Партнер рубрики Події

Копаючи могилу для військового, знайшли гранати і людські рештки

Копаючи могилу для військового, знайшли гранати і людські рештки
 • Про людські рештки, які виявили працівники ритуальної служби під час копання могили і просто склали в пакет, редакцію повідомили читачі.
 • У СКП «Ритуальна служба» підтвердили інформацію, що того дня виявили і гранати, і рештки. Куди їх поділи, з’ясували «20 хвилин».

«10 травня, копаючи могилу для загиблого бійця, на Микулинецькому цвинтарі працівники виявили гранати і людські рештки, — повідомив редакцію читач Максим О. — Так, таке можливо, бо цвинтар старий і не так давно тут ексгумували останки солдатів часів Другої світової війни, аби розширити пантеон для героїв сучасності. Але дивно, що людські решки просто склали в пакет і поставили збоку. Куди їх далі подінуть?»

Як вже повідомляли «20 хвилин», того дня виявили не лише людські рештки, а й гранати часів Другої світової війни.

Підтвердили інформацію про знахідки

— Під час копання могили зранку 10 травня в частині цвинтаря, де хоронять загиблих військових, працівник Микулинецького кладовища виявив два предмети, схожі на гранати періоду часів минулих воєн. Також чоловік повідомив рятувальників, що там о 12:00 год. заплановано проведення похорону, — повідомили в Головному управлінні ДСНС в Тернопільській області. — На виклик вирушили піротехніки ДСНС. Вони обстежили навколишню територію та вилучили три бойові гранати часів Другої світової війни. Вибухонебезпечні предмети транспортували до місця знищення.

Відео дня

Питання читача «20 хвилин» адресували до директора СКП «Ритуальна служба» Сергія Тлумацького. Той підтвердив, були і гранати, і рештки.  

— Так, виявили наші працівники, коли копали могилу для загиблого бійця, — підтвердив Сергій Тлумацький. — Тут старе кладовище, від 1824 року, вздовж в поперек кістки та рештки. Не так давно проводили ексгумацію рештків воїнів Другої світової війни. Можливо, деякі ще залишились, бо ви розумієте, все зібрати неможливо. Рештки, що знайшли, забрали, поліцію повідомили, акт склали. Далі їх направили на складування і перезахоронення. Боєприпаси теж забрали працівники ДСНС.

Ексгумацію рештків солдатів часів Другої світової війни, нагадаємо, проводили пошуковці львівського меморіально-пошукового центру «Доля».

Як повідомляли у департаменті культури та туризму Тернопільської ОДА, на Микулинецькому кладовищі у 19 братських могилах було захоронено 1635 загиблих військових часів Другої світової. Про це свідчать дані облікової картки військового захоронення, складеної у 1992 році тодішнім міським військкоматом. 

Виділяють тільки військовим

— Нові місця для поховання на Микулинецькому кладовищі виділяють лише одинарні і тільки для загиблих Героїв, — на пантеоні, — повідомив Сергій Тлумацький. — Якщо, скажімо, дружина хоче поховати загиблого Героя і поруч залишити місце для себе — потрібна подвійна ділянка. Часом батьки колись хочуть лежати поруч із сином — тоді потрійна. Але в такому випадку їм можуть запропонувати місце теж на Алеї Героїв, але на цвинтарі, що на вул. Петра Батьківського. Там теж є спеціально облаштований сектор для загиблих воїнів.  

І на Довжанці буде власний пантеон для Героїв у військовому секторі з однаковими хрестами, як і на Алеї Героїв на Микулинецькому кладовищі. Проте якщо могила подвійна чи потрійна — оплатять і встановлять лише кам’яний білий хрест. Пам’ятники для інших родичів, навіть на одній могилі, з міської казни не фінансуватимуть.

Нагадаємо, раніше «20 хвилин» вже писали про те, що у міській раді повідомили, що меморіальний радянський комплекс перенесуть на міське кладовище біля села Довжанка. Також ексгумують останки радянських солдат. Їх перепоховають.

— Для пантеону треба було розширити площу, тому на початку березня виконком ухвалив рішення про перенесення останків — і воно було оприлюднене на сайті міськради, — коментує Сергій Тлумацький. — Останки перенесуть на міське кладовище на вул. Петра Батьківського в м. Тернополі, у 13 мікрорайоні (в народі називають у Довжанці — прим. авт.).  

Туди вже перенесли пам’ятні знаки, а самі останки загиблих під час Другої світової війни зараз заскладовані — їх перепоховають у 2024 році, — каже Сергій Тлумацький.

 

Історична довідка

Протягом 4 березня-15 квітня 1944 року між радянською та німецькою арміями точились запеклі бої за м. Тернопіль, зокрема й на території сучасного Микулинецького кладовища. 15 квітня 1944 року десятитисячний німецький гарнізон здався. У цих боях загинути тисячі радянських і німецьких солдатів, значна частина радянських була похована на міському кладовищі Тернополя. Згідно з рішенням міськвиконкому, в 1954 році на могилах були встановлені плити у формі саркофагів, на кладовищі відкрили обеліск і пам’ятник. Згідно з обліковою документацією, на Микулинецькому кладовищі було влаштовано 325 могил. У них було поховано 408 воїнів, які загинули в боях за Тернопіль, повідомив Сергій Тлумацький.  

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (16)
 • Petro Yevlanov

  Я так зрозумів нацикі знесли щось РАДЯНСЬКЕ,і попали?
 • Maria Melnyk

  Лізти не треба де не просять
 • Андрій

  Тлумацький походу реально тлумок. Здається що навіть якби рештки його матері викопали і обісцяли то він би промичав що то не її а якісь з 1265 року. Єбанько. На його очах і з його мовчазної бараньочої згоди зруйнували меморіал Воїнам 2 світової.  Там сотні УКРАЇНСЬКИХ ФАМІЛІЙ. Людей які боронили свою землю від німецьких загарбників
 • Андрій

  Бляді

keyboard_arrow_up