Хмельницький, Шевченко, Хрущов: які відомі особистості були на Тернопільщині. Чим вони тут займалися?

Хмельницький, Шевченко, Хрущов: які відомі особистості були на Тернопільщині. Чим вони тут займалися?
  • Тернопільщина багата своєю історією. Чимало відомих людей відвідували наш край. Це відомі письменники, композитори, історики та очільники держав. Ми знайшли спогади про відомих людей, які були на Тернопільщині та за допомогою нейронної мережі "оживили" їх фото.
  • Де побував Тарас Шевченко? Як перший президент України пов’язаний з Тернопільщиною та як зустрічали Хрущова під час його поїздки у Тернополі – читайте у нашому матеріалі! Буде цікаво!

Тарас Шевченко

Кобзар побував на Тернопільщині у жовтні 1846 року. Він відвідав Почаївську лавру, де мав створити чотири картини архітектури лаври.

– Зі школи дітям Шевченко відомий як поет, прозаїк, драматург, але ми забуваємо, ким був він за фахом, – каже директор обласного художнього музею Ігор Дуда. – А він художником. Все своє життя він малював. В жовтні 1846 року він був на Тернопільщині. Його відправив сюди генерал–губернатор з однією метою – змалювання пам’яток архітектури Почаївської лаври. Він виконав чотири акварелі лаври:   

Відео дня

На жаль, справжніх робіт Шевченка у Тернополі немає. Усі чотири зберігаються у Київському державному музеї Т.Г. Шевченка.

З Почаєва його дорога пролягала до древнього міста Кременця, в якому він пробув доволі часу і познайомився з усіма його визначними пам’ятками, як от: Замковою горою, гімназією та ліцеєм, будинком, де проводив дитинство відомий польський поет Юліуш Словацький та іншими.

А от чи писав Шевченко літературні твори, коли був на Тернопільщині – історикам неідомо.

Пантелеймон Куліш

Відомий письменник Пантелеймон Куліш також відвідував Тернопільщину. Про це йдеться у другому томі «Тернопільського енциклопедичного словника».

Влітку 1869 Пантелеймон Куліш перебував у місті Тернопіль та селі Шляхтинці (нині Тернопільського району) в Олександра Барвінського, з яким заприятелював і підтримував дружні стосунки. Зустрічався також з Осипом та Василем Барвінськими.

Вдруге відвідав О. Барвінського у Тернополі в листопаді 1880. Разом із І. Нечуєм-Левицьким та уродженцем Тернопільщини І. Пулюєм переклав українську мовою Біблію. Під час відвідин Галичини зупинявся у містечку, нині смт Підволочиськ.

Михайло Гушевський

У першому томі «Тернопільського енциклопедичного словника» є інформація про те, як пов’язаний перший президент України, історик, публіцист та письменник Мизайло Грушевський пов’язаний з Тернопільщиною.

Тут народилася його дружина. Вони вінчалися у травні 1896 в містечку Скала (нині смт Скала-Подільська Борщівського району), де жила рідна сестра нареченої.

У Борщеві Грушевський відвідував читальню «Просвіти», подарував їй книги. В грудні 1902 виступав на народному вічу. На початку 20 ст. Грушевські часто гостювали в селі Богданівка (нині Підволочиського району) в священика С. Вояковського — брата другини Грушевського  Марії. В Тернополі Грушевський відвідував дім матері своєї дружини Вояковської, а також адвоката Даниловича. Востаннє на Тернопільщині Грушевський перебував у кінці березня 1919, коли виїжджав за кордон.

Богдан Хмельницький

Богдан Хмельницький також був на теренах Тернопільщини. За переказами, Богдан Хмельницький молився у церкві Різдва Христового, що розташована на вулиці Руській, однак достовірних даних про це немає.

А що відомо про відвідини Тернопільщини Хмельницьким? Відповідь ми знайшли у книзі «Тернопіль у плині літ» Любомира Бойцуна. Ось, що автор пише по ці події:

«Перед боєм під Берестечком у 1651 році головні сили Хмельницьккого збиралися між Збаражем і Тернополем. Війська козацького гетьмана розташувалися на околиці у напрямку Збаража Під Тернополем Хмельницький стояв у травні півтора тижня. Тут він приймав протягом чотирьох днів послів від семигородського князя Ракоція. А влітку 1653 рокі Богдан Хмельницький скликає під Тернополем козацьку раду, де, зондуючи настрої війська, ставить питання, як бути далі».

У часи Хмельниччини, як пише Любомир Бойцун, Через тернопіль та його околиці проходив основний коридор пересування військ. Сам Хмельницький писав про стратегічну важливість цього коридору.

«Про стратегічну доцільність тернопільського коридору згадує Богдан Хмельницький і в листі до московського боярина Василя Борисовича Шереметєва. Він пише, що «Піде старим шляхом 1648 року на Тернопіль і Львів. Бо на Кам’янець іти війську прикро: гори  великі і переправи трудні.»

Микита Хрущов

Перший секретар ЦК КПРС, Голова Ради Міністрів СРСР Микита Хрущов відвідував Тернопіль 10 грудня 1959 року. Ось що про його візит пише тернополянин Віктор Мадрі:

– Час від часу в Тернополі гостювали перші особи тодішньої держави, – пише Віктор Мадрі. – Хрущов був єдиний раз, у грудні 1959 року, 10 числа. Дружина Микити Сергійовича Ніна Петрівна (до речі, вона в нього була третьою) приїхала зі Львова потягом разом з ним, а авто для поважних гостей підігнали з Києва до нас своїм ходом. Петро Юхимович Шелест був три рази. Леонід Ілліч Брежнєв проїжджав лише залізницею. Охороняли тоді колію, особливі залізничні переїзди та мости.

Збереглися лише кілька фото з тих часів.

Тернополяни зустрічають Хрущова на вокзалі 

Деякі тернополяни пригадують, що тоді зустрічати Хрущова добровільно–примусово зганяли робочих та мешканців міста. Дехто розповідає, що для безпеки правителя напередодні його приїзду навіть заварювали каналізаційні люки.

Автомобіль з Хрущовим у супроводі охорони їде від залізничного вокзалу  

Микола Лисенко

Микола Лиисенко – український композитор, піаніст, диригент, педагог, збирач пісенного фольклору та громадський діяч. До найвідоміших творів Лисенка належать музика гімнів «Молитва за Україну» та «Вічний революціонер».

У другому томі «Тернопільського енциклопедичного словника» ми знайшли згадку про його відвідини Тернополя. Він прибув у Тернопіль 1903 року на запрошення голови товариства «Українська бесіда». Відвідав місто він разом з академіком С. Єфремовим та Є. Чикаленком. На вулиці Гетьмана Сагайдачного (колишній будинок «Народної торгівлі») встановлено меморіальну табличку про цю подію.  

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
14:30 Біля обласної наукової бібліотеки у Тернополі відкрили пам’ятний знак play_circle_filled 14:03 Майстер-клас для дітей переселенців та підтримка військових: у Тернополі проведуть джаз-фестиваль 12:51 У Тернополі прощатимуться зі спочилим Олександром Венгриновичем 12:30 Два брати-захисники одружилися в Тернополі photo_camera Від читача 12:20 Шановні роботодавці! Потрібні працівники – зверніться у службу зайнятості Тернопільщини 12:05 Вишнівецька громада прощається із воїном Анатолієм Кравчуном 11:26 Дворічний Сашко загинув під колесами водія «Обленерго»: що сказав Верховний суд? 11:15 Українцям потрібно економити електрику — «Укренерго» 10:40 Публічний доступ до Реєстру декларацій незабаром відкриють — НАЗК 10:00 Міст між Тернопільщиною та Хмельниччиною перекрили до 10 грудня — де можливий об'їзд 09:35 Податкові перевірки бізнесу: Зеленський підписав закон про скасування мораторію 09:10 У Тернополі терміново потрібні донори крові для військовослужбовців ЗСУ 08:01 У Тернополі відбудеться забіг Святих Миколаїв — як долучитися play_circle_filled 22:01 У Тернополі понад тисячу родин отримали подарунки до свята Миколая photo_camera 21:09 Відомий священник з Тернопільщини перевтілився у Святого Миколая photo_camera 20:35 Курс валют на 7 грудня — скільки коштує долар і євро 20:00 Сітки, які рятують життя. Як при тернопільському храмі виготовляють маскування для військових photo_camera 19:40 Тернополянка опинилася зачиненою на засніженому балконі — як її врятували 19:15 Дівчину, яку запідозрили у вбивстві студента із Конго Ерітьє, випустили з СІЗО 18:30 Співали пісні про Миколая та молились за перемогу: як у Тернополі засвітили головну ялинку міста play_circle_filled photo_camera
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up