Щоб привернути увагу до проблем гендерної нерівності, стереотипів та сексизму, спеціалісти проаналізували регіональні медіа із 24 областей України.
- У нас складається стереотип, що такі сфери життя як політика, спорт, економіка та бізнес більше стосується чоловіків, а от обслуговування та соціальні сфери – жінок, – розповідає Богдана Стельмах. – На жаль, роль жінок знецінюється у окремих сферах. Те ж стосується і з фемінітивами. Для прикладу – у 30-х роках минулого століття широко вживалися в мові, але зараз таких слів не так багато. Якщо «вчителька», «прибиральниця» та «студентка» часто вживається в нашій мові, то високі посади відмінюються лише в чоловічій формі.
Як зазначає Богдана Стельмах, вживання фемінітивів для багатьох є чимось новим та незвичним. Більше того, часто жінки не сприймають фемінітиви. Деякі слова здаються смішними, однак нічого поганого в них немає – зазначають експерти.
- Ми проаналізували ті ж видання, що і попереднього року, – каже Тетяна Тарасенко. – Мені дуже приємно зазначити, що Тернопіль підвищив свої позиції. Стереотипи ламаються. Присутність жінок поступово зростає в наших медіа. Мене тішить і збільшення фемінітивів. Деякі з них дуже колоритні – «фотографиня», «кермувальниця», «сільська голова». Фемінітиви були закладені в українській мові. Однак коли мова заходить про посади або представників органів державної влади, вживають лише чоловічі форми слів. Я думаю, що скоро в цьому плані скоро будуть зрушення, і фемінітиви в цих сферах використовуватимуть.
Щоб проаналізувати ЗМІ усіх міст України, працювали 24 спеціаліста, які один тиждень на місяць аналізували стрічки новин різних регіональних ресурсів та друковані матеріали.
В ході моніторингу тернопільських ЗМІ, найкращі результати показала «RIA плюс». Жінок-експертів у публікаціях майже стільки ж, скільки і чоловіків. Те ж стосується і фемінітивів. Їх найбільше у публікаціях «RIA плюс» – 55%. Спеціалісти визначили і «індекс гендерної чутливості» у 24 областях України. Тернопільська область область за оцінками експертів знаходиться посередині - з індексом 35%. Найкращий результат показала Вінницька область – 41%, а найгірший – Київська – 24%. Як пояснюють експерти, чим ближче це значення до 50%, тим краще, оскільки чоловікам та жінкам приділяють увагу однаково.
А як ви ставитель до фемінітивів? Чи варто їх впроваджувати? Діліться думками у коментарях!
А як ви ставитеся до фемінітивів в українській мові?
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер