Ковід відступив? Чи загрожує новий штам «Дельта» тернополянам – коментують експерти

Ковід відступив? Чи загрожує новий штам «Дельта» тернополянам – коментують експерти

Уперше в області 29 червня не зафіксували жодного нового випадку захворювання на коронавірус. Упродовж кількох тижнів кількість хворих поступово знижуються. Однак чи не повернеться недуга знову? Що кажуть інфекціоністи та чим небезпечний новий штам «Дельта». Аналізуємо.

Минулого року медики очікували, що в літній період буде спад пандемії у зв’язку з потеплінням. Однак тоді прогнози не збулися. Цього року ситуація інакша – з настанням тепла кількість хворих істотно знижується.   

Кількість хворих зменшується

Впродовж останніх кількох днів у області та місті медики спостерігають позитивну динаміку захворюваності. Станом на ранок 29 червня, не виявили жодного нового хворого.

Динаміку захворюваності можна побачити на нашій інфографіці. Як бачите, найбільший пік захворюваності припав на 8 квітня. Тоді за добу виявили 795 нових випадків захворювання.

Відео дня

Після цього поступово кількість нових випадків почала зменшуватися. Уже наприкінці травня за добу не виявляли більше, ніж 100 нових хворих. Протягом останнього тижня фіксують одиничні випадки захворювання. Така динаміка була лише на початку карантину.

Ковід ще не відступив?

Ми поспілкувалися з відомим лікарем–інфекціоністом, доктором медичних наук та професором Василем Копчею. Він з перших днів пандемії лікує хворих. Професор застерігає – хоча ситуація наразі хороша, це ще далеко не кінець пандемії.

– Ті люди, які вже перехворіли, набули стійкого імунітету, – пояснює медик. – Ми бачимо, що в літній період рівень захворюваності істотно впала. Це пов’язано з тим, що люди повиходили на вулиці, а там ризики інфікування дуже малі, тому немає умов для реалізації механізму передачі. Але коли буде похолодання – ковід повернеться, адже люди знову будуть концентруватися в закритих приміщеннях. Захворюваність очікувано виросте. Тому не треба думати, що з епідемією покінчено. Який саме буде спалах – менший чи навіть більший, ніж ми мали – невідомо. Прогнозувати щось важко.

Також свій вплив на покращення ситуації дає те, що значна частина населення вже перехворіла, а частина – вакцинувалась, хоча щеплення не гарантує того, що ви не захворієте – наголошує професор. Вакцинація допоможе перенести хворобу в легшій формі та уникнути тяжких ускладнень.

– Те, що ми зараз спостерігаємо – відбувається і в Європі, де захворюваність також різко впала. Але ніхто ще не заявив, що пандемія закінчилась, – наголошує професор.

У лікарнях менше хворих

Ситуація в лікарнях теж значно краща. Як кажуть медики – саме ситуація в лікарнях відображає справжню картину.

У медзакладах, станом на 29 червня, –  23 хворих на COVID-19.  У Тернопільській міській лікарні швидкої допомоги перебуває 15 хворих на COVID-19. 5 хворих - на кисневій підтримці через маску. 2 – на кисневому концентраторі. 1 людина у лікарні з підозрою.

У Тернопільській лікарні №2 – 8 хворих з COVID-19.  7 хворих – на кисневій підтримці через маску.

У Тернопільській лікарні №3 та міській дитячій лікарні хворих на коронавірус немає.

Загалом за час пандемії в області, за офіційними даними, захворіли 70023 особи. На жаль, 1199 людей померли.

– Наразі хворих у лікарнях небагато, – продовжує Василь Копча. – Як ми помітили, що симптоматика за останній час не змінилась. Люди як хворіли, так і продовжують хворіти. Важкі випадки як були, так і є. Але, безумовно, за увесь час прояви ковіду стали інакші. Якщо порівнювати хворобу зараз і рік тому – це різні речі.

Професор каже – якщо на початку пандемії хворіли та помирали переважно люди похилого віку та ті, хто мали супутні хвороби, то тепер в лікарнях багато молодих людей.  

Чим загрожує «Дельта»

З’явився і новий страх – штам коронавірусу «Дельта». Його ж називають індійським та португальським. Саме цей штам наразі поширений на території Російської Федерації, де кількість хворих останнім часом різко збільшується.

Чи не стане новий штам причиною нового спалаху в Україні?

Епідеміолог та доктор медичних наук Наталія Виноград під час одного з останніх інтерв’ю розповіла про особливості нового штаму, який вже виявляли в Україні.  

–  Чи викличе новий штам нову хвилю пандемії – це питання складне та не має однозначної відповіді, – каже професорка. – Україна велика, є великі проблеми в Росії, і ми розуміємо, що східні території через міграційні процеси є в зоні високого ризику поширення. Друга обставина, яка може вплинути на зміну епідемічної ситуації, – це міграційні процеси. Люди повертаються з відпочинків. Дуже багато з тих держав фіксують в себе захворювання.

Епідеміолог каже – особливість нового штаму – у швидкості поширення. Заразитись ним можна дуже швидко.

– За офіційними даними, які озвучили фахівці ВООЗ, щоб сталось інфікування людини попередніми штамами, треба було перебувати в зоні зараження 15 хвилин, то наразі, мутації привели до того, щоб сталось зараження новим штамом, потрібно 5–10 секунд, – пояснює Наталія Виноград. – У зоні ризику зараження будуть всі, хто перебуває поруч з хворим.

Професор Копча каже, що поширення нового штаму в Україні та на території Тернопільщини – справа часу, та припускає, що цей штам стане домінуючим восени з приходом похолодання.

– «Індійський» штам («Дельта»), який вже називають «португальським», бо він там зайняв левову частку, був очікуваний, – каже лікар. – Вірус постійно мутує та бореться та адаптується до мінливих умов довкілля. Найбільш адаптований вірус той, який має найменшу інфікувальну дозу. Також ми спостерігаємо, що зараз хворіють ті, хто раніше хворів рідше - молоді люди. Новий штам може мати вищу вірулентість – хвороба перетікає у важчій формі.

Чи є він в Тернополі – невідомо. На жаль, українські лабораторні центри не мають змоги визначати штами вірусу.

– Вірус розповсюджується дуже швидко, – каже професор. – Тому найближчим часом він буде і у нас, а можливо він вже є тут. На жаль, в Україні немає лабораторій, які можуть досліджувати та визначати штам вірусу. Такі є за кордоном. Тому ми можемо лише припускати, які саме штами вже можуть циркулювати у нас.

Однак імовірність того, що поява нового штаму викличе новий спалах влітку мала, хоча медики не виключають і такий варіант розвитку подій.

– Людина може захворіти вдруге і навіть втретє, – пояснює професор. – У теорії, такі люди повинні переносити хворобу легше при повторному інфікуванні, бо в організмі є антитіла. Але при коронавірусі ця закономірність часто не спрацьовує, і можна хворіти вдруге навіть тяжче. Однак загалом після хвороби формується стійкий імунітет. Тому абсолютна більшість людей, які перехворіли, захищені від нового штаму. Тому післяінфекційний імунітет має свій значний вплив на інфекційний процес.

У обласному лабораторному центрі підтверджують, що більшість людей, які перехворіли, мають стійкий імунітет. Як розповів епідеміолог Володимир Паничев, близько 0,1% жителів області, у яких виявляли ковід, хворіли повторно.

Тому не забуваємо, що карантин триває. Звичайно, всі втомилися, але від того, як ми будемо виконувати карантинні вимоги, буде залежати, скільки нам ще доведеться жити з пандемією.

Також медики радять більше часу проводити на вулиці, дбати про своє здоров’я та зміцнювати імунітет. Це допоможе, коли захворюваність знову піде вгору.

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (1)
  • Галина Павлівна
    Ніхто нічого передбачити не може! Може все закінчитися, а може раптово спалахнути знов. Берегтися треба.

keyboard_arrow_up