Чому у коледжі збирають донат на ЗСУ готівкою, а не на рахунок?

Батько студентки звернувся до редакції за допомогою, аби з’ясували, на що збирають гроші зі студентів, і чому готівкою, не вказуючи рахунків. У коледжі запевняють, що всі збори — виключно ініціатива студентів, і донат — справа добровільна. «20 хвилин» розбиралися у ситуації.
Донька навчається у Галицькому коледжі Тернополя. І зранку вислала батькам повідомлення, що потрібно здати кошти. Нібито для ЗСУ. І нібито це добровільно, але в повідомленні зазначили, що як студенти не погоджуватимуться, звертатися до їхніх батьків, але щоб кошти були. Таке повідомлення надіслав до редакції мешканець Тернопільщини Іван П. (на прохання читача, аби його донька не мала проблем у закладі, ми змінюємо його дані. Справжні є у редакції — прим. авт.).
Кому кошти — не зрозуміло
— Прохання розібратись, чому замість сніданку моя дитина має донатити не на рахунок, а в чиюсь кишеню, — просить читач. — Я особисто за можливості перекидаю кошти на придбання дронів окремим бригадам, але на рахунки організацій, яким довіряю. А тут дітей примушують здати готівку. Куди ці кошти підуть, кому, на які потреби — не зрозуміло. І це вже переходить рамки здорового ґлузду.
У розмові з журналісткою чоловік пояснив, що ні до куратора групи, ані до адміністрації закладу, де навчається донька, не звертався. Натомість його цікавить, чи гроші справді підуть на ЗСУ. На підтвердження своїх слів він надіслав редакції скрін повідомлення.
Там і справді немає чітких пояснень, кому і на що збирають кошти, а також відсутній рахунок, на який можна задонатити. І форма прохання здати кошти більш нагадує примусову. І це все нагадує партійні методи комуністичних часів, скаржиться тернополянин.
Усе — ініціатива студентів?
Натомість директорка Галицького коледжу Марія Баб’юк запевнила журналістку «20 хвилин», що збір добровільний, ініціатива — студентська. І пояснила, чому збирали готівку, не вказуючи рахунків.
— Запевняю, що ані я, ані адміністрація коледжу, ані викладачі не мають до збору коштів жодного стосунку — це суто справи студентського уряду закладу, — запевнила журналістку Марія Баб’юк. — Студенти зібрали 30 тисяч гривень, перерахували кошти на рахунок управління ЖКГ міськради, а днями садитимуть іменне дерево. Всі перераховані нашими студентами кошти спрямують на ЗСУ. Надіслали мені лише копію квитанції, які надаю і вам.
Дерево садитимуть на вул. Листопадовій. У такий спосіб підтримують акцію від міськради.
Інформацію щодо акції, про яку згадує директорка, нагадаємо, нещодавно оприлюднили на сайті міськради.
«Від 17 березня у Тернополі триває другий етап благодійної акції «Підтримай ЗСУ – Посади іменне дерево». Кожен охочий може зробити внесок на закупівлю дронів для ЗСУ, обрати локацію та висадити дерево, яке доглядатимуть комунальники упродовж періоду приживлення. Для кожного дерева виготовляється і встановлюється іменна інформаційна табличка», — йдеться на сайті міськради.
За умовами акції, можна обрати місце та породу дерева, яке саджатимуть. Скажімо,
висадження катальп на Дамбі Тернопільського ставу, липи на вул. Коперника чи на вул. Патріарха Мстислава обійдеться у 15 тис. грн. Посадити катальпу на вул. Руській чи Юліуша Словацького, або Патріарха Йосипа Сліпого, — потрібно задонатити 20 тисяч гривень. За донат у 30 тисяч гривень можна висадити клен гостролистий на вул. Листопадовій, або сливу Піссарда на вул. В’ячеслава Чорновола. За посаджену катальпу або липу на Михайла Грушевського, а також за тюльпанове дерево з вашою табличкою на вул. Петра Конашевича-Сагайдачного, поблизу Архикатедрального Собору Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці, також треба задонатити 30 тис. грн.
Умови і як долучитися, опублікували на сайті міськради.
Збір — на дрони
Марія Баб’юк запевняє, що наступний збір — на 3-тю штурмову бригаду полку «Азов» — теж ініціатива студентів. Воїни звернулися до управління освіти і міськради за допомогою, аби придбати безпосередньо на одному з підприємств дрони для бригади (нам відома локація, але ми не називаємо з питань безпеки — прим. авт.). Вони дуже добре себе показали у роботі, і саме їх планують закупити та передати вже у квітні представникам бригади, які приїдуть до Тернополя.
Чому не кожен на рахунок — теж пояснила. Студенти хочуть зібрати певну суму, аби бачити, чи вдасться придбати один, чи більше дронів. Якщо кожен скидатиме кошти окремо — навряд чи буде порядок і чи можна буде відстежити кількість зібраних коштів від певного закладу.
— Викладачі теж долучаються до зборів, деякі проводимо без участі студентів, вже в такий спосіб придбали та передали антидронову рушницю, рефрижератор та іншу допомогу, — каже Марія Баб’юк. — Я попередила викладачів, аби жодні кошти зі студентів не збирали. Всі збори, які проводять, — це суто ініціатива і справа студентського уряду закладу.
— Щодо останніх зборів, усім старостам груп Уляна Попович, віцепрезидент студентського уряду, переслала квитанцію про оплату — у той же день, коли оплатили на рахунок, — запевнила Марія Баб’юк та надала редакції копію документу.
З батьків ніхто зі скаргами чи питаннями щодо зборів коштів до адміністрації чи керівника закладу не звертався. Якщо виникають якісь питання, Марія Баб’юк просить звертатися до неї чи президента студради.
Вже зібрали 1,7 млн грн
Щодо акції, чому такі суми, куди йдуть кошти і де можна побачити звітність, журналісти поцікавилися в міськраді.
— Це вже друга подібна акція в місті, яка має подвійне значення — сприяє озелененню міста та водночас підтримує Збройні Сили України, — повідомила речниця міськради Мар’яна Зварич. — У рамках заходу кожен охочий може зробити добровільний внесок. Усі кошти спрямовується на закупівлю дронів для українських військових.
Під час минулорічної акції тернополяни зібрали понад 1,7 млн грн. На ці кошти закупили 196 FVP-дронів моделі «ТАРКУС-7.1», які вже передали до п’яти військових частин:
35-й батальйон – 76 дронів;
82-й батальйон – 30 дронів;
В/ч А4599 – 30 дронів;
В/ч А2772 – 30 дронів;
В/ч А4030 – 30 дронів.
Звіт за минулу акцію тут.
За цьогорічні донати також придбають дрони і передадуть нашим захисникам, запевнила Мар’яна Зварич і додала, що про оголошення закупівлі та передачі техніки інформуватимуть на сайті міськради додатково.
Що входить до озвучених донатів у 15, 20 і 30 тисяч гривень? Як пояснюють журналістам у міськраді, це: вартість саджанця, його доставка, висадження, виготовлення та встановлення іменної таблички, а також подальший догляд за деревом. Проте скільки саме і що вартує, погодилися відповісти на інформаційний запит. Журналісти надіслали його до міськради, а коли отримаємо відповідь, опублікуємо.
Від редакції
Коли матеріал вже був готовий до друку, керівниця коледжу повідомила журналістів, що іменне дерево студенти вже посадили на вул. Листопадовій, поблизу міськради.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
Неля Хома
Сергій
mary
Irina Faka