Клянуть, погрожують розправою, сварять та криють матом – навіть онлайн. Приблизно так реагують українці на тих, хто повернувся останнім часом з-за кордону та мав би «зачинитись» на двотижневу обсервацію.
У соцмережах, зокрема, в тернопільських групах, - сотні гнівних дописів. Ми умисне не подаємо на такі посилання, аби ще більше не накаляти градус обурення. Жінці, яка повернулась з-за кордону та першою привезла на батьківщину коронавірус у Чернівецькій області, люди погрожують спалити дім. Вона записала відеозвернення, де щиро розкаюється та просить не чіпати ані оселю, ані її рідних. Вони і так постраждали серйозно – майже у всіх виявили коронавірус.
Зрозуміло, що обурення найчастіше направлене в бік тих, хто повернувся з-за кордону і чхати хотів на самоізоляцію. Але ж «під роздачу» потрапили й ті, хто зачинився вдома…
Як сусідам адекватно сприймати таких людей, а не бути готовими їх знищити? Як безпечно їм допомогти, зокрема, ліками, продуктами? Адже в іншому разі їм доведеться вийти з дому – для купівлі тих же продуктів. Як чинити правильно, аби заражених було менше – ми спробували розібратись за допомогою психолога.
Офіційних даних немає, однак, згідно з інформацією операторів мобільного зв’язку, понад 6,5 тисяч людей повернулись з-за кордону за останні три тижні лише в Тернопіль. Скільки таких людей в області, наразі невідомо. Про це розповів міський голова Тернополя Сергій Надал.
– Цю інформацію мала б надавати Держприкордонслужба, однак поки це все ми вибираємо самостійно, завдяки даним мобільних операторів, – зазначив Сергій Надал. – Відповідно до цих підрахунків, до Тернополя вже у березні повернулось понад 6,5 тисяч людей. Це люди, які приїхали і з заробітків, і з туристичних поїздок.
У Штабі для боротьби з коронавірусом пропонують попіклуватись про сусіда! Та інформувати про випадки імовірного захворювання на коронавірус у Тернополі* (посилання на анкету у довідці – прим. авт.).
Не дарма досвідчені люди говорили: «В біді пізнається друг», «Тільки в біді та в горі можна побачити, наскільки людина є Людиною». Однак, в стресовій ситуації кожна людина діє по різному, відповідно до своєї психологічної та життєвої зрілості, переконана Тетяна Білінська, кандидат психологічних наук, психолог Центру психології Тетяни Білінської.
- Звичайно, що люди незрілі із «запаленими мізками» діятимуть примітивно та неконструктивно, збираючи поряд своїх однодумців та прибічників, закликаючи до агресивних та деструктивних дій - побити, не пустити, підпалити, забрати, - переконана Тетяна Білінська. - Люди ж зрілі, які логічно, критично, мудро, емоційно виважено підходять до ситуації, розуміють, що це явище тимчасове і потрібно діяти далекоглядно та мудро.
Так вже склалося, що українці впродовж минулого століття пережили набагато складніші випробування ніж сьогоднішня коронавірусна ситуація, вважає психолог. Йдеться, зокрема, про дві великі війни, революцію, голодомор, холод, тиф, віспу, іспанку, туберкульоз, Чорнобильську катастрофу та чимало іншого.
Зрозуміло, що кінцево сприйняти «домашній арешт» важко, особливо, коли чуєш про те, скільки небезпеки везуть люди, які повертаються з-за кордону додому, наголошує психолог.
- Я також, як нормальна людина, хвилююся за життя і здоров’я своє, рідних, близьких, друзів, колег по роботі, - переконує Тетяна Білінська. - Однак, в першу чергу, питаю себе: що б я робила, якби приїхала моя дитина, мама, брат із своєю родиною з-за кордону? Що, не пустила б? Відмовилася б? Покинула б в полі чи в лісі? Та, мабуть, ні. То чому такий високий градус агресії панує на сьогодні? Чи нормально це?
Подивімося, як відбувається сприйняття стресової ситуації через призму психології, пропонує Тетяна Білінська. А сприйняття сучасної реальності відбувається через проживання 5 стадій: заперечення, гнів (агресія), торг, депресія, прийняття.
- Щоб уберегти себе і свою психіку від «соціального зараження» і «масового психозу», нам необхідно зберегти нормальну здатність до критичного та логічного мислення і не впасти в одержимість.
- Головне не зависнути в стадії заперечення - не заперечувати факт небезпеки інфікування, не ігнорувати рекомендації медпрацівників, дотримання карантину та часу відведеного для обсервації.
- Також важливо не занурюватися надовго в стадію гніву та агресії. На цій стадії відбувається розуміння того, що відбувається насправді (зі мною чи з нами), але і йде боротьба зі змінами, що відбуваються. На цій стадії деякі люди спеціально все відкидають і не дотримуються рекомендацій з безпеки, інші ж займаються постійним вербальним і невербальним хейтенгом - обговорюють із знайомими злобну ситуацію, постять агресивні та гнівні пости, закликають вчинювати саморосправні дії т.д.
- Тримайте зв'язок з реальністю! І зберігайте критичність мислення. Залишайтеся людьми. І пам’ятайте, що коронавірус – явище недовготривале. Коронавірус пройде, а ваше ставлення, ваша поведінка та ваші діяння ще довго будуть вам та вашим дітям згадуватися.
- Ті, хто захворіли – не винні, - наголошує Тетяна Білінська. - Сьогодні вони і так мають подвійну кару - важка хвороба та повне відвернення людей від них, як від прокажених. І не тільки від них, але й від їхніх сімей та родин також. Тому, проявіть цивілізованість і людяність.
- попросіть не виходити з дому,
- встановіть волонтерські патрулі, щоб пильнувати за правилами дотримання обсервації та карантину,
- налагодьте доправку продуктів, ліків та необхідних продуктів для тих, хто перебуває в обсервації,
- попросіть священника, щоб на службах Божих молився за них поіменно. Було б добре, аби священники обдзвонювали парафіян і поговорили б з ними,
- підтримуйте людей у соцмережах. Спілкуйтеся з ними, питайте про стан їхнього здоров’я та чим вони займаються,
- Подякуйте поіменно тим, хто залишається вдома на обсервації чи добровільній самоізоляції за їхню свідому позицію та щиро похваліть їх за це, - радить психолог. - Завтра на їхньому місці можете опинитися ви. Переоцініть своє ставлення до людей в обсервації. Бажаю всім нам здоров’я - психічного і фізичного.
У МОЗ наголошують: українці, яких було повернено додому з інших держав, не повинні проходити ПЛР-тестування.
«При наявних респіраторних симптомах зразки хворого забиратимуть на дослідження, і вже після цього приймати клінічні рішення”, - зазначив під час брифінгу заступник міністра охорони здоров’я України Віктор Ляшко.
Онлайн форма для повідомлення про хворого сусіда чи про того, хто повернувся з-за кордону, але не перебуває в обсервації: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdysXm0jrz1KWfyaB0vRsTIH-kA_GnHqZ1bTDCxKP_3GoQeZg/viewform
Штаб для боротьби з коронавірусом: 098 441 59 81.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 37 від 11 вересня 2024
Читати номер
Светлана Клим
Андрій
Ольга Романська
Ольга Романська reply Ольга Романська
Oksana Dovgan reply Ольга Романська
Денис Хілініч