Депутат з Підволочиська виїхав за кордон на початку війни. Чому його досі не позбавили мандата?

- Депутат Підволочиської селищної ради вже понад півтора року перебуває в США і не відвідує засідань сесії. Пропустив як мінімум 10. Він давно надіслав заяву до ради про те, що хоче скласти повноваження, але досі є у списках депутатів на сайті ради та рахується членом комісії.
- Що кажуть у селищній раді і голова Підволочиська? І чому рекомендований лист із заявою про складання повноважень не є підставою, аби законно їх позбутись, пояснила адвокатка з виборчих прав.
Депутат селищної ради 41-річний Степан Козачук в перші місяці війни виїхав за кордон, і вже звідти надіслав заяву на адресу селищної ради про намір скласти депутатські повноваження. Проте досі є чинним депутатом, що засвідчує селищний голова та інформація на офіційному сайті ради. А також членом комісії з питань містобудування, будівництва, земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища, про що також свідчить допис на сайті.
Досі у списках як депутат
За півтора року депутат не відвідав жодного із засідань, пропустив їх, за словами селищного голови, понад 10. Участі в роботі комісії також не брав.
Чому депутата не позбавляють повноважень та що про нього кажуть у рідному селі і чим допоміг за час депутатства землякам? Чи буде кримінальне переслідування поки чинного депутата за те, що, будучи призовного віку, покинув країну у період воєнного стану? І якою є процедура позбавлення депутатства, з’ясовували «20 хвилин».
Козачук Степан Васильович, ТТО ВО «Батьківщина», йдеться на сайті селищної ради. Громадянин України, освіта вища, безпартійний, фізична особа-підприємець, місце проживання: с. Качанівка, Тернопільський р-н, Тернопільська обл., судимість відсутня, повідомляє рух «Чесно».
Член постійної комісії з питань містобудування, будівництва, земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища селищної ради.
За даними youcontrol, досі є підприємцем. Займається роздрібною торгівлею з лотків і на ринках текстильними виробами, одягом і взуттям. Підприємець з лютого 2006 року, тобто понад 17, 5 років. За даними youcontrol, досі не припинив підприємство, а от чи сплачує податки, перевірити у відкритих базах неможливо через воєнний стан, через який доступ до більшості публічних електронних реєстрів «закрили».
Як виїхав — у селі не знають
Проживає у с. Качанівка Тернопільського району. «20 хвилин» зв’язались зі старостою села Любов Пастир.
— Так, він був підприємцем, на базарі торгував взуттям, — підтвердила Любов Пастир. — Кіоск далі працює, там торгує сестра його дружини. Чи сплачує податки, немає у нас такої інформації.
Староста підтвердила, що в перші місяці війни виїхала за кордон вся сім’я: сам депутат, його дружина і донька. Як досить молодий чоловік призовного віку у час оголошеного воєнного стану перетнув кордон, староста, стверджує, — не знає.
— Знаю, що вони зараз у Штатах проживають. А як виїхав — не знаю, тісних відносин ми з ним не підтримували, — каже Любов Пастир. — Як виїхав – це для нас таємниця. Може, інвалідність мав…
Степан місцевий, родом із Качанівки. Тут досі проживають його мама і бабуся. Сестра теж за кордоном — і вже давно, каже староста.
— Чи допоміг під час депутатства комусь із людей — питайте в місцевих, — каже староста. — Село вагомої допомоги від нього не бачило. Може, комусь з людей чимось і допомагав — стверджувати не можу.
Що кажуть у селищній раді
Загалом у Підволочиській селищній раді є 26 депутатів, повідомив селищний голова Віталій Дацко. З них двоє воювали, зараз один з депутатів-військових повернувся додому після поранення.
— Степан Козачук написав до ради листа про складання депутатських повноважень у зв’язку із виїздом за кордон, депутати двічі чи тричі розглядали це питання на сесії, але для ухвалення рішення не вистачило голосів, — каже Віталій Дацко. — Причина мені невідома. Можливо, політичні амбіції, або не хотіли, щоб до складу ради зайшов новий депутат. Не знаю. Зараз у раді є дві заяви від депутатів про складання повноважень. Ще написав Ігор Монартович. Але він є тут, на місці.
На сесії, де мають ухвалювати важливі рішення, депутатів приходить мало, і є питання, які вимагають дві третини голосів, а такої кількості фізично немає в залі, каже селищний голова.
— Особисто Степан зі мною не зв’язувався, тому мені невідомо, чи планує повертатись колись в Україну, — відповів на запитання журналістки Віталій Дацко. — Як депутат не відвідує 4 чи 5 засідань, його вже можна позбавити мандату. А Степан їх пропустив набагато більше. Рахуйте — сесії проводили майже щомісяця. Понад 10 разів — то точно.
Якого змісту і форми надіслав листа депутат з проханням позбавити його мандата, селищний голова порадив звернутись до секретаря ради.
— Степан Козачук виїхав за кордон ще в червні минулого року, — каже секретар Підволочиської селищної ради Мар’яна Кузьмін. — Як перетнув кордон – ніхто не знає. Невдовзі від нього прийшов із США заказний лист. Степан власноруч написав заяву про складання депутатських повноважень. Він ссилається на п.2. ч. 2 ст. 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад». Про дострокове припинення повноважень у зв’язку з особистою заявою депутата. Причн не вказував — Закон цього не вимагає.
Ігор Монартович надіслав на адресу селищної ради друковану заяву з особистим підписом, а не написану власноруч. Тому чинність такого документу ще вивчатимуть.
— Закон чітко говорить – за особистою завою депутата, — зазначила секретар ради. — Дивує позиція іншого депутата, який на місці, за 200 м, працює у військкоматі і не може принести власноруч написану… Не коментуватиму цього. У нас є ще один депутат, який зараз воює. Він приїхав у відпустку, і прийшов на сесію. Посивів, лице осунулось… Каже, мовляв, мені просто соромно, що ви тут на місці — не можете прийти на сесію і прийняти рішення.
Чи буде кримінальне переслідування?
Ми звернулись до поліції з питанням, чи може бути кримінальне переслідування депутата, за те, що виїхав в час війни за кордон, у час воєнного стану, але до постанови про заборону виїзду депутатам і посадовцям. Нам сказали, що всі відповіді щодо депутатів нададуть лише на інформаційний запит. Тому ми і надіслали його.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 р. № 69 внесено зміни до Правил перетинання державного кордону громадянами України, прокоментувала адвокатка Олена Степанова.
— Зокрема обмежено перетинання державного кордону депутатам місцевих рад, керівникам структурних підрозділів, а також працівникам, які заброньовані, — зазначила адвокатка. — За таких обставин з 27 січня 2023 року вищезазначені особи у разі перетину кордону з порушенням Правил можуть бути притягнені до адміністративної відповідальності за ст.204-1 КУпАП.
Однак, якщо будуть відомості, що такий перетин здійснено з метою заподіяння шкоди інтересам держави, за таких обставин особа може бути притягнена до кримінальної відповідальності за ознаками кримінального правопорушення, відповідальність за яке передбачено ст. 332 Кримінального кодексу України, пояснила адвокатка.
— Чоловіка призовного віку можна притягнути до кримінальної відповідальності за ст. 336 Кримінального кодексу — йдеться про ухилення від ухилення від призову на військову службу за мобілізацією, — каже Олена Степанова. — Але тут потрібно з’ясувати, чи направляли йому повістку. Якщо направляли, чи отримував він її? Скільки разів не з’явився на призовний пункт? Все індивідуально. І такі справи — це підслідність поліції.
Чи є Степан Козачук особою призовного віку та може бути призваний по мобілізації, ми поцікавились в Підволочиському РТЦК та СП, надіславши запит. Також запитали, чи має від підстави для відтермінування служби, а також дозвіл військкомату для виїзду за кордон? Поцікавились і тим, чи надсилали йому повістки, — скільки і в який спосіб, та чи отримував їх.
Як скласти депутатський мандат
Якою є процедура складання депутатських повноважень? Якщо депутат селищної ради ще в перші місяці війни виїхав за кордон, пропустив мінімум 10 сесій, але досі числиться депутатом. Що він має зробити, аби скласти повноваження? Якої форми і змісту має бути заява і чи є зміни від початку повномасштабного вторгнення? Якою є далі процедура? Хто має право позбавити його депутатства і далі завести на його місце нового депутата, ми поцікавились у Тетяни Семусь, адвоката у виборчих спорах, керівника юридичного напрямку КВУ, голови Тернопільської міської територіальної виборчої комісії 2020-2025 рр.
— Повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково за у разі припинення його громадянства України або виїзду на постійне проживання за межі України, що засвідчено офіційними документами, без прийняття рішення відповідної ради, — зазначила Тетяна Семусь. — Тоді, за рішенням відповідної територіальної виборчої комісії, депутатом визнається наступний за черговістю кандидат у депутати у відповідному територіальному або єдиному виборчому списку від тієї організації партії, від якої був обраних депутат, що достроково припинив свої повноваження.
На наступній сесії голова відповідної територіальної виборчої комісії оголошує про прийняте рішення, новий депутат складає присягу депутата, отримує посвідчення депутата і приступає до роботи, пояснила голова міської ТВК.
Офіційним документом може бути, приміром, нотаріально посвідчена заява особи про те, що він виїхав на постійне місце проживання за кордон і просить достроково припинити його повноваження. Ця заява має бути посвідчення нотаріусом в Штатах і апостильована та перекладена українською, зазначила адвокатка.
Депутат має безпосередньо звернутись до ТВК або до ради з документом, про який ми згадували, але рада має передати цей документ саме в ТВК.
— Заява може бути без нотаріально засвідченого підпису лише у випадку, якщо вона була подана особисто тим, хто звертається, — наголосила Тетяна Семусь. — Якщо її надіслали поштою, заява має бути нотаріально посвідчена.
Що кажуть поки депутати?
Журналісти «20 хвилин» намагались почути позицію самих депутатів, які хочуть скласти повноваження.
З Ігорем Монартовичем зв’язались з телефоном, і почули, що наміру забирати заяву про складання повноважень він не має. Він був депутатом трьох попередніх скликань та головою районної ради попереднього скликання. Коли райрада була ліквідована внаслідок територіальної реформи, очолював список партії «Європейської солідарності» і став депутатом Підволочиської селищної ради.
— За весь період моєї каденції як голови райради я працював на те, щоб наше містечко розвивалось, рівень життя покращувався, старався допомагати, — каже Ігор Монартович. — Але співпраці з головою селищної ради не було. Причин вказувати не буду. Став депутатом селищної ради, до року часу пробув ним але змісту залишатись депутатом більше не бачу.
Ігор Монартович пояснив, що неодноразово подавав зауваження, пропозиції для покращення роботи ради і в підтвердження його слів пропонує подивитися записи роботи сесії та проаналізувати їх.
— Всі наші зауваження і пропозиції сприймались в штики, нам неодноразово закидали, що ми тільки заважаємо, намагаємось зірвати засідання, і я зрозумів, що допомогти в роботі сільраді не маю можливості, — каже поки чинний депутат. — Заяву про складання повноважень надрукував особисто, підпис дату поставив власноруч, і власноруч заніс її до селищної ради і зареєстрував. Працівник селищної ради заяву прийняв і розписався на другому екземплярі, що він її отримав.
Змінювати своє рішення і залишатись надалі депутатом, запевнив Ігор Монартович, він не буде.
Намагались поспілкуватись журналісти «20 хвилин» і зі Степаном Козачуком. Зателефонували за номером, зазначеним на сайті селищної ради, але почули, що «абонент зараз не в мережі». Тоді ми надіслали повідомлення в один з месенджерів. Якщо депутат відгукнеться та погодиться відповісти на запитання журналістки, обов’язково опублікуємо і його позицію.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
-
Анна КубайМабуть ще і зарплату отримує .
-
Читач04Таких депутатів місцевих рад, які незаконно виїхали під час війни - маса. А ви , лохи, йдіть, як ті барани на забій , воюйте за їхні статки, за награбоване ними майно.
-
Nin JaКому ще що не зрозуміло???