Гнилі овочі, розкриті упаковки та протерміновані продукти: що продають у Тернополі зі знижками

- У багатьох супермаркетах міста можна побачити товари, які продають зі знижками до 50%, оскільки вони втратили товарний вигляд або скоро у них закінчиться термін придатності.
- Ми перевірили, що продають у магазинах Тернополя. У якому стані такі продукти та чи безпечно їх купувати? Дивіться, на що обов’язково варто звернути увагу!
Чи не у кожному магазині, окрім звичайних щотижневих знижок та акцій на певні групи товарів можна побачити і продукти, термін придатності яких скоро закінчується або який втратив товарний вигляд. У різних магазинах на такі товари клеять нові цінники або наліпки знижки -20%, -40%, -50% та навіть -60%. Однак деякі тернополяни кажуть – потрібно бути обережним, коли вирішили купити такі продукти та ретельно перевіряти їх стан та термін придатності.
– Іноді я купую в супермаркетах випічку зі знижкою, – розповідає тернополянин Дмитро. – Зазвичай увечері або на наступний день її продають дешевше. Але кулінарію, овочі чи запаковані продукти не ризикую купувати. Часто вони не в найкращому стані, а одного разу знайшов протермінований йогурт, який продавали зі знижкою. Розповів консультантам – вони вибачились і забрали його з полиці.
А ви купуєте уцінені товари? Проголосуйте та напишіть у коментарях!
Чи купуєте ви уцінені продукти
Тож журналісти «20 хвилин» побували у кількох великих мережах супермаркетів Тернополя та перевірили, що продають зі знижками. Ми побували у супермаркетах у середу, 23 лютого. На фото можна побачити дату та точний час, коли ми перевіряли товари.
АТБ
У супермаркеті на вулиці Лучаківського, 14 товари на знижці лежали окремо у холодильниках. Серед них – м’ясо, риба, консерви. Їх продавали зі знижкою -30%. У більшості з них термін придатності закінчувався вже наступного дня. Однак протермінованих товарів ми не побачили.
Сільпо
У магазині, що знаходиться у ТЦ «Орнава» на вулиці Торговиці товари, у яких скоро скінчиться термін придатності позначені додатковими наліпками зі знижкою -25%. Серед таких товарів є як власного виробництва, так і від різних виробників. На деякі товари термін придатності закінчувався через кілька днів, на кондитерські вироби власного виробництва – вже наступного дня. Вони не виглядали зіпсованими, а на стікерах була інформація про дату виготовлення та термін придатності.
NOVUS
У супермаркеті на вулиці Перля ми знайшли чимало продуктів на уцінці. Їх викладають на окремі полиці. Біля холодильника з уціненою кулінарією було багато людей. Знижки на товари -20, -40 та навіть -60%. Можна купити як готові страви, так і сир, ковбаси, солодощі, напої. Протермінованих продуктів ми не помітили, однак деякі мають вже не найкращий вигляд – деякі салати «пустили сік».
Поруч була полиця, де зі знижками продавали фасовані товари. Деякі упаковки були пошкоджені, але їх просто заклеїли скотчем та наклеїли стікер зі знижкою.
У овочевому відділі також були уцінені товари. Там ми знайшли вже зів’ялі м’які томати, деякі фрукти в упаковці почали гнити. Їх продавали зі знижкою -40%.
У відділі випічки також була окрема корзина з уціненими товарами. Протермінованого ми не побачили, але деяка випічка була зім’ята або зламана. Дещо вже почало черствіти.
Рукавичка
У магазині на вулиці Острозького ми знайшли різні товари зі знижками до -40%. Це ковбаси, сосиски, риба, тощо. У сосисок в цей день закінчувався термін придатності. Також ми знайшли хамон, у якого термін придатності закінчився ще день тому, однак його не забрали з полиць. Хоча він не виглядав зіпсованим – їсти його вже не можна.
Сім23
На вулиці Просвіти у маркеті ми побачили товари з наліпками про знижку -10, -25 та -50%. Чим менше залишалось часу до кінця терміну придатності, тим більша була знижка. Протермінованих продуктів ми не помітили.
Чи можуть такі товари продавати в магазинах
Ми звернулися за коментарем до Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області. Там пояснили, які товари не повинні продавати навіть зі знижками.
– Реалізація харчових продуктів на підприємствах роздрібної торгівлі дозволяється тільки протягом термінів їх придатності до споживання, - пояснюють у Держпродспоживслужбі. – Досить часто магазини роблять уцінку на овочі та фрукти, які мають явні дефекти й ознаки гниття. Але торгувати такими продуктами - заборонено. Продавець зобов'язаний перед викладенням товару на прилавок перевірити за зовнішніми ознаками якість продуктів, відбракувати та впорядкувати зіпсовані продукти. Заборонено продаж гнилих, млявих, зіпсованих, з порушенням цілісності шкірки овочів і фруктів. Головне правило, при відборі товарів, на які буде проводитися уцінка - розраховувати терміни з таким урахуванням, щоб після покупки товару клієнт міг його використовувати до закінчення терміну придатності.
Відповідно до законодавста, неякісні та небезпечні харчові продукти і продовольча сировина підлягають вилученню з обігу.
До неякісних належать харчові продукти і продовольча сировина, якісні показники та споживчі властивості яких не відповідають зазначеним у нормативно-правовому акті, а також такі, якість яких знизилась унаслідок порушення маркування; порушення чи деформування тари та окремих одиниць упаковки (крім бомбажних консервів); наявності сторонніх запахів, ознак замокання, що не становлять загрози для споживачів; наявності сторонніх домішок чи предметів, що можуть бути видалені.
Вилучені з обігу неякісні харчові продукти і продовольча сировина (крім харчових продуктів, що швидко псуються і термін придатності яких не перевищує 30 діб) можуть бути повернуті в обіг у разі приведення їх у відповідність до встановлених вимог шляхом сортування, очищення, повторного маркування, зміни цільового призначення зазначеної продукції, промислової переробки тощо.
До небезпечних належать харчові продукти і продовольча сировина, показники безпеки яких не відповідають установленим в Україні для даного виду продукції, а також харчові продукти і продовольча сировина:
- термін придатності до споживання (використання) яких закінчився;
- виготовлені із застосуванням не дозволених в установленому порядку компонентів, харчових добавок, матеріалів, технологій тощо;
- з явно вираженими ознаками псування та пошкодження гризунами чи комахами.
Небезпечні та неякісні харчові продукти і продовольча сировина, які неможливо повернути в обіг, підлягають утилізації або знищенню в порядку, установленому законодавством.
Як перевірити термін придатності
У деяких супермаркетах можна побачити уцінені товари, які продаються зі знижкою у день, який вказаний як «вжити до». Чи можна продавати та вживати такі продукти, якщо настала дата «вжити до»?
Як пояснили у Держпродспоживслужбі, такі товари ще можна продавати.
– На ринку існують швидкопсувні та більш небезпечні з точки зору мікробіології продукти, для яких має бути зазначена дата «вжити до». Така позначка інформуватиме про те, що на наступний за цією датою день продукт може ставати небезпечним.
Після закінчення терміну «вжити до…» так і термінів «краще спожити до…», «краще спожити до кінця…» продукти мають бути вилучені з реалізації.
Куди скаржитися на зіпсовані продукти
У Держпродспоживслужбі пояснюють, наразі в Україні діє мораторій на перевірки суб’єктів господарювання. Тому планові перевірки не проводять. Однак все ж перевірки можуть проводити якщо:
- Суб’єкт господарювання виявив бажання про перевірку та сам подав заяву до органу державного контролю;
- Є звернення громадян про порушення, що спричинило шкоду їх правам, законним інтересам, життю чи здоров’ю, навколишньому середовищу, тощо.
- Відповідно до доручення прем’єр-міністра про перевірку суб’єктів госоподарювання у відповідній сфері.
Якщо ви помітили на прилавку товар, у якого закінчився термін придатності або він має ознаки того, що зіпсувався – спершу варто звернутися до представників магазину. Вони зобов’язані відреагувати на звернення та забрати з полиць такі продукти.
Також, статтею 8 Закону України «Про захист прав споживачів» встановлено: у разі придбання споживачем непридатного харчового продукту продавець зобов’язаний замінити його на харчовий продукт, який є придатним до споживання, або повернути споживачеві сплачені ним кошти.
У Держпродспоживслужбі радять зберігати чек про покупку, оскільки без нього вам буде складно відстояти ваші права. Якщо адміністрація в магазині не реагує на скаргу – звертайтеся до управління Держпродспоживслужби вашого міста чи району.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
У сьму при війні
Як крадуть усе гірши циганів як продукти прострочині продають як гумунітарку крадуть
Пирипродують от і з цього начинати
Не буде кінця негодні синажерти аби уже
Потріскали від цих накраджених грошей