Клянуть, погрожують і сварять. Як вижити поруч з тими, хто на обсервації після повернення з-за кордону

Клянуть, погрожують і сварять. Як вижити поруч з тими, хто на обсервації після повернення з-за кордону
 • Соцмережі завалили відео, фото та образливими коментарями на адресу тих, хто повернувся з-за кордону.
 • Обурення найчастіше направлене в бік тих, хто повернувся з-за кордону і чхати хотів на самоізоляцію. Але ж «під роздачу» потрапили й ті, хто зачинився вдома
 • Завтра на їхньому місці можете опинитись ви… Чому люди так реагують і як вжитись разом з такими сусідами, порадила психолог.

 

Клянуть, погрожують розправою, сварять та криють матом – навіть онлайн. Приблизно так реагують українці на тих, хто повернувся останнім часом з-за кордону та мав би «зачинитись» на двотижневу обсервацію.

Тест на людяність, або Як пережити обсервацію

 • Можливо, той вірус Господь допустив, щоб ми пройшли тест на людяність… Отих, хто пише гидотну про українців, що повертаються з-за кордону, я прирівнюю до тих, хто лізе в літак без маски, - каже вдова убитого кременецького активіста Наталка Ващенко, яка днями повернулась з Німеччини і зараз разом з сином перебуває на обсервації.  

У соцмережах, зокрема, в тернопільських групах, - сотні гнівних дописів. Ми умисне не подаємо на такі посилання, аби ще більше не накаляти градус обурення. Жінці, яка повернулась з-за кордону та першою привезла на батьківщину коронавірус у Чернівецькій області, люди погрожують спалити дім. Вона записала відеозвернення, де щиро розкаюється та просить не чіпати ані оселю, ані її рідних. Вони і так постраждали серйозно – майже у всіх виявили коронавірус.  

Відео дня

Зрозуміло, що обурення найчастіше направлене в бік тих, хто повернувся з-за кордону і чхати хотів на самоізоляцію. Але ж «під роздачу» потрапили й ті, хто зачинився вдома…

Як сусідам адекватно сприймати таких людей, а не бути готовими їх знищити? Як безпечно їм допомогти, зокрема, ліками, продуктами? Адже в іншому разі їм доведеться вийти з дому – для купівлі тих же продуктів. Як чинити правильно, аби заражених було менше – ми спробували розібратись за допомогою психолога.  

 • Ті українці, які повертаються додому після 28.03, мають пройти обов'язкову двотижневу обсервацію, - повідомив президент України Володимир Зеленський.

У Тернопіль з-за кордону повернулись 6,5 тисяч

Офіційних даних немає, однак, згідно з інформацією операторів мобільного зв’язку, понад 6,5 тисяч людей повернулись з-за кордону за останні три тижні лише в Тернопіль. Скільки таких людей в області, наразі невідомо. Про це розповів міський голова Тернополя Сергій Надал.

– Цю інформацію мала б надавати Держприкордонслужба, однак поки це все ми вибираємо самостійно, завдяки даним мобільних операторів, – зазначив Сергій Надал. – Відповідно до цих підрахунків, до Тернополя вже у березні повернулось понад 6,5 тисяч людей. Це люди, які приїхали і з заробітків, і з туристичних поїздок.

У Штабі для боротьби з коронавірусом пропонують попіклуватись про сусіда! Та інформувати про випадки імовірного захворювання на коронавірус у Тернополі* (посилання на анкету у довідці – прим. авт.).

 • Просимо тернополян та гостей міста повідомляти про факти імовірного поширення коронавірусної інфекції на території Тернопільської громади, місто Тернопіль та населені пункти, які приєдналися до обласного центру, - йдеться у повідомленні Штабу. - У випадку, якщо вам відомо про прибуття людей із-за кордону, які не дотримуються самоізоляції впродовж 14 днів, якщо ваші сусіди мають високу температуру і нещодавно повернулися з інших країн, інформуйте про це Тернопільський оперативний штаб, який створений для боротьби з коронавірусом. Медичні працівники та представники поліції перевірять інформацію та при потребі нададуть медичну допомогу вашим сусідам, рідним та близьким!

Не будьте людьми «із запаленими мізками»

Не дарма досвідчені люди говорили: «В біді пізнається друг», «Тільки в біді та в горі можна побачити, наскільки людина є Людиною». Однак, в стресовій ситуації кожна людина діє по різному, відповідно до своєї психологічної та життєвої зрілості, переконана Тетяна Білінська, кандидат психологічних наук, психолог Центру психології Тетяни Білінської.

- Звичайно, що люди незрілі із «запаленими мізками» діятимуть примітивно та неконструктивно, збираючи поряд своїх однодумців та прибічників, закликаючи до агресивних та деструктивних дій - побити, не пустити, підпалити, забрати, - переконана Тетяна Білінська. - Люди ж зрілі, які логічно, критично, мудро, емоційно виважено підходять до ситуації, розуміють, що це явище тимчасове і потрібно діяти далекоглядно та мудро.

Так вже склалося, що українці впродовж минулого століття пережили набагато складніші випробування ніж сьогоднішня коронавірусна ситуація, вважає психолог. Йдеться, зокрема, про дві великі війни, революцію, голодомор, холод, тиф, віспу, іспанку, туберкульоз, Чорнобильську катастрофу та чимало іншого.

Запитай себе: а якби приїхала твоя мама, дитина чи брат

 • Однак, вони залишилися людьми. Людьми, які змогли виокремити Україну як державу - зі своєю мовою, церквою, та національністю «українець», - пояснила Тетяна Білінська. - Я вважаю, що зараз в нас, хоча і «пандемічне випробування», але водночас воно є найлегшим із всіх випробувань, які випадали на долю людства. Нам потрібно просто сидіти вдома: сидимо - не в голоді, в теплі, з електрикою, з інтернетом, з рідними, з дітьми…

Зрозуміло, що кінцево сприйняти «домашній арешт» важко, особливо, коли чуєш про те, скільки небезпеки везуть люди, які повертаються з-за кордону додому, наголошує психолог.

- Я також, як нормальна людина, хвилююся за життя і здоров’я своє, рідних, близьких, друзів, колег по роботі, - переконує Тетяна Білінська. - Однак, в першу чергу, питаю себе: що б я робила, якби приїхала моя дитина, мама, брат із своєю родиною з-за кордону? Що, не пустила б? Відмовилася б? Покинула б в полі чи в лісі? Та, мабуть, ні. То чому такий високий градус агресії панує на сьогодні? Чи нормально це?

Подивімося, як відбувається сприйняття стресової ситуації через призму психології, пропонує Тетяна Білінська. А сприйняття сучасної реальності відбувається через проживання 5 стадій: заперечення, гнів (агресія), торг, депресія, прийняття.

Поради психолога: як діяти?

- Щоб уберегти себе і свою психіку від «соціального зараження» і «масового психозу», нам необхідно зберегти нормальну здатність до критичного та логічного мислення і не впасти в одержимість.

- Головне не зависнути в стадії заперечення - не заперечувати факт небезпеки інфікування, не ігнорувати рекомендації медпрацівників, дотримання карантину та часу відведеного для обсервації.

- Також важливо не занурюватися надовго в стадію гніву та агресії. На цій стадії відбувається розуміння того, що відбувається насправді (зі мною чи з нами), але і йде боротьба зі змінами, що відбуваються. На цій стадії деякі люди спеціально все відкидають і не дотримуються рекомендацій з безпеки, інші ж займаються постійним вербальним і невербальним хейтенгом - обговорюють із знайомими злобну ситуацію, постять агресивні та гнівні пости, закликають вчинювати саморосправні дії т.д.

- Тримайте зв'язок з реальністю! І зберігайте критичність мислення. Залишайтеся людьми. І пам’ятайте, що коронавірус – явище недовготривале. Коронавірус пройде, а ваше ставлення, ваша поведінка та ваші діяння ще довго будуть вам та вашим дітям згадуватися.

- Ті, хто захворіли – не винні, - наголошує Тетяна Білінська. - Сьогодні вони і так мають подвійну кару - важка хвороба та повне відвернення людей від них, як від прокажених. І не тільки від них, але й від їхніх сімей та родин також. Тому, проявіть цивілізованість і людяність.

… завтра на цьому місці можете опинитись ви

- попросіть не виходити з дому,

- встановіть волонтерські патрулі, щоб пильнувати за правилами дотримання обсервації та карантину,  

- налагодьте доправку продуктів, ліків та необхідних продуктів для тих, хто перебуває в обсервації,

- попросіть священника, щоб на службах Божих молився за них поіменно. Було б добре, аби священники обдзвонювали парафіян і поговорили б з ними,   

- підтримуйте людей у соцмережах. Спілкуйтеся з ними, питайте про стан їхнього здоров’я та чим вони займаються,

- Подякуйте поіменно тим, хто залишається вдома на обсервації чи добровільній самоізоляції за їхню свідому позицію та щиро похваліть їх за це, - радить психолог. -  Завтра на їхньому місці можете опинитися ви. Переоцініть своє ставлення до людей в обсервації. Бажаю всім нам здоров’я - психічного і фізичного.

До речі

У МОЗ наголошують: українці, яких було повернено додому з інших держав, не повинні проходити ПЛР-тестування.

 • ПЛР-тестування всім пасажирам не проводиться тому, що в ньому немає сенсу. Є питання інкубаційного періоду, і ПЛР-тестування не буде економічно й епідемічно обґрунтованим. Тому наразі єдине правильне рішення - це зменшення пасажиропотоку й відправка всіх на обсервацію. Або самоізоляцію, але з жорстким контролем її дотримання, - наголошують у МОЗ.

«При наявних респіраторних симптомах зразки хворого забиратимуть на дослідження, і вже після цього приймати клінічні рішення”, - зазначив під час брифінгу заступник міністра охорони здоров’я України Віктор Ляшко.

Довідка

Онлайн форма для повідомлення про хворого сусіда чи про того, хто повернувся з-за кордону, але не перебуває в обсервації: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdysXm0jrz1KWfyaB0vRsTIH-kA_GnHqZ1bTDCxKP_3GoQeZg/viewform

Штаб для боротьби з коронавірусом: 098 441 59 81.  

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (13)
 • Светлана Клим

  Хто сидить вдома, того не чіпають, нічого лазити
 • Андрій

  Перед Господом всі рівні. Не думайте що відмолите той гріх що цураєтесь других.
 • Ольга Романська

  Дуже мало тих хто на самоізоляції, більшість абсолютно її не дотримуються. Нема чого людям дивуватися, час такий, всі бояться.

  Ольга Романська reply Ольга Романська

  Oksana Dovgan  я з вами згідна. Дивно з наших людей, невже самому не можна зрозуміти.

  Oksana Dovgan reply Ольга Романська

  Ольга Романська через що міліція повинна слідкувати, так як в Італії штрафує , а в Україні міліція ні хрена не робить, тільки зарплату беруть. Аваков каже карантин, хоть когось показали, кого оштрафований.
 • Денис Хілініч

  головна проблема в тому, що люди місцеві налякані, а ті хто приїхав, не усвідомлюють всього, тут за грощі вилікують, то не так, в нас рівень медицини, як в африці у папуасів, зара всі лікарі бояться, а кіпішу наробили стільки, що тим хто повернувся з  закордону, краще мовчати.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
09:35 У Чорткові з'являться сонячні електростанції за пів мільйона євро 09:00 НБУ підвищив офіційний курс долара 08:00 У Тернополі мають відремонтувати дорожнє покриття на шести вулицях 22:00 У Зарваниці відбудеться Хресна дорога Від читача 08:18 Ефективна співпраця на допомогу людям 21:00 Житлова субсидія на неопалювальний сезон: кому призначать автоматично, а кому — за заявою 20:00 У Тернополі ймовірно отруїли собаку: тварина померла дорогою до ветеринара 19:00 Посмертні нагороди вручили рідним полеглих воїнів з Тернопільщини photo_camera 18:00 100-літній ювілей відзначила довгожителька з села Конюхи 17:05 На фронті загинув військовослужбовець з Великоберезовицької громади 16:50 Салон краси «RIDANA» – ваш незмінний бюті-помічник! (новини компаній) 16:20 У Тернополі відбудеться фестиваль «Великодні мотиви» 15:35 100 років виповнилося довгожительці з Тернопільщини 14:35 Військовий зробив символічний удар по мʼячу у матчі «Нива» Тернопіль — «Чернігів» 14:00 16 квітня не буде води на Подільській, а 18 квітня — на Новому Світі 13:25 Військова прокуратура розслідує напад з ножем у Бережанах — потерпілий у реанімації 12:50 У маршрутках Тернополя можна безоплатно зарядити гаджети: розповідаємо про умови 11:45 У школі №18 вшанували пам'ять випускників, які загинули у російсько-українській війні 10:57 В ДТП у Тернополі травмувався 62-річний велосипедист 10:30 Автосервіси та СТО Тернополя. Ваш автомобіль – наша турбота! (партнерський проєкт)
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up