​​​​​​​Генплан лиш у Тернополі такий «секретний»? Чому в суді заборонили фотографувати документ

​​​​​​​Генплан лиш у Тернополі такий «секретний»? Чому в суді заборонили фотографувати документ

Відмовити у задоволенні позову. Таке рішення у справі про Генплан постановив Тернопільський окружний адміністративний суд 15 квітня. На засіданні була присутня журналістка «20 хвилин».

До суду звернувся архітектор Олег Фостяк, який просив визнати протиправним, не чинним і скасувати рішення сесії Тернопільської міської ради від 07 червня 2024 року, які стосувалися внесення змін до містобудівної документації. А саме:

  1. «Про затвердження містобудівної документації «Внесення змін до Плану зонування території м. Тернополя» та внесення змін до Плану зонування території міста Тернополя, затвердженого рішенням міської ради від 27.01.2014 №6/44/12»
  2. «Про затвердження науково-проектної документації «Внесення змін до історико-архітектурного опорного плану м. Тернополя»
  3. «Про затвердження містобудівної документації «Внесення змін до Генерального плану м. Тернополя» та внесення змін до Генерального плану м. Тернополя, затвердженого рішенням міської ради від 10.08.2010 №5/37/11»

Позивач Олег Фостяк вважає, що затвердження цих рішень порушило його права. Адже коли обговорювали зміни до містобудівної документації, проєкти змін не оприлюднили у вільному доступі на сайті міської ради. Ознайомитись із Генпланом, планом зонування та іншими документами можна було лише в приміщенні управління містобудування, архітектури та кадастру і лише у визначені робочі години.

— Я архітектор, планувальник, я генплани розробляв. Приходити і дивитися на такі графічні матеріали надруковані немає змісту. Я знаю, як потрібно проводити розрахунки, вони зараз робляться в електронному варіанті. Тільки так можна порахувати, зробити висновки і задати правильні питання, — пояснив у суді Олег Фостяк.

Відео дня

Представник позивача адвокат Михайло Самуляк зазначив, що такий обмежений доступ міг ускладнити процес ознайомлення з документами частині містян, які, до прикладу, працювали, або перебували у Збройних силах і не могли фізично прийти до управління.

— Графічна частина Генерального плану є публічною інформацією, як ми вже з’ясували в рамках навіть цієї справи, вона не вважається інформацією з обмеженим доступом чи з будь-яким грифом секретності і, відповідно, Тернопільська міська рада повинна була виконати вимоги закону «Про регулювання містобудівної діяльності» і оприлюднити на веб-сайті. Це, у свою чергу, б забезпечило жителям Тернополя, в тому числі і Фостяку, можливість ознайомитися з даними документами і подати свої пропозиції на громадських слуханнях, — наголосив Михайло Самуляк.

Міську раду у суді представляли начальниця відділу претензійно-позовної роботи та представництва інтересів в судових інстанціях управління правового забезпечення Світлана Гулкевич та старший інспектор відділу містобудівного планування управління містобудування, архітектури та кадастру Олександр Костишин.  

Представниця міськради у суді позов заперечила. Повідомила, що зміни до містобудівної документації приймали відповідно до чинного законодавства. А публікувати на сайті міської ради графічну частину Генплану заборонила їм обласна військова адміністрація.

— Заборона про те, що на офіційних веб-сайтах не можуть бути опубліковані генеральні плани, плани зонування у звʼязку із дією воєнного стану. Хочу звернути увагу, що право ознайомитися не було повністю обмежено, просто в іншій формі позивач мав повний доступ до цих документів, — пояснила Світлана Гулкевич.

Можна дивитись, але не фотографувати?

Адвокат позивача Михайло Самуляк просив витребувати у міської ради і долучити до матеріалів справи графічні частини Генерального плану і плану зонування, щоб із ними можна було ознайомитися. Суддя відмовила, але дозволила документи оглянути.

Під час розгляду справи кількаметрові паперові плани, подекуди вже порвані, розгорнули просто у залі суду, їх тримали у руках представники міської ради і позивач і так оглядали.

— Нехай покажуть, що тут є секретного, — попросив адвокат Михайло Самуляк.

— Ми не маємо показувати. Дивіться, що вас цікавить, покажіть, що тут обмежує ваше право, шукайте, — зазначила Світлана Гулкевич.

Суддя Надія Дерех заборонила фотографувати документи у залі суду. На цьому наполягали і представники міської ради. При цьому вони зазначили, що на мапах нічого секретного чи з обмеженим доступом немає, і кожен охочий може отримати інформацію з Генплану і плану зонування за запитом.

Суддя Надія Дерех. Фото редакції «20 хвилин»

Заслухавши доводи сторін суддя відмовила у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Мотиви суду поки невідомі, адже ще немає повного рішення. Його мають оприлюднити протягом 10 днів, після чого позивач зможе подати апеляцію.

Що повідомили в ОВА

Редакція звернулась із запитом до Тернопільської обласної військової адміністрації, щоб там надали копії документів про заборону публікувати Генплани на сайтах органів місцевого самоврядування. Також просили надати документи, відповідно до яких заборонено фотографувати Генплани, але таких в ОВА не знайшли.

 «Відповідно до пункту 19 рішення ради оборони Тернопільської області від 09 березня 2022 року № 16 (далі — рішення ради оборони), введеного в дію розпорядженням начальника Тернопільської обласної військової адміністрації від 09 березня 2022 року № 118/01.02-01 (в редакції рішення ради оборони від 17 травня 2022 року № 54, введеного в дію розпорядженням начальника Тернопільської обласної військової адміністрації від 17 травня 2022 року № 291/01.02-01), заборонено розміщення на сайтах органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування генеральних планів населених пунктів (копії додаються).

Разом з тим, інформуємо, що в обласній військовій адміністрації відсутня інформація про документи, на підставі яких генеральні плани населених пунктів заборонено фотографувати та знімати на відео під час ознайомлення у приміщенні органу місцевого самоврядування», — зазначив заступник начальника ОВА Тарас Пастух.

Скріншот відповіді на інформаційний запит редакції «20 хвилин»

 

Яка ситуація в інших обласних центрах

Серед іншого представниця міської ради Оксана Гулкевич зазначала, що Генплан не публікують для безпеки. Щоб ворог не отримав інформацію про розташування, наприклад, освітніх закладів. Сторона позивача поставила під сумнів таку позицію, адже ці дані можна дізнатися, до прикладу, із гугл-карт. 

У позові Михайло Самуляк надав суду скріншоти із сайтів міських рад Києва, Львова, Дніпра, де розміщена інформація про Генеральні плани. Адвокат, зокрема, запитував, чому у цих містах головний містобудівний документ доступний у відкритому доступі, а у Тернополі — ні, хоча воєнний стан введений однаково на всій території України.

 

Скріншот адвоката Михайла Самуляка

 

 

Скріншот адвоката Михайла Самуляка
Скріншот адвоката Михайла Самуляка

«20 хвилин» також знайшли у відкритому доступі Генплани у Луцьку, Хмельницькому та Вінниці.

Скріншот редакції «20 хвилин»

 

Скріншот редакції «20 хвилин»
Скріншот редакції «20 хвилин»

Доступ до Генплану дає мер?

Журналістка «20 хвилин» поцікавилась в управлінні містобудування, архітектури та кадастру міської ради, чи можна ознайомитись із Генпланом. Там повідомили, що для цього треба написати заяву на ім’я міського голови і попросити у нього надати таку можливість.

Заяву Сергію Надалу журналістка надіслала, та ще не отримала відповіді. Також у документі попросила дозволити фотографувати графічну частину містобудівних документів під час ознайомлення. Коли отримаємо відповідь — оприлюднимо.

 

Читайте також:

Планують урізати зелені зони: як під час війни У Тернополі змінюють Генплан (ЕКСКЛЮЗИВ)

Паркінг майже на пів гектара: хто ж інвестор, який будуватиме біля парку Шевченка?

На Торговиці буде нова парковка. Для кого вона і хто платить за роботи?

«20 хвилин» зверталися до Уповноваженого, щоб отримати дані про зарплати Надала і заступників 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (7)
  • Lika Nika
    Тернополяни тільки в коментарях можуть співати оди Тернополю. А реально вийти на захист міста - слабО.
  • Vitalii Chubatyi
    Генплан ховають, бо такого наміняли що бояться показувати! А прямої заборони фотографувати немає, в листі ТОВА зазначено що рекомендовано не фотографувати, тому такі дії чиновників носять протиправний характер і є відповідальність як адміністративна так і кримінальна за такі дії.
  • Юрій Самуляк
    Муть
  • Віталій
    Саме суддя є винуватцем! Справедлива  судова система є гарантом державності!

keyboard_arrow_up