«Думала, що впаде стеля»: жителів Тернопільщини розбудив землетрус. Ми дізналися про наслідки (ВІДЕО)

Близько 6:30 жителі Тернопільщини відчували підземні поштовхи. Про це з самого ранку пишуть тернополяни у соцмережах. Чи були негативні наслідки землетрусу? Дізналися журналісти «20 хвилин».
Чимало тернополян та жителів області пишуть, як у їх будинках в якусь мить почали трястися речі. Люди налякалися від такого потрясіння. Поштовхи було відчутно одразу в кількох областях: Тернопільській, Хмельницькій, Вінницький і Чернівецькій.
Німецький науково-дослідний центр геологічних наук (GFZ) повідомив, що епіцентр землетрусу магнітудою 4,3 бали за шкалою Ріхтера стався неподалік Чорткова (Тернопільська область), у районі річки Дністер.
– Я прокинулась, бо здавалось, що по дорозі проїхала якась велика автівка. Інколи так буває, що вібрацію з дороги чутно до хати. Я зрозуміла, що це землетрус, коли все закінчилось, а невеличкі сувеніри на поличці продовжили рухатись. Злякатись не встигла, але відчуття неприємні, – розповідає жителька села Гумниська, що на Теребовлянщині, пані Віра.
Руки трясуться...
– Чортків, Біла – було чути. Руки трясуться до цих пір. Світильники дзеленькали. Я думала, що то стеля будинку падає або щось вибухнуло, – пише Оксана Степанова.
– У Козові о 6.20 в сусідній кімнаті сервантом добре потрясло. Всі прокинулись, було трохи неприємне відчуття – пише Ірина Амброз.
Чимало людей пишуть, враження були такі, ніби під будинком проїхала фура. Не всі зрозуміли одразу, що відбувається.
– Я також чула. Таке було відчуття, що під хатою проїхала велика вантажна машина. Трясло ліжком, с. Котів, – пише Марія Ребуха.
– О 6:20 ніби танк під хатою проїхав. А потім добре потрясло, - пише Марія Чопик.
– Близько 6.20 пробудилася від гулу, і ліжко ніби підкинули, і так ніби затряслася хата. Потім щось сильно грюкнуло. Всі повибігали зі своїх кімнат. Я думала, поїзд зійшов з рейсів, живемо біля колії . Син зразу подумав, що землетрус. З просоння було дивно і страшно, – розповідає жителька Копичинців Світлана Марак.
Відео з ранкового землетрусу опублікували у групі «Підслухано у Чорткові» та «Тернопільщина Рідний Край».
Інші просто жартують
Однак дехто жартує, що ранковий землетрус – краще будь–якого будильника. А дехто і взагалі не відчув його під час сну.
– А як я так все пропустила, ні шуму не чула, не трясло і не гойдало. О шостій ранку прокинулася заставляла ще себе поспати хоч пів годинки, лежала весь той час в ліжку і думала, що мені так і не вдалося заснути, – пише тернополянка Світлана Скавронська.
І вона така не одна.
– Я не спала майже усю ніч але ніяких поштовхів не відчула. Просто якась невидима сила недавала спати, хай їй грець – пише читачка Олеся.
Чи є наслідки
На щастя, внаслідок землетрусу не було ані жертв, ані пошкоджень. Про це розповіли в управлінні ДСНС у Тернопільській області.
– Ми промоніторили ситуацію, інформації про негативні наслідки землетрусу на території області наразі не зафіксовано. Сила землетрусу – 4,4 бала за шкалою Ріхтера, – повідомив речник ДСНС Сергій Данілін. – Підземні поштовхи були найбільше відчутні у Чортківському районі, частково у Тернопільському районі та в м. Тернопіль.
Ми звернулися до Чортківської міськради. Там кажуть – звернень від громадян щодо пошкоджень чи інцидентів внаслідок землетрусу не було.
– Наразі до нас не надходили звернення від мешканців громади щодо наслідків ранкового землетрусу, – розповіли у приймальні міського голови Чорткова. – Відомостей про пошкодження будівель чи інших наслідків також немає.
На жаль, незважаючи на значні зусилля сейсмологів в дослідженнях, поки неможливо дати прогноз землетрусу з точністю до дня чи місяця. До сьогодні ще не існує методів прогнозування точного часу початку землетрусів, кажуть рятувальники.
У Державній службі України з надзвичайних ситуацій нагадують, як варто діяти в таких випадках.
Дії у випадку загрози виникнення землетрусу:
- Уважно слухайте інформацію про обстановку та інструкції про порядок дій, не користуйтеся без потреби телефоном.
- Зберігайте спокій, попередьте сусідів, надайте допомогу інвалідам, дітям та літнім людям.
- Навчіть дітей, як діяти під час землетрусу.
- Дізнайтеся у місцевих органів державної влади та місцевого самоврядування місце збору мешканців для евакуації. Завчасно вирішіть, де буде місце зустрічі вашої родини у разі евакуації.
- Одягніться, візьміть документи та зберіть найбільш необхідні речі, невеликий запас продуктів харчування на декілька днів, питну воду, медикаменти, кишеньковий ліхтарик.
- Від'єднайте всі електроприлади від електромережі, вимкніть газ та систему нагрівання.
- Поставте на підлогу більш важкі та великі речі. Закріпіть речі, які можуть впасти і спричинити травми. Не ставте ліжко біля вікна з великим склом.
- Тримайте у зручному місці один або декілька вогнегасників. Тримайте шланги для поливу саду підключеними до кранів.
- З'ясуйте, чи не знаходиться ваше житло чи місце роботи під загрозою затоплення (у разі руйнування греблі), зсуву або дії іншого стихійного лиха.
- Виведіть худобу на більш безпечну місцевість.
Дії під час землетрусу:
- Зберігайте спокій, уникайте паніки.
- Дійте негайно, як тільки відчуєте коливання ґрунту або споруди, головна небезпека, яка вам загрожує – це предмети і уламки, що падають.
- Швидко залиште будинок та відійдіть від нього на відкрите місце, якщо ви знаходитесь на першому-другому поверсі.
- Негайно залиште кутові кімнати, якщо ви знаходитесь вище другого поверху.
- Негайно перейдіть у більш безпечне місце, якщо ви знаходитесь у приміщенні. Станьте в отворі внутрішніх дверей або у кутку кімнати, подалі від вікон і важких предметів.
- Не кидайтесь до сходів або до ліфта, якщо ви знаходитесь у висотній споруді вище п'ятого поверху. Вихід зі споруди найбільш буде заповнений людьми, а ліфти вийдуть із ладу.
- Вибігайте з будинку швидко, але обережно. Остерігайтесь уламків, електричних дротів та інших джерел небезпеки.
- Віддаліться від високих споруд, шляхопроводів, мостів та ліній електропередач.
- Зупиніться, якщо ви їдете автомобілем, відчиніть двері та залишайтесь у автомобілі до припинення коливань.
- Перевірте, чи немає поблизу постраждалих, сповістіть про них рятувальників та, по можливості, надайте допомогу.
А ви відчули землетрус? Пишіть свої історії!
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
Все залежить від глибини залягання поштовху,от в 2002 чи 2004 р трухануло з тією ж магнітудою(4,1-4,2), але амплітуда відчувалась в рази сильніше....