Легенди скульптури Святого Онуфрія, яка тепер прикрашає вулицю у центрі Тернополя (ФОТО. ВІДЕО)

Легенди скульптури Святого Онуфрія, яка тепер прикрашає вулицю у центрі Тернополя (ФОТО. ВІДЕО)
  • Тепер у Тернополі можна побачити статую Святого Онуфрія, копію творіння легендарного митця Іоанна-Георга Пінзеля, яку відтворив відомий тернопільський скульптор Роман Вільгушинський.
  • Відкриття відбулось 15 листопада. Відтепер Святий, що зображений зі здійнятими руками, розпущеним волоссям та бородою до колін, оберігає Тернопіль із вулиці Йосипа Сліпого,7.

Копія скульптури св. Онуфрія у Тернополі покликана возвеличувати ім’я митця та стати ще однією туристичною локацією міста, кажуть автори ідеї. Встановлення постаменту приурочили визначній даті, пов`язаній з історію та життям Пінзеля. Наступного, 2022 року, виповнюється десять років, відколи відбулася виставка робіт Пінзеля в Луврі, де Україна була представлена вперше.

Скульптура в Тернополі з`явилась за підтримки Тернопільської міської ради та БО «Благодійний фонд родини Демкур». Освятив роботу парох Рукомишської церкви св. Онуфрія отець Михайло Суканець. 

— Ми маємо популяризувати творчість нашого земляка Йогана Георга Пінзеля, адже він знаний у всьому світі. В рамках цієї ініціативи ми створили проєкт "Під зорею Пінзеля", який побував в багатьох країнах світу. Проте чимало людей, тут в нас в Тернополі не знають про цього майстра. Тому вирішили, щоб в Тернополі був такий пам'ятник. Обрали саме цю роботу, адже вона має особливе містичне та релігійне значення. Сюди люди будуть приходити помолитись, вклонитись святому та дізнаються про відомого майстра, — зазначив під час відкриття тернопільський меценат та ініціатор ідеї встановлення скульптури Тарас Демкура. 

Відео дня

Відроджує роботи генія 

Скульптор Роман Вільгушинський, який відтворив шедевр, має неабиякий досвід відтворення робіт Пінзеля. Саме він фактично заново витесав придорожні скульптури Пінзеля «Богородиця» і «Ян Непомук», встановлені у Бучачі.

 — Ще у 2006-му році він створив першу копію скульптури «Святий Онуфрій», що була передана до Львівської національної галереї мистецтв. Це не перше звернення Романа Вільгушинського до творчости уславленого попередника середини XVIII століття. Серед нових завдань — копії декоративних скульптур, що прикрашають дах ратуші в місті Бучач. Частка з них знищена чи значно пошкоджена пожежею. Скульптор намагається реставрувати пошкоджені твори, що надасть можливість зберігати оригінали в музеї, а копії виставити на первісні місця на даху ратуші,  — таку інформацію знаходимо у вільних джерелах в мережі.

Роман Вільгушинський зазначив, що повторити роботу генія було непросто, але процес приніс йому задоволення.

— Робота невелика за розміром, менше метра. Я хотів повторити усе в деталях та в реалістичних розмірах. Над роботою я працював приблизно три місяці. Робота звісно надзвичайно цікава. Повторити пластику, динаміку, що присутня в роботі  генія для мене було викликом, але я сподіваюсь, що впорався з цим, — каже митець.

 

Пінзель жив і творив у Бучачі

Життя Всесвітньо відомого скульптора XVIII століття Іоана Георга Пінзеля, якого ще називають українським Мікеланджело, тісно пов’язане з Тернопільщиною, а саме зі старовинним містечком Бучач, що на Тернопільщині. І хоча в біографії Пінзеля дуже багато невідомого, за відомостями з історичних джерел, саме там він одружився, став батьком двох синів, та, згідно з архівними документами (бо могили не знайдено досі), закінчив своє життя наприкінці 1761 року.

Там же він створив чимало своїх шедеврів, ставши основоположником нової барокової експресивної пластики, якій немає аналогів у Європі. Також Бучач — друге після Львова місто за кількістю скульптур геніального майстра, які там збереглися.

 

Історія Святого Онуфрія 

Кам’яна Скульптура Св. Онуфрія (кінець 1750 р.) яка прикрашала браму, що вела до печерного монастиря. Як нещодавно з’ясувалось, це остання робота Пінзеля. 

 Що ж до самого Онуфрія, то за однією з легенд, він прожив в самотності 60 років. Годували його ангели та єдине в пустелі дерево, що давало щомісяця плоди з однієї із дванадцяти гілок. Та одного дня знайшов Онуфрія в пустелі монах Пафнутій, побачивши його, Онуфрій розповів історію свого життя і сказав, що на ранок помре. І враз дерево впало. А мешканці пустелі – леви прийшли до тіла Онуфрія і вирили для нього могилу.

Оригінал скульптури св. Онуфрія, створеної Іоанном Георгом Пінзелем, по сьогодні возвеличується в Онуфріємському храмі в с. Рукомиш на околицях Бучача.

Сама історія цього храму теж має чимало цікавого. У 1754 році Микола Потоцький відкрив при монастирі отців василіян у Бучачі гімназію і наказав ченцям переселитися з Рукомиша до бучацького монастиря. Монастир мав припинити своє існування, проте, щоб зберегти обитель, намісник Рукомиша, майор війська Потоцького і Бучацький комендант Фадей Венгерський перетворив монастирську церкву на парафіяльну. У 1768 році на місці старої монастирської церкви Фадей Венгерський збудував новий кам'яний храм, який було освячено деканом отцем Хадзинським під титулом св. Онуфрія. Товщина стін храму сягає 1,5 метрів, що дозволяє припустити, що церква мала виконувати і оборонні функції. Протягом багатьох років браму Онуфрієвської церкви прикрашала фігура св. Онуфрія, створена в кінці 1750-х роках геніальним майстром, скульптором Іоанном Пінзелем. Після відродження монастиря у роки незалежності скульптуру перенесли до храму.

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (4)
  • Павел Белявский
    Хотілося б більше про спадок українських скульпторів почитати. Декілька академічних видань траплялися мені на Віоліті, але хочеться в такому ж легкому публіцистичному стилі почитати
  • Ника Смирнова
    То десь поряд з сентехніком? Супер сусідство!
  • Богдан Ярома
    Низько кланяюся  чудовому майстру, пану Роману, за його велику майстерність і творчий задум! Творчих успіхів, Вам, п.Романе у Вашій, так потрібній для нас, прекрасній і творчій роботі!! З повагою до Вас!
  • Читач71
    Якийсь дивний вибір місця для скульптури, біля того Атріуму і так понатикали і сантехніка, і ті капці. То більше схоже на приниження Пінзеля і його роботи

keyboard_arrow_up