ID-картка: що це і чи обов’язково

ID-картка: що це і чи обов’язково

Чи обов’язково міняти паспорт-книжечку на ID-картку? Скільки вона коштує, що то за додаток, який видавали разом із сучасним паспортом, чи є пристрої для зчитування інформації з ID, - відповідь на всі ці питання шукала журналістка "20 хвилин".   

ID-картку в Україні запровадили кілька років тому. Згідно із статистикою управління державної міграційної служби, впродовж 2018 року ID-картки отримало 36 тисяч жителів Тернопільської області. З початку 2019-ого року підрозділи міграційної служби Тернопілля оформили 7,5 тисяч таких паспортів. Проте не всі в захваті, інколи, від мусово виготовлення чи заміни звичного паспорта-книжечки на цей, сучасний. Одна із основних причин в тому, що з ID-карткою потрібно носити спеціальний додаток - листок А4, в якому вказана інформація про реєстрацію. Хоча в міграційній службі запевняють, що паспорт дійсний без цього додатка, адже в ньому є всі дані, власники ID-карток часто говорять про те, що в різних установах вимагають саме додаток, бо не мають спеціального пристрою для зчитування. З такою ситуацією зіштовхнулася і журналістка “RIA плюс”. Вона загубила додаток, а без нього її відмовлялися приймати у кількох державних установах. Зокрема, у РАЦСі не видали свідоцтво, мовляв, без додатку паспорт недійсний. А в них всього лиш не було пристрою для зчитування інформації. В соцмережі facebook кілька людей вперто доводили, що додаток вимагати не могли, бо ID-картка повноцінний документ. Але на практиці все зовсім по-іншому.  І випадок журналістки - непоодинокий.

За роз’ясненням як працює ID-картка, чи такий потрібний цей додаток, де встановлені пристрої для зчитування та загалом про необхідність виготовлення сучасного паспорту журналістка звернулася в управління ДМС у Тернопільській області.

Що таке ID-картка?

Давайте почнемо з початку. Що собою являє ця картка, кому її виготовляють і скільки це коштує. Отож, це нова форма паспорта громадянина України у вигляді пластикової картки з безконтактним електронним носієм, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Вона є дійсною для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України. Це не паспорт для виїзду за кордон.

Ззовні на паспорт у формі картки наноситься наступна інформація: назва держави, назва документа, ім'я (з латинською транслітерацією, яку можна узгодити відповідно до інших документів, наприклад, посвідчення водія), стать, дата народження, унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі, номер самого документа, дата його видачі і закінчення терміну його дії, код уповноваженого суб'єкта, який видав паспорт, місце народження, оцифроване зображення обличчя та підпис власника картки. Ці дані також дублюються на електронний чіп. Туди ж додається і змінна інформація, наприклад, реєстрація місця проживання, сімейний стан або інформація про дітей, яку можна змінити без необхідності виготовлення нового документа у підрозділі міграційної служби. Також при видачі паспорта раніше давали витяг із державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання. Зараз їх не видають. Натомість, тепер потрібно брати довідку про місце реєстрації. Її отримати можна у відділі реєстрації міськради на бульв. Шевченка, 1..

- ID-картка видається кожному громадянинові України підрозділами ДМС після досягнення 14-річного віку, - коментує начальник управління Ярослав Давибіда. - Для тих, кому ще немає 18-ти років ID-картка оформлюється строком на 4 роки, а тим, хто старше - на кожні 10 років.

Для тих хто оформляє паспорт вперше, ця послуга є безкоштовною. У інших випадках паспорт громадянина України у формі ID-картки вартуватиме 279,00 грн. у разі оформлення за 20 робочих днів, та 366,00 грн – за термінового оформлення впродовж 10 робочих днів. Оформити ID-картку можна за зареєстрованим місцем проживання - у підрозділі ДМС або ЦНАП (якщо він надає послуги з оформлення біометричних документів).

Відмовитися не можна

- Запровадження ID-карток – тривалий процес. Наше законодавство не визначає кінцевої дати чинності паспортів громадянина України зразка 1994 року - паспортів-книжечок, тому обов’язкової заміни документів не передбачається, - пояснюють в міграційній службі. - Зараз передбачено обмін паспорта громадянина України зразка 1994 року на ID-картку за бажанням власника.

Ще ID-картка оформляється у всіх випадках, коли необхідна заміна паспорта-книжечки: втрата, крадіжка, псування, зміна прізвища або інших даних власника документа. Крім того, паперовий паспорт обмінюється на ID-картку, якщо власник не вклеїв фото в паспорт протягом одного місяця після досягнення 25 або 45 років.

Хоча обов’язкової заміни паспортів не планують, але можливості відмови від оформлення ID-картки законодавством не передбачено. Згідно з Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» паспорт громадянина України оформляється у формі картки. Бланки паспортів громадянина України зразка 1994 року більше не друкують, наголошують в міграційній службі. Тому, якщо з певних причин вам потрібно виготовити новий паспорт (чи отримати перший), то це буде тільки ID-картка.

Зчитувачі тільки встановлюють

ID-картка є паспортом громадянина України, який посвідчує особу і підтверджує громадянство без подання будь-яких додаткових документів, кажуть в міграційній службі. Давайте додаток, кажуть в більшості установ.

- Якщо у людини вимагають надання додаткових довідок або витягів - слід дізнаватися, на якій підставі і чим зумовлена така вимога, - коментує пан Давибіда. - Свої основні функції цей документ виконує і без зчитування інформації з чіпу. Власне зчитування даних з чіпу ID-картки потрібно у двох випадках.

При верифікації документа - міграційна та прикордонна служба мають необхідне для цього обладнання. Та при використанні можливостей ID-картки у роботі електронних сервісів або зчитування установою для скорочення часу надання послуг.

- У всіх країнах світу, де запроваджено ID-картки, сервіси для їх зчитування розвиваються поступово, - продовжує керівник. - Це ж стосується і України. Приміром, у “ПриватБанку” повідомили, що вже закупили прилади для зчитування ID-паспортів. Планується, що до кінця березня вони з’являться у всіх відділеннях банку. Необхідне обладнання вже є у сервісних центрах МВС. Зчитувачами забезпеченні і усі відділи Реєстру виборців.

Зчитати дані з чіпу ID-картки можна і самостійно. Для цього потрібен або спеціальний пристрій - NFC-рідер, який коштує близько 500 грн у міжнародних інтернет-магазинах, або смартфон, що підтримує технологію NFC - додаток доступний для безкоштовного завантаження у Google Play та на офіційному сайті Поліграфкомбінату “Україна”. Журналістка перевірила роботу додатку на власному смартфоні та ID-картці. Це справді працює: після сканування (як це робити - покаже сам додаток) на екрані смартфону з’явилися паспортні дані, які вказані на картці і кольорове фото. А от інформації про реєстрацію - немає. Як пояснили в міграційній службі, причина може бути в тому, що людина ніде незареєстрована. Але журналістка має постійне місце реєстрації, тому причину чому додаток не видав цієї інформації потрібно з’ясовувати.

 

До слова, якщо у вас ID-картка і вам потрібно змінити інформацію про місце проживання, то зробити це можна у будь-якому територіальному підрозділі ДМС на підставі відповідних документів. Зареєстроване місце проживання підтверджується довідкою, виданою органом реєстрації або сільським головою.

ID-картка на виборах

У власників ID-карток виникають питання чи зможуть вони проголосувати на Президентських виборах 2019, які відбудуться в неділю, 31 березня.  Раніше Ярослав Давибіда коментував, що згідно із постановою Центральної виборчої дільниці номер 268, проголосувати зможуть і власники паспортів у вигляді книжечки, і власники ID-карток.

- Навіть не беручи із собою довідку про реєстрацію місця проживання. ЇЇ ніхто не має вимагати, - пояснював пан Давибіда.

За словами пана Давибіди, у підрозділах міграційної служби лежить близько 2-х тисяч ID-карток.

- Я прошу громадян, щоб вони забрали свої паспортні документи до 31 березня, - продовжує керівник. - Якщо ж з певних причин не встигнуть, то наші підрозділи працюватимуть і в день виборів, тобто 31 березня забрати ID-карту теж зможуть.

Також, перевірте свої документи: чи не пошкоджені паспорти-книжечки, чи дійсні паспорти. Зробити це можна по нашій базі на сайті міграційної служби. Тому просимо громадян перевірити свої паспорти. Якщо ваш паспорт пошкоджений, зверніться в підрозділи міграційної служби або у оновлений паспортний сервіс, який зараз працює на Йосипа Сліпого, щоб оформити нову ID-картку.

Нагадаємо, в цьому році обов’язковим документом для реєстрації школярів для участі в ЗОН є саме ID-картка.

Коментарі (3)
 • тарас

  і що з тої карти коли приписку всеодно вимагають тоді для чого та картка якшо стандарти сср

  Anonymous reply тарас

  паспорт частіше вимагают, приписку рідко. Ну відстала наша країна
  від цивілізованого світу, треба здоганяти.
 • Anonymous

  Виданий Тернопльським УМВС ЩОСЬБАГАТОБУКВПРИЕМ, НЕЗРОЗУМІЛИЙПОЧЕРКВІДРУКИ, ХЗКОЛИ" аааааа!
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні

Новини Тернополя за сьогодні

11:03 Тернопіль долучився до зйомок пригодницького фільму: коли чекати прем'єру photo_camera 10:35 850 грн штрафу за те, що побив поліцейського у туалеті на вокзалі 10:03 Забили до смерті: двом жителям Тернопільщини загрожує тюрма на роки 09:56 Де відремонтувати та прокачати своє авто - дивись огляд СТО у Тернополі Від читача 17:21 5 порад для держслужбовців: як безпомилково заповнити декларацію? 09:40 Завтра у Тернополі на двох вулицях не буде води. Де її набрати безкоштовно 09:03 Гривня далі здає позиції: свіжий курс Нацбанку 08:00 Цей день в історії, 26 лютого: Початок війни Росії проти України 07:00 Весняне тепло та дощі: якою буде погода 26 лютого 20:09 Як збираються лікувати хворих на коронавірус у Тернополі - ми перевірили. Ексклюзив "20 хвилин" play_circle_filled photo_camera stars 19:02 Чи знайшовся тернополянин, що виграв мільйон у «Лото Забава» та скільки насправді отримає переможець play_circle_filled stars 18:15 "Нива" у товариському матчі завдала поразки "Ужгороду" play_circle_filled 17:16 "Полиці в магазинах порожні": тернополяни, які живуть в Італії, розповіли про ситуацію з коронавірусом photo_camera stars 16:50 У Тернополі померла медсестра з дитячого садочка 16:31 Навчаємось, розвиваємось: Огляд курсів у Тернополі ! 16:15 Дітям у садочку читатимуть українські казки перед сном 15:39 Бізнесмен зі Збаражчини відповість у суді за будівництво в заповідній зоні 15:01 Вибухи на Тернопільщині: як знешкоджували боєприпаси 14:45 Обід подано: що краще - замовити їжу на роботу чи взяти із собою "тормозок". Де є швидка доставка photo_camera stars 13:40 "Солодка" афера: як чернівчанка пенсіонерам мед продавала
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Афіша та квитки на Moemisto.ua Афіша:
keyboard_arrow_up