Демонтували плити та зрізали дерева: подробиці ексгумації останків радянських солдат у Тернополі

Демонтували плити та зрізали дерева: подробиці ексгумації останків радянських солдат у Тернополі
 • На території меморіалу та братської могили загиблих радянських військових у Другій світовій війні, що на Микулинецькому кладовищі, почали демонтажні роботи. Комплекс планують перенести на інше кладовище. 
 • Як зараз виглядає кладовище та чи проводили ексгумацію останків радянських військових? Ми дізналися. 

Меморіал та братська могила розташована на головній алеї Микулинецького кладовища. Поруч – місце, де ховають загиблих Героїв у російсько-українській війні. 

У березні у міській раді повідомили, що меморіальний радянський комплекс перенесуть на міське кладовище біля села Довжанка. Також ексгумують останки радянських солдат. Їх перепоховають.

Демонтували частину плит

Роботи з перенесення комплексу вже розпочали. Наразі демонтували частину плит з іменами солдат. Як ми помітили, деякі ще залишились позаду меморіалу. Вони заростають травою. Однак більшість демонтували. Зрізали і кілька дерев та чагарників. Але чи були під плитами могили радянських військових? Чи провели їх ексгумацію? Ми звернулися за коментарем до директора СКП «Ритуальної служби» Сергія Тлумацького. Він пояснив – наразі розпочали роботи з демонтажу пам’ятних плит. Під ними немає могил та останків. Ці плити – частина комплексу. 

Відео дня

– Це не були одиночні захоронення військових, це плити з іменами загиблих у Другій світовій, які є частиною комплексу. Під ними останків немає. Захоронення знаходяться поруч у братській могилі під меморіальним комплексом, де стоїть монумент солдату та плити з іменами. Наразі ще триває підготовка необхідних документів для проведення ексгумації та перенесення цього комплексу. Це будуть проводити спеціалісти. Не можу сказати, скільки часу це ще займе, адже це досить складна процедура, потрібно багато погоджень. Цим займається управління ЖКГ міської ради. Ми ж наразі перенесли частину плит щоб звільнити місце для поховання загиблих Героїв. 

На місці, де були плити, вже є одна нова могила загиблого. Як розповів Сергій Тлумацький, місце звільнили для поховань Героїв та майбутнього нового комплексу загиблих у російсько-українській війні.

Плити уже на іншому кладовищі

На міському кладовищі, що біля села Довжанка, для перезахоронення останків та встановлення комплексу полеглим у Другій світовій виділили окремий сектор - №32. Туди перенесуть також братську могилу та пам’ятники з території Старого парку. 

Як розповіли працівники цвинтаря – сектор №32 проєктний, його ще ніяк не облаштовували, лише виділили ділянку. Він розташований біля дороги до Тернопільського іподрому на краю кладовища. Ця ділянка наразі заросла травою. 

Неподалік майбутнього сектору ми побачили бетонні плити з Микулинецького кладовища. Як ми переконалися, їх не пошкодили під час транспортування. Всі вони цілі. Однак розгледіти імена загиблих на багатьох плитах вже важко.  

Як відбуватиметься ексгумація?

Ми звернулися до управління ЖКГ, благоустрою та екології міської ради та запитали, на якому етапі наразі перенесення братських могил. Начальник управління Олег Соколовський розповів, що наразі триває розробка документації. Проводитиме ексгумацію Львівський меморіально-пошуковий центр «Доля». Однак договори з компанією ще не укладені.

– Ми наразі з ними узгоджуємо всі питання, домовляємося, щоб спеціалісти провели огляд братських могил, на території Микулинецького кладовища та Старого парку, узгоджуємо робочі питання. Стараємося зробити це якомога швидше, – розповів пан Соколовський. 

Ми також звернулися за коментарем до КП ЛОР «Доля». Однак там наразі утримуються від коментарів.

– Наразі ми ще не уклали договори, не узгодили об’єм робіт. Наразі тривають переговори з управлінням ЖКГ тернопільської міської ради. Сподіваюся, що до кінця тижня нам вдасться узгодити всі питання і тоді вже можна буде конкретно говорити про нашу роботу, терміни, тощо. – розповіли нам. 

Що відомо про підприємство?

Як свідчать дані аналітичної платформи YouControl, комунальне підприємство львівської обласної ради «Доля» зареєстровано 27 липня 2007 року. Основний вид діяльності підприємства – функціонування музеїв. Також підприємство надає ландшафтні послуги; функціонування бібліотек і архівів; діяльність із охорони та використання пам'яток історії, будівель та інших пам'яток культури;  організування поховань і надання суміжних послуг; дослідження й експериментальні розробки у сфері суспільних і гуманітарних наук.

Від початку 2023 року, підприємство надавало послуги на понад 2,2 млн гривень. Це свідчать дані державних закупівель. Зокрема, підприємство проводило ексгумаційні дослідження на території військового цвинтаря на Личаківському кладовищі у Львові. Також підприємство уклало договір з Мостиською міською радою Львівської області про надання послуги ексгумації останків періоду Другої світової війни  з кладовища радянських воїнів та їх перепоховання.

Тож Тернопіль – не єдине місто, де перепоховають загиблих у Другій світовій війні.

А як ви до цього ставитеся? Чи варто переносити останки загиблих на інше місце? Напишіть свою думку!

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (17)
 • Олександр Лисенко

  Але дивує, що досі не демонтовано пам'ятник радянському солдату (альошку), біля поховання героїв новітньої війни.
  І це Тернопіль. Як так?
  Хоча після історії, як доводилося вимагати демонтаж пам'ятника Пушкіну минулоріч, нічому не дивуємося.
 • Олександр Лисенко

  Але дивує, що досі не демонтовано пам'ятник радянському солдату (альошку), біля поховання героїв новітньої війни.  І це Тернопіль. Як так?

  Хоча після історії, як доводилося вимагати демонтаж пам'ятника Пушкіну минулоріч, нічому не дивуємося.
 • Kolibry Starr

  Перенесли та й перенесли, он Бережанська теж майже вся на перенесеному цвинтарі побудована і нічого.
 • Марія Бойко

  Навіщо чіпайти могили невинно вбитих, вони захищали свою землю в рідних, і не має значення, якої національності там лежать останки військових. Але скоріш за все на цей кусок землі влада поклала око. Ще у Збаражі у парку біля замку спочивають також військові.

keyboard_arrow_up