.

— Ніяких змін щодо об’єднання на рівні областей не буде! — відповів В’ячеслав Негода «20 хвилин». — Цю тему витягають зі скрині періодично на рівні політичного бомонду. Яку мету переслідують, — питання не до мене. Але це розмови і не більше.

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (1)
  • Nin Ja

    Навіщо публікувати цього престаркуватого недоумка?

keyboard_arrow_up