Партнер рубрики Події

«Дієва громада»: ви господарі свого будинку

«Дієва громада»: ви господарі свого будинку

Наш дім - наша фортеця. Та міські панельні та часів Хрущова «фортеці» вітром хитає. Хто мав би допомогти їх утримувати та як досягти кращих змін – читайте в публікації

«Дієва громада» - просвітницький проект, покликаний показати тернополянам їхні можливості як громадян. Кожному, згідно з законом, передбачено багато інструментів отримання інформації, впливу на владу, участь у прийнятті рішень, контролю за витратою бюджетних грошей. Більшість про них не знають і продовжують вважати «ми ні на що не впливаємо».

Проект покаже ті інструменти, якими може скористатися кожен. «Доступ до інформації», «Дані державних реєстрів», «Вплив на прийняття рішень», «Доручення місцевим депутатам», «Громадські ініціативи» - про ці та інші теми ви зможете прочитати у нашому виданні. Реалізовує проект «Дієва громада», із залученням експертів по кожній з тем, громадська спілка «Рада бізнесу Тернопілля», благодійний фонд «MagneticOne.org» та Медіа Корпорація «RIA». Окрім публікацій, будуть і короткі відео на ютуб-каналах, і круглі столи інформаційні брошури.

Модуль №2 Комунізму нема!

Відео дня

«ЖЕК, хоч і погано працює, але без нього ніяк», подібні фрази можна почути від бабусів та дідусів з багатоповерхівок коли поряд зними почати розмову про створення в їх будинку ОСББ (об’єднання співвласників багатоквартирного будинку – авт.). Традиційно, в таких діалогах, звучать й «Фундаментальні» «підем від жеку, ніхто нічого нам ремонтувати не буде. Все розвалиться». І це при тому, що жеків вже давно не існує, а побутові біди мешканців, згідно з законом, їх особиста морока. Аби читачі були обізнанішиими в питанні житлово-комунальної сфери та розуміли на кого, коли та як впливати, експертом до «Дієва громада» запросили Сергія Лупака. Пан Сергій депутат тернопільської міської ради та керівник ради голів ОСББ Тернополя.

- Таких організацій комунальної форми власності як житлово-експлуатаційна контора не існує в природі багато-багато років, хіба що в головах частини людей вони залишились, - каже пан Лупак. – Ті обслуговуючі організації, які надають послуги з обслуговування будинку та прибудинкової, є приватної форми власності. Тобто це звичайні фірми які працюють за ваші гроші. І працюють, як кожен бачить, не надто добре.

До 2015 року, розповідає депутат, все, що в квартирі – морока мешканців. Все, що за межами але в будинку – турбота обслуговуючих підприємств.

- Будинки були на балансі і, дійсно, мешканцям можна було займати позицію «ви повинні», - каже Сергій Лупак. – Проте відбулись зміни законодавства. Обслуговуючі підприємства списали майно зі своїх балансів і будинки, вірніше те що за межами квартир (сходи, підвал, дах і т.п. – авт.) стало спільною власністю самих власників квартир. Нині квартири і будинок – це власність господарів житла. Ні міська рада ні обслуговуючі підприємства стосунку до того не мають. Фірми лише надають оплачувані послуги, а міська рада допомагає коштами на ремонт і це не обов’язок, а добра воля чи дії заради любові бабусь.

Зараз і обслуговуючі підприємства відходять в минуле і будинки обслуговуватимуть управителі – організації, які забезпечуватимуть надання послуг в будинку або мешканці самостійно.

- Основна різниця між старими обслуговуючими підприємствами та управителями в тому, що підприємства кошти з будинку «кидали» в одну велику купу та витрачала на інші будинки, а не лише той чиї гроші, - пояснює пан Лупак. – Управителі ж витрачатимуть все зібране, за мінусом того, що за їхні послуги на будинок. Це краще ніж було, але гірше аніж може бути. Оптимальний варіант – створити ОСББ. Бо всі керівні органи там – самі мешканці. Є раціональна витрата людей, є порядок, є права навіть землю закріпити під будинком аби під вікнами будови не почались, як часто буває.

Як пояснив керівник ради голів ОСББ навіть в старих будинках така форма управління дієва і нічого не розсипеться та не завалиться.

- Щороку видатки на капітальні ремонти будинків, дахів, прибудинкових з бюджету міста зменшуватимуться, бо це не міське майно, а власність самих мешканців, - наголошує Сергій Лупак. – Бо кошти дійсно раціональніше тратити на дороги загального користування, благоустрій в місті, освіту, науку й медицину. А це означає, що люди всеодно рано чи пізно опиняться на одинці з житловоо-комунальними проблемами і краще аби ті проблеми вони могли вирішити самостійно та толково ані ж жевріти під управителями чи приватними фірмами.

Як господарювати в своєму домі?

  1. Оголосіть збори мешканців будинку.
  2. Запросіть на збории депутата від округу, що включає вашу вулицію чи з сусіднього округу, якщо ваш без депутата (http://rada.te.ua/deputy/deputatskiy-korpus/  - перелік депутатів, округів, контакти). Депутати зобов'язані приходити на запрошення мешканців.
  3. Запросіть на збори фахівця з питань ЖКГ, депутата та головe ради голів ОСББ Тернополя Сергія Лупака (особистий номер Сергія 0985881765).
  4. Запросіть листом представника управління ЖКГ міської ради (http://rada.te.ua/vikonavchi-organi-radi/4815.html  - вся необхідна нформація).
  5. На зборах ознайомтесь з переліком управителів чи процедурою створення ОСББ, отримайте фахові консультації та ооберіть прийнтний для вашого будинку шлях. Прийміть відповідне рішення зборів. 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (1)
  • Анонім

    Це все понятно ,що обслуговуючі контори це марно витрачені кошти мешканців ,але з ким створювати ОСББ ,якщо у нас народ далі своєї вхідної двері нічого не бачать та і не хочуть бачити ,і не хочуть розуміти те , що якщо прорве трубу в підвалі , то без води будуть всі квартири ,те саме і  з електрикою . З ким створювати ОСББ якщо на збори прийде 20-25 чоловік ,і  ніхто не хоче бути головою ОСББ ,членом правління ,чи навіть старшим по підїзду. Навіть, якщо і оберуть голову правління ,то активність мешканців буде 0 ,і то ОСББ розсипеться в перший же місяць.  Успіх ОСББ це, коли є зацікавленість мешканців до свого будинку ,а не лише своєї квартири .А ще більше успіх це, коли ОСББ створюється в однопідїздних будинках ,а бо максимум двопідїздних новобудовах ось тоді буде толк . Якщо брати будинки на 8 підїздів то ОСББ не потягне всього обєму робіт ,і фактично загоне мешканців в боргову яму оскільки більшість будинків це старий фонд котрий не так просто піднімати після повної бездіяльності ЖЕКів ,а потім так званих приватних обслуговуючих контор.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
15:30 Куди піти, що подивитися у Тернополі 25-28 квітня 14:40 На Театральному майдані працює вакциальнький автобус: від яких хвороб можна щепитися photo_camera 14:00 Суд звільнив від покарання чоловіка, який ухилився від призову, бо він добровільно пішов служити у ЗСУ 13:32 У Страсну П'ятницю в Зарваниці відбудеться Хресна дорога Від читача 14:22 Маленьким тернопільчанам про реалії сучасності: 4 нові дитячі книжки 13:03 З квітами, прикрасами та стрічками: скільки коштують вербові букети на ринках Тернополя photo_camera 12:15 Помер колишній головний тренер тернопільської «Ниви» 11:35 У Тернополі збільшили кількість тролейбусів та автобусів до кладовищ на Великодні свята 11:00 За забиття брата до смерті обвинувачують чоловіка з Тернопільського району 10:15 На два дні перекриють рух транспорту на Гайовій 09:50 У списку — понад 20 адрес: що відремонтують цього року в житловому фонді Тернополя 09:05 Студентка з Тернополя перемогла на чемпіонаті України з боксу 08:00 НБУ знижує офіційний курс долара 22:00 У Катедрі організовують благодійний збір на автомобіль швидкої допомоги для ЗСУ 21:00 На дорогах державного значення Тернопільщини встановлять камери з штучним інтелектом 20:00 Майстриня з Чорткова плете шедеври з лози для всього світу 19:02 12-річна кременчанка потребує дороговартісної операції хребта: рідні благають про допомогу 18:00 На Тернопільщині створять новий індустріальний парк 17:20 Трьох тернопільських спортсменів нагородили за видатні досягнення на міжнародній арені 16:40 24 квітня в Україні будуть обмеження споживання електрики для бізнесу та промислових підприємств
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up