Газ уже подорожчав на 3 грн: як зростання ціни на пальне вплине на тернопільський бізнес

Газ уже подорожчав на 3 грн: як зростання ціни на пальне вплине на тернопільський бізнес

Журналісти «20 хвилин» дізналися, як змінилися ціни на бензин, дизель та газ на місцевих АЗС за останній місяць. Як це вплине на бізнес та чи очікувати зростання цін на товари та послуги? Коментує експерт!

Поетапне підвищення акцизів на різні види пального до 1 січня 2028 року, відповідно до закону №11256-2, який підписав президент і який уже набув чинності. Тому паливо поступово дорожчатиме.

Ціни вже ростуть

Як ми помітили журналісти «20 хвилин», найбільше зросли ціни на скраплений газ. Його вартість зросла приблизно на 3 гривні на більшості АЗС. 

Щодо бензину та дизелю – ситуація на заправка різна. У деякий мережах ціни зросли до однієї гривні. Є мережі, де ціни не змінилися, а на одній з АЗС на гривню подешевшав бензин. Актуальні ціни дивіться на інфографіці:

Відео дня

Окко 

Вартість на бензин та дизель не змінився за останній місяць. А от газ подорожчав на 3 гривні. Він коштував 28,99 грн, а тепер ціна 31,99 грн.

А-95 Pulls – 61,99 грн;

А-95 Євро – 59,99 грн;

ДП Pulls – 58,99 грн;

ДП Євро – 55,99 грн;

Газ – 31,99 грн.

WOG

У цій мережі АЗС також вартість бензину та дизелю не змінилася, а газ подорожчав на 3 грн за останній місяць.

А-95 Mustang – 61,99 грн;

А-95 Євро – 59,99 грн;

ДП Mustang – 58,99 грн;

ДП Євро – 55,99 грн;

Газ – 31,98 грн.

БРСМ-нафта

Ціни на бензин у цій мережі не змінилися. Вартість ДП-євро зросла на 40 копійок, а газ подорожчав на 2,6 грн.

А-95 EURO — 53,99 грн;

ДП EURO – 49,86 грн;

Газ – 29,64 грн.

Укрнафта 

На у цій мережі АЗС бензин А-95 Energy та А-95 Євро подорожчали на 50 копійок за останній місяць. Дизельне паливо – на гривню.

А-95 Energy – 57,99 грн;

А-95 – 55,49 грн;

ДП – 52,99 грн.

Авіас 

За останній місяць на цій АЗС газ подорожчав на 3 гривні.

А-95 – 56,19 грн

ДП – 49,99 грн;

Газ – 31,97 грн.

UPG 

В цій мережі вартість бензину за останній місяць знизилась на гривню. Ціна на дизель не змінилась, а газ подорожчав на 3 гривні. 

Upg100 – 64,00 грн;

Upg95 – 58,00;

А-95 – 56,00 грн;

Euro disel – 51,90 грн;

Upg disel – 54,90 грн;

Газ – 30,10 грн.

Як вплине на бізнес та споживачів

Журналісти «20 хвилин» запитали у представників бізнесу, як зростання ціни на паливо вплине на них, та чого очікувати споживачам. 

Зростання вартості палива значно вплине на агросферу, пояснює співвласник ТОВ «Поділля овочі» Роман Пасічник. Підприємець пояснює – вирощувати овочі стає дорожче, тож і ціни будуть зростати.

 – Зростання ціни на паливо значно впливає на вартість вирощуваної продукції, оскільки цей бізнес пов’язаний з використанням сільськогосподарської техніки, логістикою. Якщо зростає ціна на паливо – зросте і вартість продукції. До того ж, додаються і інші фактори, такі як курс валют, інфляція. Якщо порівнювати ціни, то у порівнянні з минулим роком, вартість товару зросла приблизно на 20-30% і вона продовжує зростати. Купівельна спроможність покупців при цьому знижується і може настати такий момент, що вирощувати овочі в Україні буде не вигідно. Адже підприємцям буде значно вигідніше закупити та привезти овочі з інших країн, аніж купувати їх в українських виробників. При цьому закупляти пальне наперед не вдасться, оскільки це потребує значних фінансів, які потрібні також для обробки полів, закупівлі добрив, заробітні плати робітникам та багато іншого.

Перевізники також кажуть – підняття акцизів значно вплинуть на собівартість перевезення пасажирів у громадському транспорті.

– Безумовно, це значно вплине на витрати для організації перевезень пасажирів, – каже директор ТОВ «Менс Авто» Андрій Намака. – Ми закуповуємо дизельне пальне. Його вартість наразі ще не надто збільшилась, але це найближчим часом відбудеться. Тоді зможемо бачити реальну картину. Ми маємо укладені договори на закупівлю дизельного палива, але все-одно це не врятує перевізників від збільшення витрат та пальне, адже ціни все-одно зростуть.

Ресторатор Микола Дерецький каже, що зростання вартості палива вплине на будь-яку сферу бізнесу.

– Оскільки ресторатори в першу чергу працюють з постачальниками, які доставляють продукти, то це зростання не буде таким помітним, але, безумовно, воно буде мати свій вплив на формування цін, – каже підприємець. – Також важливу роль у формуванні цін грають комунальні послуги, зростання тарифів та загалом зростання вартості на продукти харчування, які ми закуповуємо. Тому все це взаємопов’язано.

Поступове зростання ціни на паливо вплине на бізнес і в кінцевому результаті – на споживачах. Тому варто очікувати зростання вартості товарів та послуг, пояснює Руслан Савчишин.

– Зростання вартості пального у зв'язку з підвищенням акцизів, що набуло чинності з 1 вересня 2024 року, суттєво вплине на підприємців Тернопільщини, – каже Руслан Савчишин. – Найбільше це відчують сектори, що напряму залежать від транспорту та логістики, зокрема сільське господарство, перевезення та будівництво. Ці галузі вже зараз планують збільшення витрат на доставку сировини та товарів, що може призвести до підвищення кінцевих цін. Для звичайних споживачів зростання вартості пального відобразиться у поступовому підвищенні цін на продукти та послуги. 

Хоча це підвищення може бути не різким, його ефект стане помітним через кілька місяців, особливо на товари першої необхідності, транспортні послуги та продукти харчування, які потребують значних логістичних затрат. Споживачам варто очікувати збільшення вартості у середньостроковій перспективі, каже пан Руслан. Однак не лише ціна на паливо впливає на формування цін.

– Варто також відзначити, що крім зростання акцизів на пальне, на формування цін впливають інші фактори, такі як коливання курсу валют, зростання вартості електроенергії та проблеми з постачанням електрики, – продовжує Руслан Савчишин. – Наприклад, будь-які перебої з електропостачанням можуть спричинити затримки у виробництві та транспортуванні товарів, що додатково підвищує їх вартість.

Руслан Савчишин пояснює, деякі підприємці намагаються адаптуватися до нових умов за рахунок впровадження заходів з оптимізації. Деякі укладають довгострокові угоди на закупівлю пального або переходять на більш економні види палива, щоб зменшити витрати. Закупівля паливних талонів або знижки на оптові партії пального також стають популярною стратегією для зниження ризиків. 

А чи готові ви до зростання вартості палива? Чи багато витрачаєте на нього щомісяця? Напишіть у коментарях! 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up