Третій рік поспіль у селі Синьків Старий Новий рік святкують справжнім карнавалом, до якого готуються задовго до свят. Стародавній обряд із "переберією" та обрядом "водити козу" за давнім повір'ям відганяє злих духів. Тому маланкують у Синькові з розмахом.
Щоправда на фестивалі "Маланка-2019" не було традиційної ходи із інсталяціями, яку проводили у центрі Синькова в попередні роки.
- Ми кожного року збираємось на святкування Маланки, маємо власні традиції, - розповідає Петро Гороп'як із села Щиківці. - Мені 17 років, з самого дитинства я ходив колядувати, а зараз маємо нову традицію - Маланку. Костюми ми самі придумували. Здебільшого знаходили старі речі, які є в кожного вдома.
- Я була у Горошові на фестивалі Маланок, - каже пані Ірина, - Сьогодні теж приїхала із гарним настроєм. Це дуже гарно, що фестивалі розширюють свої межі і ми можемо побувати на такому святі. Дуже добре, що тут багато молоді, які підтримують наші традиції.
Учасники заліщицького гурту "Дзвони" - ветерани Маланок. Їхньому колективу - 20 років.
- Ми стараємось усі актуальні події, які відбуваються у світі відобразити у своїх виступах, - розповідає художній керівник гурту пан Любомир. - Ми кожного року робимо різні сценарії. Я - автор більшості, але учасники гурту дуже добре доповнюють його, гарно ходять на репетиції. Ми раді, що можемо брати участь в таких заходах.
Надосвідченіша маланкарка із гурту "Дзвони" Марія Іванівна. Нещодавно їй виповнилось 74 роки.
- Ми вчора ходили з Маланкою в нас у Заліщиках, - розповідає пані Марія. - Діти сміються з мене. Вчора дочка дзвонить каже "Мамо, ти де? Треба було ще тата з собою брати". Я люблю це свято. Для мене то радість.
Завершилось дійство спаленням дідуха та спільною колядою усіх учасників.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер