Кожен заклад сам вирішуватиме, як відпрацювати час перебування на карантині та наздогнати шкільну програму. Однак враховуватимуть і рекомендації Міністерства освіти. Зрештою, остаточне рішення прийматимуть у школах і погоджуватимуть з освітянами міськради. У цьому запевнила заступник начальника управління освіти і науки міськради Ірина Сум.
- Рішення про відпрацювання чи організацію навчального процесу прийматимуть у навчальних закладах, - запевнила Ірина Сум. – Зараз напрацьовують алгоритм дій. Остаточна інформація, скоріш за все, буде, коли школи повернуться до навчання.
Один з варіантів - ущільнення вивчення навчальних планів і програм. Тобто діти дещо з програми опрацьовуватимуть самостійно чи дистанційно. А деякі теми поєднають чи скоротять час вивчення. Можливо, школярі навчатимуться у суботи. Хоча міські освітяни наголошують: вони не можуть зобов’язати відпрацьовувати суботами. Хіба підтримують у тому, що в суботи діятимуть консультаційні пункти.
- Весняні канікули у більшості навчальних закладів були заплановані на період з 13 до 19 квітня, - каже Ірина Сум. - Зрозуміло, що канікул, скоріш за все, не буде. І саме за цей час школярі відпрацюють частину програми. Можливо, ущільнюватимуть навчання за програмою. Словом, закладам потрібно визначитись, яким чином відпрацювати два робочих тижні.
Наразі через оголошення карантину на три тижні скоротити навчальний період. Переносять і дату проведення пробного ЗНО. На рівні Міністерства освіти вирішують, коли проведуть основне зовнішнє незалежне оцінювання. Не виключають, що продовжать навчальний рік.
- Ми будемо керуватись усіма рекомендаціями Міністерства освіти і науки України, - запевнила Ірина Сум.
Як школярі, так і дошкільнята через карантин залишаються вдома. Заняття у більшості гуртків і секцій відмінили. Але не у всіх є бабусі-дідусі, аби посиділи три тижні з малечею. Як діяти батькам і куди подіти дітей, пояснив керуючий партнер ТОВ «Юридична фірма «Самуляк і партнери» Михайло Самуляк.
Пунктом 31 частини першої статті 25 Закону України «Про відпустки» від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР (далі — Закон № 504) передбачено, що відпустка без збереження заробітної плати за бажанням працівника надається в обов’язковому порядку матері або іншій особі, зазначеній у частині третій статті 18 цього Закону, для догляду за дитиною віком до 14 років на період оголошення карантину на відповідній території, пояснив адвокат.
- Карантин — адміністративні та медико-санітарні заходи, що застосовуються для запобігання поширенню особливо небезпечних інфекційних хвороб (ст. 1 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 6 квітня 2000 року № 1645-ІІІ), - каже Михайло Самуляк. - Законодавством визначено коло осіб, яким може надаватися відпустка без збереження заробітної плати на період оголошення карантину: матір, батько, баба, дід інші родичі, які фактично доглядають за дитиною. А також особа, яка усиновила дитину чи взяла під опіку дитину - один із прийомних батьків, один із батьків-вихователів.
Така відпустка має переваги та недоліки, каже адвокат. До переваг належить те, що особа у законному порядку має змогу перебувати зі своєю дитиною вдома під час карантину. До недоліків слід віднести те, що особа не отримує у цей період заробітної плати.
- Слід наголосити, що, оскільки весь період карантину може тривати кілька тижнів і за потреби може продовжуватися та запроваджуватися кілька разів протягом року, така відпустка може бути продовжена та надаватися стільки разів, скільки впродовж року буде відповідних подій, - запевнив Михайло Самуляк.
Документами, що підтверджують оголошення карантину, для працівників, які хочуть оформити відпустку без збереження заробітної плати, можуть бути довідки з навчальних закладів або копії наказів про призупинення навчального процесу.
Ірина ЧОРНА, кандидат психологічних наук, доцент кафедри практичної психології ТНПУ ім. В.Гнатюка:
Це вже компетенція політологів. А я, як психолог, раджу усвідомити, що проблема явно перебільшена. Потрібно не лякатись, не піддаватися паніці, не розповсюджувати інформацію типу "... лікарі підозрюють". Підозрюють слідчі. А лікарі діагностують і виставляють діагноз. А поки діагнозу немає. А якби і був, то лікар, як і психолог, не має права розголошувати діагноз пацієнта. Тому живіть спокійно, дотримуйтесь правил гігієни, зокрема, і правил психогігієни. Психіку лікувати набагато важче і дорожче. Зберігайте гарний настрій, принципово не розповсюджуйте чутки. Будьте здорові та щасливі! Піклуйтесь про рідних. Усе буде добре!
Тим часом соцмережі тролять паніку щодо коронавірусу. Ми зібрали цікаву підбірку. У коментарях залишайте дотепні картинки чи відео, автором яких ви є, або на які натрапили у соцмережах.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер