Підприємці та наймані працівники, які зазнали збитків через карантин, зможуть отримати від держави допомогу у розмірі 8000 гривень. Журналіст «20 хвилин» дізнався, що про це думають тернопільські підприємці та як отримати допомогу.
Напередодні чергового локдауну, Уряд вирішив підтримати підприємців та найманих працівників, на діяльність яких впливають карантинні обмеження. Отримати можна 8000 гривень допомоги від держави. Кошти на це виділяють з державного бюджету, тобто це лягло на плечі кожного платника податків.
Відповідно до постанови Уряду, допомогу можуть отримати:
1. Наймані працівники юридичних осіб або ФОП, якщо:
2. ФОП, якщо:
Якщо ви отримуєте пенсію, є ФОПом чи найманим працівником та ваш основний КВЕд чи КВЕД організації, у якій ви працюєте, віднесено до переліку тих, стосовно яких вживають карантинні обмеження, ви можете отримати грошову допомогу.
Розпочався прийом заяв 14 грудня. Станом на ранок, 15 грудня, успішно подали заявки 33 тис. українців. Про це повідомили перший заступник Міністра цифрової трансформації Олексій Вискуб та керівник проекту Дія Мстислав Банік під час онлайн-брифінгу.
Однак через велику кількість запитів сервери додатку не витримали. Тому з додатком «Дія» можуть бути перебої. Якщо вам не вдалося створити заявку – радять повторити спробу трохи пізніше. Подати заявку можна буде до 31 грудня.
Надіслати форму можна у декілька кліків, що займе не більше 5 хвилин. Для отримання послуги на порталі необхідний лише КЕП (кваліфікований електронний підпис), а для отримання через застосунок — лише авторизація у ньому.
З моменту запуску послуги "Одноразова матеріальна допомога ФОПам та найманим працівникам" сотні тисяч користувачів одночасно намагаються подати заяву. Зараз маємо понад 1000 запитів у секунду. Це вплинуло на стабільність роботи застосунку і порталу Дія – повідомили під час брифінгу. Команда Мінцифри зараз працює над оптимізацією роботи з великим навантаженням.
Ми запитали думки Тернопільських підприємців, що вони думають про разові виплати та чи самі подаватимуть заявку. Підприємці налаштовані до таких дій скептично. Хтось ще не вирішив, чи варто подавати заявку, хтось принципово її не подаватиме, а хтось каже – ці гроші краще було витратити на потрібніші речі. Однак підприємці погоджуються, що хоч для порятунку бізнесу ця виплата мізерна, для найманих працівників це все ж підтримка.
– Заявку на допомогу я не подавав і подавати не буду. Я навіть не заглиблювався в це питання, бо це просто смішно виглядає. 8000 гривень для підприємця не є суттєвими коштами. Цей жест влади недоречний. Ці кошти можна витратити більш раціонально, бо бізнес такої «підтримки» не відчує. Це просто абсурд. А от для найманих працівників це все ж якась підтримка. Навіть для мене, як фізичної особи це сума не маленька. Однак для бізнесу це нічого.
– Якщо говорити про підтримку бізнесу, то ці дії, як мертвому припарки. Воно нічим не допоможе. Чи можуть ці дії зашкодити – побачимо згодом. Я вважаю, що бюджет більше втратить коштів не через ці виплати, а через те, що бізнес не може нормально працювати. Крім цих виплат, підприємців звільняють від податків. Умовно кажучи, через це ми отримаємо «дірку» в пенсійному фонді, в місцевих бюджетах. Ці дії влади необдумані і просто можуть шкодити, а не допомагати. Краще дати підприємцям працювати. Від цього буде більше користі. Я не знаю, чи буду подавати заявку на разову допомогу. Цим займається бухгалтер, який проводить аналітику.
– Я чула, що додаток «Дія» не працював вчора. Дуже малі терміни на подачу заяви. Не зовсім справедливо, що не всі мають право на цю допомогу, є лише допомога на окремі види діяльності, хоча через карантин постраждали всі. Чи буду я подавати заявку – ще не вирішила. Для когось ця сума нічого не вирішить, комусь це буде підтримка. Але справа навіть не в цьому. Зараз великі проблеми з бюджетом, з його наповненням. Шкода, що кошти йдуть не на медицину, а на незрозумілі витрати. Бізнес рано чи пізно відновиться. Можна було використати гроші більш раціонально.
– Я ще не вирішив, чи варто подавати заявку самому, чи ні. Наших працівників ми про цю можливість проінформуємо, але для бізнесу це не є підтримкою. Для мого бізнесу це ніяка не допоможе. Можливо для деяких підприємців це допоможе. Цю допомогу роздають, щоб потім у людей не було претензій, що влада ніяк не допомагала. Це найлегший шлях просто роздати людям по 8000 гривень. Але проблем це не вирішить. Логіки я в цьому не бачу. З моєї точки зору – це політичний хід, який навряд чи допоможе бізнесу.
Юрій Мельник, власник торгових кіосків на ринку::
– Краще працювати, ніж отримати ту допомогу. Що це таке 8000 гривень? Я розумію, що це також не малі гроші, але для підтримки бізнесу цього не достатньо. От взяти до прикладу торгові кіоски. Потрібно заплатити за охорону, за оренду, податки, електроенергія. За газ також треба заплатити, бо люди в кіосках продають товари, які не можуть перемерзати. У мене в приміщенні є підприємці, які торгують косметикою, є зоомагазин. Ці гроші лише на податки можуть піти. Краще, щоб підприємці працювали, а не вводити локдаун. Сам подавати заявку на допомогу я не планував.
Експерти пояснюють – ці дії влади потрібні, щоб люди, які постраждали від карантинних обмежень, відчули підтримку. Це краще, ніж нічого, однак реального результату ці дії не принесуть.
Багато людей вважають – такий крок може призвести до більш негативних наслідків. Як заявив очільник Мінцифри Михайло Федоров, понад 1 млн українців, які зупинили роботу на час карантину, зможуть отримати фінансову допомогу. А це фактично понад 8 000 000 000 гривень. Тому як це вплине не економіку, ціни та курс долара? Дехто переймається, що роздавання грошей викличе інфляцію.
Однак, перейматися через це не варто – пояснює Борис Соболь.
– Прямого зв’язку тут немає, - каже експерт. - Звичайно, бюджет буде компенсувати ці кошти. Один зі способів – регулювати курс валют. Але в більшій мірі на курс валют грають більш глобальні фактори та події. Це ріст чи зниження цін на енергоносії, цінні метали, нарощування або зниження виробничих потужностей, експорт сировини – це все впливає на курс. Ручним режимом також можуть регулювати курс долара. Чи буде це цього разу – питання неоднозначне. По законам ринку цього бути не повинно, однак в Україні не все відбувається по законам ринку.
Ще одне важливе питання – а чи отримають ті підприємці або наймані працівники допомогу, якщо вони порушували карантин вихідного дня, працювали в «червоній зоні», тощо?
– Є адміністративна відповідальність за порушення карантину, яке регулюється відповідним кодексом, - пояснює Борис Соболь. Зв’язку, що підприємець порушив карантин і право на отримання цієї разової допомоги немає. Разову допомогу можуть отримати всі суб’єкти господарювання та наймані працівники, які увійшли в перелік, який прийняв Уряд. Якщо діяльність підприємця відповідає тим вимогам – вони можуть подати заявку. Інше питання – дехто може маніпулювати, що підприємець чи працівник порушив карантин і не має право на допомогу. Насправді це не так.
Тому кожен, хто відповідає вимогам, про які йдеться у постанові, може подати заявку і отримати компенсацію до 31 грудня.
Залишити заявку можна за допомогою додатку «Дія». Однак українців попереджують -
1. Зареєструйтеся чи авторизуйтеся в кабінеті громадянина на diia.gov.ua за допомогою електронного підпису або BankID.
2. Дія автоматично перевірить ваші дані в реєстрі застрахованих осіб Пенсійного фонду України на відповідність умовам виплати.
3. Підтвердіть своє поточне місце роботи.
4. Введіть номер свого гривневого рахунку у форматі IBAN. Отримати кошти можна лише на особистий рахунок. Дізнайтеся IBAN свого рахунку тут.
5. Перевірте та надішліть сформовану заяву.
Зверніть увагу! За Законом України №1071-IX у випадку подання недостовірної інформації про поточне місце роботи одноразову матеріальну допомогу потрібно повернути.
А що ви думаєте про грошову допомогу? Чи потрібна вона? Пишіть у коментарях!
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 20 від 14 травня 2025
Читати номер