Двоє друзів, 16-річний Павлик та викладач ЗУНУ: вода забрала життя чотирьох

Двоє друзів, 16-річний Павлик та викладач ЗУНУ: вода забрала життя чотирьох

За чотири дні на Тернопільщині вода забрала життя чотирьох молодих людей, серед яких 16-річний хлопець. Двоє потонули, купаючись на офіційних пляжах, двоє були єдиними синами у батьків. 

Життя 25 людей забрала цьогоріч вода. Серед них — п’ятеро дітей, повідомив речник ДСНС в області Андрій Брик. 

Павло був єдиним сином

Цифри приголомшують, адже за аналогічний період минулого року загиблих на воді було на вісім менше, і серед них — одна дитина. 

Четверо молодих людей загинули на Тернопільщині протягом чотирьох днів — від 13 до 16 липня, причому двоє з них потонули на офіційних пляжах. 

Відео дня

16 липня на Дальньому пляжі потонув 16-річний Павло. 

— До нас надійшов виклик, що у водоймі на Дальньому пляжі зник неповнолітній хлопець, — повідомив «20 хвилин» речник управління ДСНС в області Сергій Данілін. — Фахівці виїхали на місце і проводять пошуково-рятувальну операцію. Загалом до пошуку долучили два відділення першої державної пожежно-рятувальної частини та катер. 

О 21.23 речник ДСНС України в Тернопільській області Сергій Данілін повідомив «20 хвилин», що тіло хлопця знайшли. На жаль, він потонув. 

Як повідомили знайомі мами хлопця, Павлик був єдиною дитиною у сім’ї, і мама його виховувала одна. У неї із сином були надзвичайно теплі стосунки, кажуть знайомі, які, за збігом обставин, опинились на Дальньому пляжі саме коли шукали хлопця. 

 

Чергували двоє рятувальників

Рятувальники на пляжі в цей час були, хоча працюють щодня лише до 20.00. Але було багато відпочивальників, тому затримались на пляжі довше. Ніхто не кликав на допомогу, тому й не звернули уваги на зниклого хлопця, доки на місце події не прибули працівники ДСНС, розповів підприємець Олександр Івасишин, який вже 14 років поспіль орендує Дальній пляж.

— Рятувальники є щодня, працюють від 10 ранку до 20.00, але того дня затримались довше, — каже Олександр Івасишин. — Я був у від’їзді і вже на відео з камер відеоспостереження побачив, що доки шукали хлопця, ніхто з людей навіть з води не вийшов — як купались, так і продовжували купатись. Все було фактично спокійно, без змін. Ніхто не кликав на допомогу. У воді було дуже багато людей. 

Павло, за словами пана Олександра, поплив за буйки. Рятувальники ж мають пильнувати тільки за порядком на пляжі та що коїться у купальній зоні — до буйків. 

Рятувальники, які працюють на пляжі, у маркованих футболках. У них, окрім досвіду у порятунку людей, є й всі технічні засоби. Але того разу, каже орендар, за допомогою ніхто не звертався.  

Вперше за 14 років, відколи Олександр Івасишин орендує пляжну зону, тут потонула людина. Бували випадки смерті на воді поруч, коли потонула молода дівчина, яка відпочивала неподалік. Ще один раз з води витягли чоловіка напідпитку - його вдалось врятувати.  

— Плакати про правила поведінки на пляжі і на воді є, а також інформація, як самотужки надати допомогу людині, що тоне, — запевняє Олександр Івасишин. 

 

17 липня поховали на Львівщині

Днем раніше, 15 липня, в районі пляжу Циганка виявили тіло 26-річного місцевого жителя. Потерпілого з води витягли перехожі. Він помер дорогою до лікарні. Про трагічну подію повідомили в ДСНС. 

— 15 липня о 22:40 у місті Тернопіль біля пляжу «Циганка» на вулиці Білецька в Тернопільському міському ставі виявлено без ознак життя 26-річного місцевого жителя. Потерпілого з води витягли перехожі. За деякий час він помер у автомобілі швидкої допомоги. Ймовірна причина загибелі – утоплення, — йдеться в повідомленні. 

Згодом стало відомо, що в ставі потонув Іван Кіт, 26-річний викладач Західноукраїнського національного університету. У виші «20 хвилин» підтвердили цю інформацію і повідомили, що викладача поховали на рідній Львівщині 17 липня. 

Іван Кіт, як повідомили у ЗУНУ, був викладачем кафедри інформаційно-обчислювальних систем і управління факультету комп’ютерних інформаційних технологій. Він народився 10 травня 1998 року у селі Торгановичі Старосамбірського району Львівської області. У 2017 році з відзнакою закінчив Самбірський технікум економіки та інформатики, продовжив навчання у Тернопільському національному економічному університеті за спеціальністю «Комп’ютерні науки». У 2020 році отримав диплом магістра із відзнакою. Від 2021 року навчався в аспірантурі Західноукраїнського національного університету. Дотепер працював викладачем кафедри.

— Кіт Іван Романович був справжнім фахівцем у сфері інформаційних технологій, активно займався науковою діяльністю, брав участь у конференціях всеукраїнського та міжнародного рівнів, провадив профорієнтаційну діяльність, — повідомили у ЗУНУ. — Іван був щирим, товариським, комунікабельним, його любили та поважали студенти й колеги. Висловлюємо щирі співчуття рідним та друзям Івана. Поділяємо гіркоту непоправної втрати усіх, хто знав, любив і поважав Івана. Разом із рідними та близькими переживаємо горе.

 

Хлопець — із багатодітної родини

12 липня у Збручі потонули двоє друзів. Як виявилось, брат із сестрою та її хлопцем приїхали на ставок відпочити. Брат Богдан пішов поплавати і почав тонути. Алік, коханий сестри, не вміючи плавати, кинувся його рятувати. На очах у дівчини обидва пішли під воду. 

Трагедія на воді трапилась на Тернопільщині, у колишньому Борщівському районі. 12 липня в ДСНС Тернопільщини повідомили, що о 17:18 до оперативно-диспетчерської служби надійшло повідомлення про те, що під час купання у річці Дністер два юнаки зникли під водою. Рятувальники обстежили поверхню акваторії та прибережну смугу, проте тіл не виявили. 

Наступного дня пошуки продовжили із водолазами. Обстежили поверхню акваторії на площі 2 кв.км, дно, загальною площею 800 кв.м та прибережну смугу по обидва боки річки Дністер. О 18:35 виявили тіло одного із зниклих. А 14 липня о 09:25 рятувальників повідомили про те, що поблизу с. Баламутівка Юрковецької ТГ Чернівецького району виявили тіло іншого потопельника.

Це 26-річний Богдан із села Озеряни і 20-річний мешканець с. Кривче Борщівської громади. 

Молодший із чоловіків, Богдан, був із багатодітної родини, повідомив «20 хвилин» Петро Чомко, староста с. Кривче. 

— У їхній родині було п’ятеро дітей, — розповів журналістам староста. — Найстарша дочка має вже власну сім’ю і двох діток. Потім був Богдан. За ним сестричка - закінчила 9 клас. От саме вона була на ставі із братом та своїм хлопцем. 

Ще є молодші братики - один закінчив 9 клас, а наймолодший третій. Дуже гарні діти із роботящої родини, каже староста. 

— Дуже всі роботящі, спокійні, родина має чималу господарку, городи, худобу обходять, словом, — господарі, — каже староста. — За словами місцевих мешканців, того дня Богдан із сестрою та її хлопцем відпочивали на Дністрі. Богдан пішов поплавати і почав тонути. Алік кинувся його рятувати.   

 

Заради чого тепер жити...

Дівчина, на очах якої пішли під воду її хлопець і брат, одразу забила на сполох. На місце приїхали рятувальники, але невдовзі виявили лише їхні тіла. Богдана поховали у понеділок, 15 липня, у  рідному селі. Того ж дня провели в останню путь в Озерянах і Аліка, розповіла «20 хвилин» староста с. Озеряни Тетяна Дячок. 

— Алік дуже добрим був, спокійним, ввічливим. За будь-якої можливості всім намагався допомогти, щось ми організовували в селі — завжди він приходить на допомогу, — розповіла староста. — Хороший друг, товариш, мав хобі — любив мотоцикли. Щоб якісь шкідливі звички — це не про нього, Алік був противником цього.

Родина мала поля, городи, вирощували пшеницю, ячмінь, сою — і єдиний син був опорою для батька у роботі. Алік дуже любив поле і на його сторінці в соцмережах чимало світлин, які це підтверджують, каже староста. Паралельно хлопець ще й навчався заочно. 

— Така біда — він у родині був єдиним сином, — каже пані Тетяна. — Ні в кого в голові не вкладається, чому так сталось. Він плавати не вмів… Чи це вчинок на емоціях, бо тонув брат дівчини і він кинувся на допомогу. Навіть цей вчинок говорить за нього, яка це була людина. 

«Заради чого нам тепер жити», — чули люди від батька дорогою на цвинтар, коли в Озерянах прощались із Аліком. Хлопець мав би стати підтримкою батькам, які мають проблеми зі здоров’ям. Натомість їм довелось проводжати єдиного сина в останню путь. 

 

Що робити, а що ні

Часто шанси на порятунок потопельника без тренувань і сторонньої допомоги дуже малі. Більше того, рятуючи когось, людина може сама піти під воду.   

Що робити і чого категорично не можна, рятуючи потопельника, радить завідувач кафедри медицини катастроф і військової медицини медуніверситету, професор Арсен Гудима.

— Що стосується потопельника, то, передусім, потрібно розглянути послідовність надання допомоги – з моменту того, коли ми побачили людину, яка у воді і поводиться нетипово, – розповідає Арсен Гудима. - Тому, насамперед, потрібно з’ясувати, чи ця людина справді тоне.

Є три види утоплень, зазначає медик. Перше – класичне, коли людина розгубилась, бовтається у воді, втрачає сили і незвично поводиться. Тобто, ви переконались, що вона не відпочиває на воді і не робить розмірних рухів, які нагадують плавання.

— Класичне утоплення – коли людина йде на дно, надихається водою, яка потрапляє в  легені, – каже Арсен Гудима. – Такий постраждалий буде синього кольору. Оскільки дихання немає, кисень не надходить в організм, а серце ще деякий час скорочуватиметься, розганяючи темну, збіднену киснем кров.

Можливі ще два варіанта утоплення, каже медик. Перший – асфіктичний. Коли людина в силу тих чи інших обставин може хлипнути води, вона потрапить на голосові зв’язки, які зімкнуться. Така людина у свідомості, але вдихнути-видихнути не може, як і видати якийсь звук.

 

Може тривати до 10-15 секунд

Такий потерпілий буде «німим» і може робити рухи, благаючи про допомогу. Піднімати їх догори, махати і привертати до себе увагу. Це триватиме доти, доки в такого потерпілого вистачить внутрішнього кисню до повної втрати свідомості. Якщо це відбувається за умов паніки, процес може тривати до 10-15 секунд.

— Третій варіант – людина помирає у воді, - каже Арсен Гудима. - В неї виникає рефлекторна зупинка серцевої діяльності. Це часто буває, коли під час купання верхній шар води теплий, а людина вирішила пірнути на глибину 2 м - там вода холодніша на 10 градусів і більше. Тоді рефлекторно виникає зупинка серця. Це фактично клінічна смерть.

Треба пам’ятати, що людина легша за воду, і вона спливе. Якщо ми виявили людину на воді, яка тоне, маємо надати їй допомогу.

ЩО РОБИТИ І ЧОГО НЕ МОЖНА, рятуючи потопельника

— Рятувати людину, яка тоне, потрібно так, щоб не стати самим заручниками потопельника і не піти під воду.

— Якщо ви не вмієте добре плавати, у вас немає фізичних можливостей та плавзасобів – у воду краще не лізти, а кликати на допомогу тих людей, хто може це робити, або відповідні служби, які зобов’язані це робити. Скажімо, за кордоном кожне місце для купання атестується і сертифікується, і там є можливість викликати рятувальні служби в режимі реального часу. Якщо такого немає – у водоймі не дозволяється купатись.

— Якщо ви вирішили таки рятувати людину, наближатись до потопельника треба з якимось плавзасобом. Це може бути те, що під руками – порожня дволітрова пляшка чи кульок, в який ми набрали повітря і закрутили його. Так, щоб одна рука була з «поплавком».

— Транспортувати потопельника на воді надзвичайно важко. Якщо ви вирішили наблизитись до потопельника, треба зафіксувати місце, де він пішов на дно. У ставі це зробити важко, але, скажімо, на березі можна побачити якусь відмітку і означити орієнтир.

— Після того, як витягнули людину на поверхню, маємо чимшвидше доправити його до берега – тримаючи за будь-що – навіть за волосся чи попід пахви. Нетренованій людині це зробити надзвичайно важко. І часто шанси на спасіння без тренувань і сторонньої допомоги наближаються до нуля.

— Якщо маєте човен, то піднімаєте людину на плавзасіб. Потім треба очистити верхні дихальні шляхи і починати штучну вентиляцію легень – кожну 6-ту секунду робити вдих в тіло пацієнта, попередньо забезпечивши прохідність дихальних шляхів.

— Якщо є підозра, що людина травмувалась у воді, закидати йому голову назад небезпечно, можливо, у неї травма хребта.

— Під час транспортування по воді потопельника на берег, ми маємо робити реанімацію щонайменше вчотирьох. І ставитись до потерпілого так, ніби у нього апріорі пошкоджена голова. Одна людина, відповідно, завжди має підтримувати голову і шию.

— Витягнувши людину, ми обов’язково маємо покласти її обличчям до води. Відкрити йому рот, очистити ротову порожнину і вимочити воду, яка стікає. Решта води, яка не стікає, найімовірніше вже всмокталась в кров і дістати її нереально.

— Категорично не можна ставити людину на коліна, витискати чи витрясати з неї воду, робити інші рухи з перегинанням тіла. Це тільки марнування часу.

— При очищенні верхніх дихальних шляхів ми оцінюємо, чи людина дихає. Якщо ні – це вже стан клінічної смерті. Ми викликаємо швидку і просимо прийти когось на допомогу. З цього моменту починається реанімація шляхом натискання на грудну клітку.

— В потопельників є своя особливість реанімаційних дій. Перед тим, як ми натискаємо на грудну клітку, але констатували клінічну смерть, ми повинні зробити 5 рятівних вдихів, щоб освіжити повітря в легенях (це стосується тих, хто буде рятувати з числа цивільних громадян до приїзду «швидкої») і потім в співвідношенні 30 натискань до двох вдихів. В такому форматі працюємо до приїзду швидкої.

— Коли людина почне дихати, її потрібно перевернути у стабільне положення «на боці». Вона може отямитись і сказати, що з нею все добре. Але вона обов’язково підлягає госпіталізації, бо з водою до організму потрапляє дуже багато мікроорганізмів, які можуть до 3 годин дати невиліковну пневмонію. Мозок через гіпоксію може дати мозкові розлади.

— Коли постраждалий отямився, його обов’язково потрібно висушити і чимось накрити, бо він буде втрачати тепло.

За інф. Арсена Гудими

Основні правила безпечної поведінки на воді та біля води

— відпочинок на воді (купання, катання на човнах) повинен бути тільки у спеціально відведених та обладнаних для цього місцях;
— купатися найбезпечніше в спокійну безвітряну погоду при швидкості вітру до 10 м/с, температурі води — не нижче 18°C, повітря — не нижче 24°C;
— діти повинні купатися обов'язково тільки під наглядом дорослих;
— вчитися плавати потрібно під керівництвом інструктора або батьків;
— не купайтеся і не пірнайте у незнайомих місцях;
— не можна запливати за обмежувальні знаки;
— слід дуже обережно поводитися на надувних матрацах та іграшках, особливо, коли є вітер або сильна течія;
— якщо течія вас підхопила, не панікуйте, треба пливти за течією, поступово і плавно повертаючи до берега;
— не треба купатися довго, краще купатися кілька разів по 20-30 хв;
— не подавайте без потреби сигналів про допомогу;
— не пірнайте під людей, не хапайте їх за ноги;
— купатися рекомендовано вранці і ввечері;
— не слід купатися наодинці;
— не підпливайте до коловоротів, пароплавів і катерів;
— не стрибайте головою вниз у місцях, глибина яких вам невідома.

На воді заборонено

— купатися в місцях, які не визначені місцевими органами виконавчої влади та не обладнані для купання людей;
— залазити на попереджувальні знаки, буї, бакени;
— стрибати у воду з човнів, катерів, споруджень, не призначених для цього;
— пірнати з містків, дамб, причалів, дерев, високих берегів;
— використовувати для плавання такі небезпечні засоби, як дошки, колоди, камери від автомобільних шин, надувні матраци та інше знаряддя, не передбачене для плавання;
— плавати на плавзасобах на пляжах та інших місцях, які відведені для купання;
— вживати спиртні напої під час купання;
— забруднювати воду і берег (кидати пляшки, банки, побутове сміття і т.д.), прати білизну і одяг у місцях, відведених для купання;
— підпливати близько до плавзасобів, які йдуть неподалік від місць купання;
— допускати у воді ігри, які пов’язані з обмеженням руху рук і ніг;
— подавати хибні сигнали небезпеки;
— заходити глибше, ніж до поясу дітям, які не вміють плавати;
— купання дітей без супроводу дорослих.

За інф рятувальників

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (11)
  • Natalia
    Нехай Павлик спочиває з миром!😭❤️🙏🙏
  • Olia Makogin
    🙏🙏🙏
  • Іванна Кіт

    Графіки відключення світла оперативно можна дізнаватися у телеграм каналі "Світло Тернопільщини".
    https://t.me/svitlote

  • Myron Kravets
    🙏

keyboard_arrow_up